HU-2015-07-30-Valtozasok-a-folyamatos-teljesitesu-ugyletek-afa-szabalyoz-HU
Jelen hírlevelünkkel a folyamatos teljesítésű ügyletekre vonatkozó Áfa szabályok változtatásait mutatjuk be.
A törvény módosítása
2016. január 1-i dátummal ismét változik a folyamatos teljesítésű (időszakos elszámolású) számlák kezelése Áfa tekintetében. Annak érdekében, hogy erre a szabályra a leginkább érintettek, a könyvelők, adótanácsadók, könyvvizsgálók rákészülhessenek, a szabályozás bevezetését ezeknél a szolgáltatóknál előre hozta a törvényalkotó, Nekik (nekünk) az új szabályokat már 2015. július 1-től alkalmazni kell (Áfa törvény 58/A §).
Ezen módosításra egyébként azért volt szükség, mert a magyar Áfa teljesítésének szabályozása nem felelt meg az EU irányelvének, ahol a termékértékesítés / szolgáltatás teljesítési időpontját (ÁFA fizetési határidejét) az elszámolási időszak utolsó napjára teszi, nem pedig a fizetési határidőhöz köti (mint az a jelenlegi magyar szabályozásban van).
Érintett ügyletkörök
A szabályozásban két ügyletkör érintett (Áfa törvény 58.§):
- Egyrészt ha a felek a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás során időszakonkénti elszámolásban vagy fizetésben állapodnak meg
- A termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás ellenértékét meghatározott időszakra állapítják meg (függetlenek a fizikai teljesítéstől, pl. bérleti szerződések, átalánydíjas szolgáltatások)
Változtatások és kivételek
A változás ezeknél a termékértékesítéseknél, szolgáltatásnyújtásoknál az Áfa teljesítés időpontjára vonatkozik az alábbiak szerint:
- Főszabály szerint az Áfa teljesítési időpontja az elszámolással vagy a fizetéssel érintett időszak utolsó napja
- Főszabály alóli első kivétel, ha a fizetési határidő esedékessége valamint a számla vagy nyugta kibocsátása megelőzi az elszámolással érintett időszak utolsó napját. Ebben az esetben a számla vagy nyugta kibocsátásának időpontja lesz a teljesítés az Áfa tekintetében
- Főszabály alóli második kivétel, ha az elszámolási időszak utolsó napját követi a fizetési határidő akkor a fizetési határidő a teljesítési időpont Áfa tekintetében, figyelve arra, hogy a fizetési határidő nem lehet több az elszámolási időszak utolsó napja + harminc nap, mert ekkor a teljesítés időpont az elszámolási időszak utolsó napját követő harmincadik nap lesz.
Lehetséges esetek
Összefoglalva a fentieket tehát az alábbi esetek állhatnak fenn:
1. Ha mind a számlakibocsátás, mind az esedékesség megelőzi az elszámolási időszak utolsó napját, akkor a teljesítés a számlakibocsátás időpontja.
2. Ha az esedékesség megelőzi az elszámolási időszak utolsó napját vagy arra esik, ugyanakkor a számlakibocsátás az elszámolási időszak utolsó napját követi, akkor elszámolási időszak utolsó napja a teljesítés időpontja.
3. Ha az esedékesség az időszak utolsó napját követi, de az időszak utolsó napját követő 30. napot nem éri el, akkor függetlenül a számlakibocsátás időpontjától az esedékesség a teljesítés időpontja.
4. Ha az esedékesség az időszak utolsó napját követő 30. napon túli időpont, akkor függetlenül a számlakibocsátás időpontjától a teljesítési idő az elszámolási időszak utolsó napját követő 30. nap.
Amint az fentebb említésre került a könyvelők/könyvvizsgálók/adótanácsadók esetében ezt a szabályt már 2015. június 30-a után alkalmazni kell, míg a többi folyamatos teljesítési szolgáltatás esetében elsőként 2015. december 31-ét követően kezdődő elszámolású időszakú számlák esetében alkalmazandó a szabály.
Ha a változtatásokkal kapcsolatosan bármilyen kérdése merülne fel, szakértői csapatunk örömmel válaszol az Ön kérdéseire.