INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
A megszokottakhoz hasonlóan az új évvel a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum összege 2023. január 1-jétől megemelkedett az 573/2022. (XII.23.) Kormányrendelet rendelkezései alapján.
A rendelet rögzíti, hogy az új évvel a minimálbér összege 232 000 forint, míg a garantált bérminimum összege 296 400 forint lett.
A minimálbér emelkedése amellett, hogy meghatározza, milyen összegűnek kell legalább a teljes munkaidőben foglalkoztatottak bérének lennie, számos, más adózással és ellátásokkal összefüggő kérdést érint. Cikkünkben ezeket igyekszünk összefoglalni.
Az átalányadózó egyéni vállalkozók addig választhatják ezt az adózási formát, amíg éves bevételük a minimálbér tízszeresét, azaz 2023-ban a 23.200.000 forintot nem haladja meg. Az éves, mentesített jövedelemhatár pedig, amely az éves minimálbér feléhez igazodik 1.392.000 forintra nőtt.
A GYED maximális mértéke a minimálbér kétszeresének 70%-a, azaz 2023-ban bruttó 324.800 forint.
A táppénz napi összege maximum a minimálbér kétszeresének harmincad része lehet, így ez 2023-ban 15.466,66 forint.
Az álláskeresési járadék napi összege maximum a minimálbér napi összege lehet, azaz 2023-ban 7.733 forint.
A személyi jövedelemadóban érvényesíthető személyi kedvezmény a minimálbér egyharmada száz forintra kerekítve, azaz az idei évben 77.300 forint, amely 11.595 forint adómegtakarítást jelent.
Az értinett adózói kör (egyéni vállalkozók, társas vállalkozók) esetében a járulékfizetés alsó határa az új minimálbérhez igazodik 2023-ban, azaz 232.000 forint lesz, míg a szociális hozzájárulási adó esetében az adóalap-minimum a minimálbér 112,5%-a, azaz 261.000 forint. Ez azt jelenti, hogy az érintett körnek legalább ezen összegek után kell az adó- és járulékfizetést teljesítenie. A szociális hozzájárulási adófizetés felső határa szerint, addig kell egye meghatározott jövedelmek után adót fizetni, amíg az összevont adóalapba tartozó, valamint az egyes, nevesített tőkejövedelmek és személyi jövedelmek összege eléri a minimálbér összegének huszonnégyszeresét, amellyel az adófizetés felső határa az 5.568.000 forint jövedelemhez igazodik 2023-ban.
Az egyes, személyi jövedelemadótörvény szerinti rendezvényeken juttatott ajándékok, illetve a csekély értékű ajándék definíciója is a minimálbér százalékos formájában (25%, 10%) van meghatározva, így ezek is változnak 2023-ban. Hasonlóan, a munkabérelőleg adómentesen (kamatkedvezményből származó jövedelem megállapítása nélkül) a minimálbér ötszörös összegéig nyújtható, azaz 2023-ban 1.160.000 forintig. A személyi jövedelemadó rendszerében adómentesen juttatható kulturális és sportrendezvény-belépő a minimálbér összegéig, azaz az idei évtől már 232.000 forintig.
A Munka Törvénykönyve szerint távmunkában dolgozó munkavállalók esetében lehetőség van a távmunkával kapcsolatos költségek megtérítésére átalány formájában is, amellyel szemben igazolásokra nincs szükség. A jogszabály ezt a minimálbér 10%-ának megfelelő összegig teszi lehetővé, amellyel így az idei évtől az igazolás nélkül nyújtható költségtérítés a távmunkában dolgozók esetében 23.200 forintra nőtt havonta.
Az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott munkavállalók napi közteher-mértéke szintén a minimálbérhez igazodik. Ez alapján a minimálbér meghatározott százaléka száz forintra kerekítve a fizetendő közteher. A mezőgazdasági és turisztikai idénymunkát végzők esetében 0,5% (1.200 forint), az alkalmi munkát végzők esetében 1% (2.300 forint), míg a filmipari statiszták esetében 3% (7.000 forint). Emellett az így foglalkoztatottak esetében, amennyiben rendes munkaviszonyban minimálbér járna, úgy annak 85%-a, ha pedig garantált bérminimum, úgy annak 87%-a jár legkisebb bérként. Az egyszerűsített foglalkoztatásból szerzett bevétel a fentiek szerint számított napi minimálbér vagy garantált bérminimum 130 százalékának és egyszerűsített foglalkoztatással értintett napok számának szorzatáig nem kell jövedelmet megállapítani és bevallani.
Bérszámfejtési szolgáltatások | HR adminisztráció | Bérszámfejtési és HR online portál | Munkaidőnyilvántartói online portál | HR adminisztráció | HR átvilágítás | Fejvadászat | Munkajog | Munkaügyi tanácsadás | Személyi jövedelemadó tanácsadás | Külföldiek adózása