HU-2016-05-23-2017-es-adocsomag-javaslat-Magyarorszagon-HU
Május 3.-án Tállai András, a parlamenti és adóügyekért felelős államtitkár és NAV vezető sajtótájékoztatója után, a magyar kormány a jelenlegi kormányzati ciklus legnagyobb horderejű törvénymódosító javaslatát terjesztette a parlament elé. Az adójavaslat mintegy 30 törvénymódosítást tartalmaz, közel 260 paragrafusban, azonban jelenleg még az adórendszer alapvető feltételei nem változnak. Bár a parlamenti tárgyalások során az indítványok még módosulhatnak, azonban a 117 oldalas jövedéki adóról szóló törvényjavaslat és a 204 oldalas adócsomag is számtalan érdekességet tartalmaz, amit jelen hírlevelünkben érdemesnek tartunk önöknek eredeti formájukban összefoglalni.
Áfacsökkentés:
Az új áfatörvény javaslat jövőre több termék és szolgáltatás áfakulcsát csökkentené, mellyel az állam több mint 55 milliárd forint állami bevételről mond le a gazdaság élénkítése és fehérítése érdekében.
Az alábbi termékekről, szolgáltatásokról van szó:
- A baromfihús és tojás 27%-ról 5-%ra.
- Az éttermi étkezés (ideértve a helyben készített alkoholmentes italok áfa tartalmát is) két körben, először a jövő évtől 18%-ra, majd 2018-tól 5 százalékra fog csökkenni.
- A kiskereskedelmi forgalomban kapható friss tej áfájának 5%-ra. A javaslat kizárólag a friss tejet említi, így az egyéb feldolgozott tej és az UHT-tejek áfája nem változik.
- Az internet szolgáltatások esetében 9%-al szándékozik a javaslat csökkenteni az áfát, így ez a szolgáltatás is a kedvezményes 18%-os kategóriába tartozna.
Lakossági adóterhek:
- Az állam tervezett szja törvény módosításával növekedne a kétgyermekesek családi adókedvezménye, mely 350 ezer családot érintene és az eddigi gyermekenkénti 12.500 forint helyetti 15.000 forintos adókedvezmény segítségével 15 milliárd forint többlet kerülne a családokhoz.
- Magánszemélyek adótartozása esetében (200.000 forintig) a törvényjavaslat hat havi egyszerűsített pótlékmentes részletfizetést biztosítana.
- Csökken a végrehajtások elévülési ideje is, az eddigi 5 évről 4 évre.
Vállalkozói adóterhek:
- Megszűnik a kis- és középvállalkozások adókedvezmény plafonja.
- Az új módosítással a munkába járás jelenlegi 9 forint/kilométeres adómentes támogatása 15 forint/kilométerre fog emelkedni.
- Várhatóan a K+F (kutatás-fejlesztés) adóalap-csökkentő kedvezmény feltételei is kedvezően változnak.
- A munkásszállásokkal és szja tv szerinti mobilitási célú lakhatási támogatással kapcsolatosan új adóalap csökkentő tétel kerül bevezetésre
Gazdaság fehérítését szolgáló javaslatok
- Csökkenne a tételes áfaadat-szolgáltatás jelenlegi 1 millió forintos határa 100.000 forintra.
- EKÁER rendszer zártabbá tétele az adócsalók kiszűrése érdekében.
- Italautomaták bekötési kötelezettsége a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz.
- Online számlázási tevékenységi rendszer vállalkozások felé való kiterjesztése.
Jövedéki adótörvény javaslat:
- Jelentősen rövidebb és áttekinthetőbb lett, 65 oldalra csökkent az eddigi 150 helyett.
- Teljes egészében megvalósul az elektronizáció, tehát jövedéki termékek esetében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is elkészítheti az adóbevallást.
- Közel 7000 borászat mentesül jelentős adminisztrációs kötelezettségek alól.
- Egy adóraktár lesz a jövőben az eddigi 47 helyett.
- 2017-től az alkoholos italokhoz hasonlóan, a dohányipari termékek is ugyanúgy zárjegykötelesek lesznek, ami azt jelenti, hogy az eddigi adójegy megszűnik.
- A dohányipari termékek jövedéki adója, uniós előírások miatt, szeptember elsejétől 29%-al fog növekedni (3 lépcsőben) a jövő év végéig.
- Az e-cigaretta is bekerül a jövedéki termékek közé.
- Alternatívát terjesztenek a parlament elé az üzemanyagok jövedéki adójának emelésére: a Brent típusú olaj árához kötnék az adó mindenkori mértékét. A gyakorlatban ez azt jelenti, ha az olaj ára a meghatározott szint (jelenleg két alternatíva merült fel, a hordónkénti 40, illetve 50 dollár) alá kerülne, akkor érvénybe lépne a (gázolaj esetében 10, benzin esetében 5 forintos literenkénti emelés) jövedéki adó emelés, mely a piaci árfolyam emelkedésével újra érvényét vesztené.
Az első adózói minősítés eredménye:
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal közel 560 ezer adózót minősített életútja alapján, és ami szerint:
- 190.000 cég kapott jó adózói besorolást,
- 370.000 cég kapott átlagos adózói besorolást,
- és 70 adózó kapott kockázatos minősítést.
A besorolásról minden érintett az ügyfélkapun keresztüli értesítést kap, és ha valaki nem ért egyet a minősítésével, az az értesítést követő fél éven belül élhet kifogással az adóhatóság felé.
Amennyiben bármi egyéb kérdése felmerülne a tervezett jövő évi adócsomaggal vagy bármely törvényjavaslattal, forduljon hozzánk bizalommal, adótanácsadóink készséggel állnak rendelkezésére.