A munkát vállaló diákokat segíti tanácsaival az adóhatóság, továbbá az ingyenes számlázóprogram előnyein kívül ismerteti a bankkártyás fizetés részleteit is.
Az új fizetési lehetőség alkalmazását az Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszer (EFER) teszi lehetővé, és eBEV szolgáltatásként működik. Az EFER internetes bankkártyás fizetési módot a NAV ütemezetten vezette be. Első lépésben magánszemély adózók alkalmazhatták, második lépésként a fizetési mód gazdálkodókra történő kiterjesztése valósult meg egyenlőre adónem korlátozással. A gazdálkodók és a képviseletükben eljáró természetes személyek 2019. június 5-étől élhetnek az internetes bankkártyás fizetési lehetőséggel (továbbiakban:VPOS).
A VPOS kizárólag az alább felsorolt adónemeket érintően biztosított:
- 219 Adókártya kiadáshoz kapcsolódó igazgatási szolgáltatási díj
- 221 Eljárási illetékhez kapcsolódó befizetések
- 239 Egyszerűsített fogl-ból eredő közteher befizetés
- 302 Háztartási alkalmazott utáni regisztrációs díj
- 521 Illetékek
- 902 Importtermék általános forgalmi adó
- 910 Uniós vámbevételek
- 914 Regisztrációs adó
- 956 Import jövedéki és energia adó
- 957 Közigazgatási bírság
Az új VPOS szolgáltatás az eBEV portálon keresztül érhető el. A bankkártyás fizetési mód további részleteiről a NAV közleményéből tájékozódhatnak.
-
Érdemes áttérni a NAV ingyenes számlázóprogramjára
Az egyszerű, könnyen kezelhető Online Számlázó program használata hamar elsajátítható és általa az adatszolgáltatás is automatikusan történik. A program előnye továbbá, hogy az adózók az általuk kiállított számlákat lekérdezhetik, mert a program megőrzi azokat. A verziófrissítésekkel sem lesz gondja a felhasználóknak, mivel a NAV azokat is elvégzi helyettük.
A kézi számlák adatait viszont a számlakibocsátóknak manuálisan kell rögzíteniük a NAV erre kialakított online felületén, mégis ezzel a megoldással eddig 1,11 millió számláról szolgáltattak adatot a gazdálkodók. A NAV Online Számlázó programjával kapcsolatos további tudnivalókról itt olvashat.
-
Az online adatok új dimenziókat nyitottak a NAV ellenőrzési munkájában
Az Online Számla rendszerre épülő kiválasztási és ellenőrzési stratégia lényege, hogy a hivatal a folyamatosan beáramló adatok segítségével szinte azonnal észleli az adózóknál felmerülő kockázatokat, és ezekre gyorsan, hatékonyan tud reagálni. Ahol az adatok rendben vannak, ott nincs ellenőrzés. Ellenben az a számlakibocsátó, aki elmulasztja az adatszolgáltatást, vagy bevallásaiban nem szerepelteti ezeket a bevételeket, vizsgálatra számíthat. A NAV támogató hozzáállást ígér viszont azoknak az adózóknak, akik az online számlaadat-szolgáltatást önhibájukon kívül mulasztják el, vagy teljesítik hibásan. A sajtóhír teljes szövege itt olvasható.
A NAV 2019. június hónapban a kezdő vállalkozásoknak adózással kapcsolatos fórumokat szervez az egész ország területén. A rendezvényeken az adóhatóság munkatársai a kezdő vállalkozásokat érintő adózási szabályokat ismertetik, felhívják a figyelmet a fontos tudnivalókra és határidőkre.
-
Egy kis jövedék
Megjelentette a NAV a 2019. július 1-től érvényes jövedéki termék fajtakódokat, megnevezésüket, a hozzájuk kapcsolódó adómértékekkel és a Jövedéki adóról szóló törvény hivatkozásaival.
Fő szabály szerint munkavállalóként az létesíthet munkaviszonyt, aki a 16. életévét betöltötte. A Munka törvénykönyve azonban – az iskolai szünet időtartama alatt – annak a 15. életévét betöltött tanulónak is engedélyezi a foglalkoztatását, aki nappali rendszerű képzés keretében (általános iskolában, szakiskolában, középiskolában) folytatja tanulmányait. Amennyiben a tanuló 18. év alatti, akkor csak törvényes képviselője hozzájárulásával létesíthet munkaviszonyt.
A diákmunkával szerzett jövedelem – néhány foglalkoztatási formát kivéve – adóköteles. A személyi jövedelemadó mértéke 15 százalék, amit a munkaadó adóelőlegként von le a diák bruttó jövedelméből. Ha munkaviszonyban, vagy biztosítást eredményező megbízási jogviszonyban dolgozik a tanuló, akkor egyéni járulékot is kell fizetnie, melyet szintén a munkáltató von le. A foglalkoztatónak a levont közterhekről igazolást kell kiállítania 2020. január 31-ig a diák felé, amire a diáknak jövőre szüksége lesz a NAV által készített személyijövedelemadó-bevallási tervezet ellenőrzéséhez.
Munkaviszony esetében ragaszkodni kell az írásban megkötött – alapbért, munkakört, munkaviszony időtartamát, jellegét és a munkavégzés helyét tartalmazó – munkaszerződéshez, mely csak a törvényes képviselő hozzájárulásával érvényes. A munkaszerződésben a felek megállapodhatnak havi, heti, napi vagy órabérben, vagy teljesítménybérben is, a diáknak azonban meg kell kapnia a minimálbért, ami napi 8 órás foglalkoztatásnál havonta bruttó 149 000 forint.
Ha a diákok egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi- vagy idénymunka) keretében dolgoznak, akkor ebben az esetben nem kötelező a szerződést írásba foglalni.
A diákok foglalkoztatásának alapvető adózási szabályai c. információs füzet szerint a tanulók, hallgatók legnagyobb része iskolaszövetkezeten keresztül vállal munkát. Ebben az esetben a diák a Tbj. szabályai szerint nem minősül biztosítottnak – 25. életévének betöltéséig a tanulói, hallgatói jogviszonya szünetelésének (halasztás) időtartama alatt sem –, ezért az iskolaszövetkezet tagjaként végzett munkájával összefüggésben járulékfizetési kötelezettsége nem keletkezik.
-
Az ELEKÁFA-KKI rendszerben fellépő hibáról tájékoztat a NAV
Az ELEKÁFA-KKI rendszerben 2019. április 30-tól technikai okok miatt a kérelmek egy részét nem sikerült megküldeni a tagállamoknak. A NAV felhívta a figyelmet, hogy a kérelmek ismételt benyújtásra nincs szükség, a hiba elhárítását követően az elakadt tájékoztatások és az üzenetek automatikusan továbbítódnak.
-
A kiemelt operatív ellenőrzési témakörökről, időpontokról és helyszínekről az Adótraffipax linkre kattintva tájékozódhat.
Kiemelt kép forrása: Designed by Freepik

A SZERZŐRŐL
Kertész Gábor | Head of Advisory
Telefonszám: +36 141 235 47
E-mail: gabor.kertesz@accace.com