INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
A kormány kedd este benyújtotta a 2023-as költségvetést megalapozó törvényjavaslatát, mely szerint jelentősebb változás elé néznek a cégcsoportok a transzferárakra vonatkozó szabályok átalakításával. A transzferár szabályokon kívül a javaslat a KATA és a cégautó-adó szabályait is módosítja, ám kiemelték, hogy a javaslat elfogadása előtt ezek még további módosításokon eshetnek át.
A javaslat szerint a transzferárazással összefüggésben bevezetésre kerül egy új kötelezettség. Az adminisztratív tehercsökkentéssel kapcsolatos nemzetközi törekvésekkel kicsit disszonáns az az elvárás, miszerint az adózónak már nem csak a transzferár nyilvántartást kell majd időben elkészítenie, hanem a társasági adóbevallásában a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggésben adatszolgáltatásra is köteles lesz. A transzferár dokumentációkat eddig is a TAO bevallás benyújtásáig kellett elkészíteni, azonban sem azt nem kellett benyújtani az adóhatósághoz, sem egyéb adatszolgáltatásra nem volt szükség. Tehát ez egyrészt egy plusz feladatot jelent a transzferárazással kapcsolatos teendők körében, másrészt a határidőt illetően is szigorodó körülményekre számíthatunk.
Az adatszolgáltatás pontos tartalmáról egyelőre nincs tudomásunk, azt a módosuló transzferár rendelet határozza majd meg. Az adatszolgáltatási kötelezettség első alkalommal a 2022. december 31-ét követően benyújtott bevallásban keletkezik.
A növekvő adminisztratív teherrel együtt a transzferár bírságok drasztikus emelkedésére is számíthatunk. A transzferár nyilvántartás hiánya esetén kiszabható bírság (az eddigi 2 millió, ismételt jogsértés esetén 4 millió forint) a két és félszeresére, 5, illetve 10 millió forintra emelkedhet. Ez azt jelenti, hogy nagyfokú precizitást várnak el a kapcsolt vállalkozásoktól a jövőben arra vonatkozóan, hogy megfelelően dokumentálják a csoporton belüli ügyleteiket, mindemellett ez jelentős visszatartó erőt fog jelenteni a kötelezettség megsértésétől is, a jogalkotó szándéka szerint.
Az interkvartilis tartomány alkalmazására vonatkozó szabályozás megújul. A módosítás szerint az interkvartilis tartományt olyan esteben kell alkalmazni, ha azt nyilvános adatbázisban tárolt vagy egyéb forrásból elérhető, nyilvánosan hozzáférhető (adóhatóság által is ellenőrizhető) adatok figyelembevételével alkalmazzák (vagyis azok nem a kapcsolt vállalkozások független ügyletei kapcsán – belső forrásból – elérhető összehasonlító adatok). Az interkvartilis tartomány meghatározása változatlan marad, azaz azt a középső tartományt kell alkalmazni, amelybe a minta elemeinek fele esik.
A javaslat új rendelkezéseket vezet be a szokásos piaci ár meghatározására is. Ez alapján, ha az alkalmazott ellenérték a szokásos piaci tartományon kívül esik, akkor főszabály szerint kizárólag csak a mediánt lehet szokásos piaci árként figyelembe venni, a transzferár kiigazítást erre a pontra kell elvégezni. Az eddigi szabályozás a tartományon kívül eső ellenértékhez legközelebbi limitérték alkalmazását teszi lehetővé, vagyis az új elképzelés jelentős adóbevétel többletet fog eredményezni a kiigazításra szoruló tranzakciók esetében.
Engedmény ez alól, ha az adózó tudja azt igazolni, hogy a tartományon belül egy a mediántól eltérő érték felel meg a legjobban a vizsgált ügylet szokásos piaci ellenértékének, akkor a kiigazítás során a medián helyett ez az érték is használható, azonban úgy látjuk, hogy a bizonyítási módok lehetséges szubjektivitását tekintve ez hordozhat magában kockázatot.
A javaslat szerint a jövőben minden adózó számára elérhetővé válik az előzetes ármegállapítás iránti (APA) kérelem. Az APA kérelem díja viszont szintén emelkedik: egyoldalú eljárás esetén 2 millió forintról 5 millió forintra, két- vagy többoldalú eljárás esetén 8 millió forintra.
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV