INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
A transzferár-ugróiskola cikksorozatunk harmadik lépcsőjén a szokásos piaci ár alkalmazásáról írunk.
A szokásos piaci ár meghatározása nem csak a transzferár dokumentációk év végi elkészítésekor, hanem a kapcsolt felek között alkalmazandó árképzés előzetes megállapítása esetén is kiemelten fontos.
A szokásos piaci ár egy ügyletnek az az ellenértéke, melyet független felek összehasonlítható körülmények esetén egymás között érvényesítenek/érvényesítenének. Amennyiben az adott ügylet árképzése nincs összhangban a szokásos piaci árral (annál magasabb vagy alacsonyabb), úgy a társasági adóalapot szükséges a különbözettel korrigálni. Indokolt esetben az adóalap növelés kötelező, a csökkentés viszont bizonyos feltételekhez kötött lehetőség.
A szokásos piaci ár megállapítása jelenti számunkra a transzferár képzéssel kapcsolatos kötelezettségek alap kérdéskörét, azonban erre jellemzően csak az évzáráskor, a transzferár nyilvántartások elkészítésekor szokott sor kerülni. Ebből következően csak utólag realizáljuk, ha a társaságunk által alkalmazott ár esetleg nem felel meg a szokásospiaci ár elvének, és társasági adóalap korrekcióra van szükség.
Érdemes lehet tehát a kapcsolt felek között alkalmazandó árat előre – még a szerződésük megszövegezése és megkötése előtt – meghatározni, így elkerülhető a későbbi társasági adóalap módosítás. Erre egy hasznos mód az előzetes benchmark elemzések készítése, precízebb esetben a transzferár szabályzat készítés. Az előbbi az adott kapcsolt ügylet szokásos piaci árát hivatott előzetesen kijelölni, az utóbbi ezen túlmenően az árképzési elveket, alkalmazott módszertanokat, valamint a transzferár korrekció feltételrendszerét is bemutatja.
Habár – bizonyos feltételek megléte esetén – nem minden ügylet transzferár dokumentáció köteles, ami kapcsolt vállalkozások között jött létre, viszont minden kapcsolt ügylet árképzésének meg kell felelnie a szokásos piaci ár elvének. Amennyiben a transzferár nincs összhangban a független felek által alkalmazott árral, adóhiány keletkezhet, melynek eredményeként adóbírság, késedelmi pótlék is kiszabható.
A fentiek okán feltétlenül javasoljuk a benchmark elemzések elkészítését minden kapcsolt ügyletre vonatkozóan. Ezek az elemzések megfelelő háttérdokumentációként tudnak szolgálni egy esetleges adóhatósági ellenőrzés során a kapcsolt ügyletek árképzésének alátámasztására, az árazás helyességének igazolására.
Hallgasson bele szakmai podcast-unkba és tájékozódjon első kézből a Transzferár elkészítésének 8 kritikus lépéséről!
A szokásos piaci ár megállapítása jellemzően transzferár adatbázisok használatával történik, azonban szerencsésebb esetben lehetőségünk adódhat a társaságunk belső, független felekkel megállapodott árait is felhasználni a transzferár képzés során.
A szokásos piaci ár megállapítása az alábbi módszerek segítségével végezhető el:
Hagyományos módszerek:
Ügyleti nyereségen alapuló módszerek:
A Tao törvényen kívül számos más adónem jogszabályi háttere is hivatkozik a szokásos piaci ár elvének alkalmazására.
Az ÁFA tv. előírásai szerint a kapott ellenérték az általános forgalmi adó alapja. Az ellenérték helyett azonban a szokásos piaci ár az adó alapja abban az esetben, ha a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása nem független felek között történik.
Kisvállalati (KIVA) adóalanyoknak is meg kell felelni a szokásos piaci ár elvének, a kapcsolt vállalkozásival folytatott tranzakcióknál alkalmazott árazás során. Amennyiben a KIVA alany a szokásos piaci ártól eltérő árat alkalmaz, az adóalapot a különbözettel (a ténylegesen alkalmazott ár és a szokásos piaci ár különbözete) kell módosítani.
Amennyiben kapcsolt vállalkozások között az alkalmazott transzferár alacsonyabb a szokásos piaci árnál, akkor az iparűzésiadó-bevallásban szereplő értékesítés nettó árbevétele is egy alacsonyabb összegben kerül beállításra, mint a piaci ár. Így az iparűzésiadó-bevallásban ki kell igazítanunk (növelni) az alkalmazott transzferár és a szokásos piaci ár különbözetét.
Az innovációs járulék alapja megegyezik a helyi iparűzési adó alapjával, így az adóalap-különbözet (transzferár és piaci ár közötti eltérés) ennél az adónemnél is jelentkezik, ha a transzferár eltér a szokásos piaci ártól.
Ezt megelőző szakmai cikkünkben a kapcsolt be- és kijelentéséről írtunk.
A következő cikkünkben a transzferár képzési politika kialakításáról írunk.
Kapcsolt vállalkozások azonosítása | Transzferár nyilvántartás készítése | Dokumentációs követelmények előkészítése | Eljárunk előzetes ármegállapítási (APA) vagy feltételes adómegállapítási eljárásban | Képviseljük Önt az adóhatósággal folytatott kommunikációban | Transzferár nyilvántartás frissítése | Folyamatos támogatás