A társasági adóalapra és adókedvezményre, az innovációs járulékra, továbbá a rehabilitációs hozzájárulási adóra tett főbb megállapításait ismerteti a NAV. SzJ helyett jön a TESZOR. Ismét fókuszban a személygépkocsi értékesítéshez kapcsolódó adómentesség.
-
Adómentesség alkalmazása személygépkocsi értékesítése esetén
Az Áfa tv. 87. § a)-c) pontjai alapján mentes az adó alól a termék értékesítése abban az esetben, ha
- az értékesítést megelőzően a terméket kizárólag tevékenység közérdekű vagy egyéb sajátos jellegére tekintettel adómentes tevékenységekhez használták, egyéb módon hasznosították, és a termékhez adólevonási jog nem kapcsolódott;
- az értékesítést megelőzően a termékhez kapcsolódó előzetesen felszámított adó a 124. és 125. § szerint nem vonható le;
- az értékesítést megelőzően a termékhez előzetesen felszámított adó kapcsolódott volna, az a 124. § (1) bekezdés d) pontja szerint nem lenne levonható.
A NAV által közzétett tájékoztató a 2008/70. számú Adózási kérdésre hivatkozik vissza, mely az Áfa tv. 87. § b) pontjának (második eset) alkalmazását járja körül személygépkocsi értékesítése esetén.
A harmadik eset szerint adómentes a személygépkocsi továbbértékesítése, ha a beszerzés során az adóalanyra nem hárítottak át adót, például mert a beszerzés nem adóalanytól történt, az értékesítő a viszonteladókra vonatkozó különös szabályokat alkalmazta, vagy az Áfa tv. 87. §-a alapján adómentesen értékesített. A 87. § c) pontjának alkalmazása során tehát az Áfa tv. 125. §-ában foglaltakra nem kell figyelemmel lenni, azaz irreleváns, hogy az ott felsorolt feltételek valamelyike feloldotta volna-e a beszerzésre vonatkozó levonási tilalmat. Így amennyiben a személygépkocsit továbbértékesítési vagy bérbeadási célból szerzik be és a beszerzés során nem volt áthárított adó, a személygépkocsi továbbértékesítése az Áfa tv. 87. § c) pontja alapján adómentes.
Az adóhatóság felhívja a figyelmet, hogy az Áfa tv. XVI. fejezetében foglalt szabályok (különbözeti adózás) szerint eljáró viszonteladó – az előzőektől eltérően – a továbbértékesítési céllal beszerzett személygépkocsik értékesítése során az Áfa törvény 87. § c) pontját nem alkalmazhatja. Az Áfa tv. 87. § c) pontja ugyanis az Áfa törvény 124. § (1) bekezdés d) pontja szerinti levonási tilalomra utal, az Áfa tv. XVI. fejezetében foglalt szabályokat alkalmazó adóalanynak azonban az Áfa tv. 222. § (1) bekezdés a) pontja alapján nincs levonási joga a termékbeszerzésével kapcsolatban. Amennyiben azonban a viszonteladó az Áfa tv. 224. § (1) bekezdése szerinti lehetőséggel élve lemond a különbözeti adózás alkalmazásáról, a személygépkocsik értékesítése során az előző bekezdésben foglaltakat – az ott megjelölt feltételek mellett – alkalmazhatja.
A NAV által közzétett állásfoglalás további részleteit itt olvashatja.
-
július 1. fontos dátum lesz az Áfa törvény alkalmazásában
Frissül az állapotrögzítő az Áfa tv-ben a 2018. január 1-jei állapotra, melyet az Áfa tv. 257/I. §-ának 2019. július 1-jétől hatályba lépő rendelkezése vezet be.
Lényeges változás, mert ezt követően a korábbi szabályokkal szemben a vám- és a statisztikai nómenklatúráról, valamint a Közös Vámtarifáról szóló 2658/87/EGK tanácsi rendelet I. mellékletének módosításáról szóló, 2017. október 12-i (EU) 2017/1925 bizottsági végrehajtási rendelet 2018. január 1-jei állapota szerinti áruazonosító számot (vámtarifaszám) és a TESZOR’15 2018. év január 1. napján érvényes besorolási rendjét kell irányadónak tekinteni. A 2018. január elsejei állapotú besorolási rendre átállással egyidejűleg az Áfa tv.-ben az SZJ számra hivatkozás TESZOR számra hivatkozásra módosul, és az Áfa tv.-ben hivatkozott vámtarifaszámok aktualizálása is megvalósul. A rendelkezéshez átmeneti szabály nem kapcsolódik. Ez azt jelenti, hogy a 2019. július 1-jén hatályba lépő új besorolási számokat, a termék, szolgáltatás ennek megfelelő beazonosítását nem a számlák kibocsátási dátumához igazodóan, hanem a teljesítés időpontjához igazodóan kell alkalmazni. A tájékoztatót teljes terjedelemben itt olvashatja.
-
Ellenőrzési tapasztalatait ismerteti a NAV
A NAV közzétette a 2018. évi ellenőrzési tapasztalatait a társasági adóalapra és adókedvezményre, az innovációs járulékra és a rehabilitációs hozzájárulási adóra vonatkozóan. A honlapon szereplő összeállítás adónemenként, és a kockázatelemzéssel feltárt anomáliák szerinti bontásban összegzi a problémákat.
Felhívják a figyelmet a társaságiadó-bevallás tájékoztató adatainak helyes kitöltésére, valamint az adózás előtti eredményt növelő és csökkentő tételek helyességének fontosságára, mert a NAV kockázatelemzése során mindezek anomáliaként jelentkeznek. A bevallás elkészítésekor érdemes tehát ezekre odafigyelni, hogy a NAV az ilyen tévedések miatt ne keresse meg az adózókat.
-
Közlemény a júniusi üzemanyagárról
Az Szja tv. 82. § (2) bekezdése arra kötelezi a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt, hogy havonta tegye közzé a tárgyhónapban a fogyasztási norma szerinti üzemanyagköltség-elszámolással kapcsolatosan alkalmazható üzemanyagárat. A 2019. évi üzemanyagárakat itt tekintheti meg.
A NAV Somogy Megyei Adó- és Vámigazgatósága a 21. héten az alábbi tevékenységi köröket ellenőrzi a megye egész területén:
- építőipari kivitelezési munkák,
- vendéglátóhelyek,
- szezonális gyümölcsöt árusítók.
A NAV Nógrád Megyei munkatársai 2019. május 20. és 24. között a zöldség- és gyümölcskereskedőket ellenőrzik.
A NAV Hajdú-Bihar Megyei revizorai fokozott figyelmet fordítanak az online pénztárgép használatára kötelezettek, a nyugtaadást már korábban elmulasztók, továbbá a jövedéki termékek forgalmának ellenőrzésére.
Kiemelt kép forrása: Designed by Freepik

A SZERZŐRŐL
Kertész Gábor | Head of Advisory
Telefonszám: +36 141 235 47
E-mail: gabor.kertesz@accace.com