De még él az önkéntes feltöltés lehetősége. Leggyakoribb hibák az áfa bevallások M lapjain és az alanyi adómentes adózóknál.
-
Újabb információk a növényi termékek behozatali szigorításáról
NE HOZZON HAZA NÖVÉNYT, NÖVÉNYI TERMÉKET POGGYÁSZÁBAN! – tette közzé számtalan plakátján a Nébih.
Minden ültetésre szánt növény (pl. cserepes növény, vetőmag, szaporító anyag), termés (pl. alma, mogyoró), és egyéb növényi termék (pl. koszorú, friss fűszernövények) csak növényegészségügyi bizonyítvánnyal hozható be az Európa Unió területén kívüli országokból, még a magánszemélyek útipoggyászában is! A 2019. december 14-től alkalmazandó új szabályozás előírja az útipoggyász kötelező ellenőrzését, illetve az eddigiekhez képest szigorúbban jár el a kis mennyiségben (fogyasztási mennyiség) behozott növények, növényi termékek kapcsán is. A növényegészségügyi bizonyítvány nélkül behozott növényeket, növényi terményeket a hatóság megsemmisíti.
A szigorítással összefüggésben számtalan tájékoztatót tett közzé a Nemzeti- Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, melyek a NAV honlapján közzétett linkekről is elérhetőek.
-
NAV: Egypercesek
A járulékfizetés alóli mentesülésről
Az EGT más tagállamában fennálló biztosításra tekintettel mentesülnek a magánszemélyek a magyarországi járulékfizetés alól, így az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés alóli is.
Ha Magyarországon van ugyan a lakóhelye, de más EGT tagállamban végez munkát, ami által ott vált biztosítottá, akkor Magyarországon nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie.
A mentesüléshez igazolnia kell a másik tagállamban fennálló egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságát. A jogosultság igazolható az A1-es igazolással vagy az E104-es nyomtatvánnyal, valamint érvényességi idején belül az európai egészségbiztosítási kártyával is, amit a munkavégzés helye szerinti ország illetékes intézménye állít ki.
Milyen teendői vannak, ha Ön mostanáig mégis fizette a járulékot? A következő linken részletes útmutatót talál.
A munkáltatóknak lehetőségük van arra, hogy a munkavállalóik számára üzleti utasbiztosítást kössenek, melyek a kiküldetésen résztvevő munkavállalók biztosítását szolgálják. Ezekben az esetekben a munkáltatóknak a biztosítás juttatásával összefüggésben nem keletkezik adókötelezettsége, és a munkavállalónak sem keletkezik bevétele. Vagyis a juttatás adó és járulék mentes abban az esetben, ha a munkáltató az utasbiztosítást a munkavállalója részére a munkavégzése, a tevékenysége ellátása érdekében, hivatali, üzleti utazással összefüggésben nyújtja.
-
Megszűnik a feltöltési kötelezettség a társasági adózás rendszerében
2019. adóévtől megszűnik az adóelőleg-kiegészítési (feltöltési) kötelezettség. Ez azt eredményezi, hogy az adózóknak nem szükséges az adóelőleg-kiegészítésről bevallást benyújtani, illetve ez alapján adófizetési kötelezettséget teljesíteni, feltéve, hogy a 2019. adóév utolsó hónapjának 20. napja későbbi, mint a módosítás hatályba lépésének (2019. július 24.) napja.
Azoknak, akik adófelajánlást kívánnak tenni, nekik mindenképpen ajánlott a feltöltést, mint lehetőséget választani, ugyanis amennyiben az adózó nyilatkozatában a feltöltési kötelezettséget választja a 2019. adóévre, abban az esetben módja nyílik annak kapcsán adófelajánlást tenni az irányadó szabályok szerint.
Az önkéntes feltöltés választására vonatkozó nyilatkozat beadásának jogvesztő határideje az adóév utolsó hónapjának 20. napja (általános esetben december 20-a). Ezt követően a nyilatkozatot nem lehet módosítani vagy visszavonni.
Azoknak az adózóknak nincs teendőjük, amelyek nem kívánnak élni az önkéntes feltöltés lehetőségével. Az utolsó havi, vagy negyedéves előlegüket az általános szabályok szerint kell teljesíteniük (a december havi előleget december 20-áig, az utolsó negyedéves előleget 2020. január 20-áig).
A fentiek alapján azt tanácsoljuk a vállalkozásoknak, hogy még időben döntsenek, hogy szeretnének-e élni a feltöltés lehetőségével vagy sem, illetve mindenképpen vizsgálják meg, hogy az iparűzési adóban feltöltésre kötelezettek-e, mert iparűzési adóban a feltöltési kötelezettség megmaradt.
A NAV által közzétett tájékoztatót teljes terjedelemben itt éri el.
Az áfabevallások M lapjainak benyújtása során tapasztalt leggyakoribb hibákat szedte össze a NAV. Az ellenőrzésre történő kiválasztásának egyik jellemző oka az, hogy a NAV eltérést tapasztal a ’65M-es lapok (Összesítő jelentés) és a számlakibocsátók online számlaadat-szolgáltatása között.
Leggyakoribb típushibák:
- Az adózók a fordított adózás hatálya alá tartozó ügyletről is beadják az M-es lapot, azonban mivel itt áthárított adó nincs,nyilatkozattételi kötelezettség sem terheli őket.
- A teljesítés időpontja helyett az adózó más dátumot (számla kelte, pénzügyi rendezés időpontja, stb.) tüntet fel.
- A számla valós sorszáma helyett egy belső sorszámot tüntet fel az adózó, vagy kézi számla esetén a betűjelet nem szerepelteti az M-es lapon.
A NAV kiemelte, hogy az adólevonással érintett számla teljes áthárított adójának az összege a mérvadó a nyilatkozattételi kötelezettségnél, így ha a számla adótartalma elérte a jogszabályi összeghatárt, az adózónak nyilatkozattételi kötelezettsége van, függetlenül attól, hogy a számla alapján mekkora összegű áfát helyezett levonásba arányosítás miatt, vagy egyéb okból.
Szintén gyakori hiba, hogy az adózók sok esetben csak a végszámláról nyújtanak be M-es lapot, de az előlegszámláról nem. Ha az előleg átvételéről kibocsátott számlában az áthárított áfa eléri az értékhatárt, akkor azt szerepeltetni kell az összesítő jelentésben. Az előleg- és végszámlákkal kapcsolatos, számszaki példákat is tartalmazó (korábbi) NAV tájékoztató elérhető a következő linken.
A NAV által közzétett bejegyzés röviden összefoglalja a funkcionális elemzés jelentőségét, ezzel együtt felhívja a figyelmet arra, hogy mind a kapcsolt ügyletek, mind a független vállalkozások vonatkozásban felmerülhet a funkcionális elemzés fontossága.
Az Európai Bizottság 2019/1776 Végrehajtási Rendeletével módosította egyes termékek 2020. január 1-jétől használható vámtarifa-besorolását. A változások érintik a jövedéki termékek vámtarifa-besorolását is.
Ezért át kell tekinteniük a jövedéki adóról szóló 2016. évi LXVIII. törvény szerinti
- adóraktári engedéllyel,
- bejegyzett kereskedői engedéllyel,
- eseti bejegyzett kereskedői engedéllyel,
- felhasználói engedéllyel
rendelkező gazdálkodóknak engedélyeiket, hogy az abban szereplő KN-kódok érvényesek lesznek-e 2020-ban is, illetve a beszerzett, előállított, felhasznált, forgalmazott termék KN-besorolása megfelel-e a 2020-as szabályoknak.
-
Megjelent A kisvállalati adó szabályozása 2020-tól információs füzet
-
Újabb NAV ellenőrzési tapasztalat
Az alanyi adómentességet választó áfa adóalanyok figyelmébe ajánljuk különösen az alábbiakat:
Egyes esetekben őket is áfafizetési kötelezettség terheli függetlenül attól, hogy az alanyi adómentes értékhatárt (12 millió forint) nem lépték át.
Az alanyi adómentes adóalany főszabályként (azaz alanyi adómentes minőségében eljárva) a mentesség időszakában adófizetésre nem kötelezett, az általa teljesített ügyletek során nem számít fel általános forgalmi adót.
Ezzel együtt az előzetesen felszámított adó levonására sem jogosult, azaz például a befogadott számlák áfatartalmát nem helyezheti levonásba.
Azonban vannak bizonyos kivételes ügyletek, amelyek esetében az alanyi adómentes vállalkozást –adómentes státuszától függetlenül – adókötelezettség terheli.
Ilyen eset például, ha az alanyi adómentes adózó az áfatörvény 19. §-a szerinti Közösségen belüli termékbeszerzése ellenértékének – éves szinten, adó nélkül számított – összege a 10 ezer eurót meghaladja. Ekkor nem járhat el alanyi adómentes minőségében, tehát a közösségi termékbeszerzés után belföldön adófizetési kötelezettség terheli.
Az alanyi adómentesség időszakában keletkezett, előzetesen felszámított adó levonására – bizonyos kivételektől eltekintve – az alanyi adómentes adóalany akkor sem jogosult, ha nem alanyi adómentes minőségében járt el, így nem helyezheti levonásba a Közösségen belüli beszerzések után felszámított áfát sem.
Ne felejtsék el azt sem az alanyi mentes adózók, hogy a fentiekben esetekben az ’A60 jelű adatlapon adatszolgáltatást is teljesíteniük kell.
A NAV tájékoztatójának teljes szövege itt.
A várható helyszíni ellenőrzések pontos listája a NAV honlapján elérhető.
Kiemelt kép forrása: Designed by Freepik

A SZERZŐRŐL
Kertész Gábor | Head of Advisory
Telefonszám: +36 141 235 47
E-mail: gabor.kertesz@accace.com