A Kormány 2014-2020-as Európai Uniós támogatási időszakra vonatkozó egyik prioritástengelye a tudásgazdaság fejlesztése, ezen belül: vállalati K+F+I tevékenység- és kapacitás bővítés; kutatóintézeti infrastruktúra fejlesztése; stratégiai K+F együttműködési szerződések bővítése. A piaci szereplők a gazdaság szinte valamennyi területén folytatnak valamilyen szintű K+F tevékenységet.
A K+F tevékenységhez kapcsolódó adójogi környezet Magyarországon kedvező, az ilyen tevékenységekkel összefüggő költségeket több adónemben is érvényesíthetik, leírhatják az érintett cégek. Azonban fontos, hogy az adómegtakarítások érvényesítéséhez feltétlenül szükség van a cégek által végzett K+F tevékenységek azonosítására.
Korábbi tapasztalataink alapján jellemző, hogy a társaságok alulbecsülik a jelenleg cégnél folyó K+F-ként kezelhető tevékenységeket, és ezáltal az elérhető adóelőnyöket is. A valóságban az adószempontból releváns K+F tevékenysége akár többszöröse is lehet a jelenleg társaságok által alkalmazott/becsült mértéknél.
Nemzetközi kimutatások szerint az egyes iparágakban a teljes árbevétel arányában az alábbi százalékos mértékek bizonyulhatnak jellemzően K+F tevékenységhez kapcsolódó elismert költségnek:
- IT szolgáltatások kb. 20%
- High-tech gyártás kb.15%
- Gyógyszeripar kb. 10%.
- Telekommunikáció kb. 10%
- Légiközlekedés kb. 10%
- Autóipar kb. 6-7%
- Vegyipar kb. 5%
Fontos hangsúlyozni, hogy a fentieken iparágakon kívül a banki és biztosítási területen, illetve olyan ágazatokban, mint az élelmiszeripar, média, építőipar és mezőgazdaság is számos tevékenység minősülhet K+F tevékenységnek.
Megtakarítási és támogatási lehetőségek
A társasági adó törvény számos kedvezményt tartalmaz a K+F tevékenységekkel összefüggésben (pl. K+F közvetlen költségeinek, illetve a kapott jogdíjhoz kapcsolódó adóalap csökkentés, gyorsított értékcsökkenés, fejlesztési adókedvezmény lehetősége jelenértéken legalább 100 millió forint értékű További lehetőség a legalább PhD fokozattal rendelkező kutatókat foglalkoztató munkáltatók számára, hogy maximum havi 135 ezer Ft / kutató összegig mentesülnek a szociális hozzájárulási adó megfizetése alól. Újdonság, hogy 2014. január 1-jétől a K+F költségek társasági adóalap csökkentés szempontjából megoszthatóak a magyar kapcsolt vállalkozások között. Továbbá, bizonyos feltételek fennállása esetén lehetőség van a külföldi csoportcéggel/más partnerrel közösen, részben Magyarországon végzett K+F projekthez kapcsolódóan külföldről igénybe vett K+F szolgáltatások levonására is.
Kutatás-fejlesztési tevékenységek minősítése
Új intézményként, annak eldöntésére, hogy egy adott tevékenység K+F tevékenységnek minősül-e, ha igen, akkor a K+F melyik típusának (alapkutatás, alkalmazott kutatás, kísérleti fejlesztés) és milyen arányban feleltethető meg, továbbá a tevékenység „saját tevékenységi körben végzettnek” minősül-e a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalától kérhető jövőbeli projektre vonatkozóan, más hivatalra (pl. Nemzeti Adó- és Vámhivatal, pályázatkezelési szervek) is kötelező erővel bíró minősítési határozat. A minősítés minimális eljárási költséggel kb. 80 – 130 ezer Ft és jellemzően 30 nap körüli döntéshozatali idővel jár.
Szolgáltatásaink
Megfelelő szakmai ismeretekkel bíró tanácsadóink, az alábbi legmagasabb szintű minőségi szolgáltatásokkal állnak ügyfeleink rendelkezésére, versenyképes árakon, a K+F tevékenységek terén:
K+F tevékenység felmérés
- A vállalkozások potenciális K+F tevékenységeinek előzetes vizsgálata
- A potenciális K+F tevékenységekhez kapcsolódó költségek beazonosítása
- Előzetes becslés a K+F kedvezmények optimalizálása révén elérhető adómegtakarításról
- K+F minősítési kérelem elkészítése
- Minősítési stratégia kidolgozása
- K+F minősítési kérelem elkészítése és benyújtása
- Előzetes és utólagos kapcsolattartás a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával
K+F dokumentáció elkészítése
- A vállalkozások K+F tevékenységeinek részletes elemzése
- A K+F tevékenységekhez kapcsolódó költségek részletes vizsgálata, számszerűsítése
- Részletes K+F dokumentáció/kézikönyv elkészítése az adójogi kockázatok csökkentése érdekében
- A különböző adónemekben figyelembe vehető kedvezmények pontos meghatározása, számszerűsítése
K+F támogatásokhoz kapcsolódó szolgáltatások
- Támogathatósági vizsgálatok elvégzése
- A pályázati dokumentáció összeállítása
- Pályázati utógondozási szolgáltatások
További kapcsolódó szolgáltatásaink
- Stratégiaalkotás, struktúra kialakítás a K+F kedvezmények optimalizálása érdekében
- A vállalkozások potenciális K+F tevékenységeinek egyedi elemzése, véleményezése
- Kapcsolattartás és egyeztetések lefolytatása a megfelelő hatóságokkal
- Állásfoglalás kérése a megfelelő hatóságoktól
Az alábbi modell kalkuláció jól szemlélteti, hogy már kisvállalkozásoknál is jelentős megtakarítás érhető el, több évre kivetítve, amely a K+F költségek növekedésével párhuzamosan nőhet (jelen példában mintegy 15% adómegtakarítás összadó szinten):
|
|
* Konzervatív becslés: K+F költség az árbevétel 8%-a
** Egyszerűsítés miatt nincs más helyi adóalap csökkentő tétel
Download – K+F FEJLESZTÉS. Kettő az egyben – A hozzáadott érték, amely adót optimalizál.
Szakértőnk
Amennyiben szeretne többet megtudni a kutatás-fejlesztésben rejlő, kiaknázható üzleti előnyökről, szakértőnk készséggel áll rendelkezésére az alábbi elérhetőségeken:
László Icsu Tax Manager +36 1 412 3547 Laszlo.Icsu@accace.com
Accace Hungary Váci út 22 – 24, 2nd floor, 1132 Budapest +36 141 235 30 Hungary@accace.com