Multinacionális cégek számviteli megfelelése
2019. február 13-án megjelent írásunkban az éves zárások kapcsán a könyvvizsgálati kötelezettségre hívtuk fel a figyelmet.
Jelen cikkünkben ezt tovább bővítjük és egy hármas követelményrendszernek való megfelelést tárgyalunk:
- számviteli törvénynek való megfelelés
- kötelező könyvvizsgálatnak való megfelelés
- adóellenőrzéseknek való megfelelés
Tesszük mindezt a multinacionális cégek magyar tagvállalatainak vonatkozásában. Ennek időszerűségét az is igazolja, hogy e témában 2018. nyarán a Magyar Könyvvizsgálói Kamara és a Nemzeti Adó-és Vámhivatal közös közleményt is kiadott. Felhívták a gazdálkodók figyelmét az adóhatósággal és az állandó megbízott könyvvizsgálóval való együttműködésük fontosságára annak érdekében, hogy az „adóellenőrzések és a jogszabályban előírt kötelező könyvvizsgálat egyaránt érdemben lefolytatható legyen, a gazdálkodóra nézve hátrányos jelentősebb megállapítások és következmények nélkül.”
A számvitelről szóló 2000.évi C. törvény – többek között – az alábbi követelményeket támasztja az üzleti évről készített beszámolóval és az azt alátámasztó könyvvezetéssel szemben:
- a gazdálkodó működéséről, vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről az üzleti év könyveinek zárását követően, e törvényben meghatározott könyvvezetéssel alátámasztott beszámolót köteles – magyar nyelven – készíteni; (4.§.(1))
- a könyvvezetés a számviteli alapelvek figyelembevételével az egyszeres és a kettős könyvvitel rendszerében, csak magyar nyelven történhet; (12.§.(2))
- a kettős könyvvitelt vezető gazdálkodó a kezelésében, a használatában, illetve a tulajdonában lévő eszközökről és azok forrásairól, továbbá a gazdasági műveletekről olyan könyvviteli nyilvántartást köteles vezetni, amely az eszközökben (aktívákban) és a forrásokban (passzívákban) bekövetkezett változásokat a valóságnak megfelelően, folyamatosan, zárt rendszerben, áttekinthetően mutatja; (159.§)
- az egységes számlakeret célja, hogy a gazdálkodó eszközeinek és forrásainak, a gazdasági műveletek eredményre gyakorolt hatásának egységes rendszerbe foglalásával segítséget adjon a gazdálkodó számvitelének megszervezéséhez, biztosítsa a számviteli törvény szerinti, illetve annak felhatalmazása alapján kiadott kormányrendelet szerinti beszámoló elkészítéséhez szükséges alapinformációkat; (160.§.(1))
- a kettős könyvvitelt vezető gazdálkodó az egységes számlakeret előírásainak figyelembevételével olyan számlarendet köteles készíteni, amely szerinti könyvvezetés az e törvényben előírt beszámoló készítését maradéktalanul biztosítja; (161.§(1))
- az éves beszámolót a számvitelről szóló törvényben meghatározott szerkezetben és legalább az előírt tagolásban, a számvitelről szóló törvény 1-3. számú mellékleteiben előírt tételeket a megadott sorrendben, a tételek továbbtagolásának, illetve összevonásának szabályai figyelembevételével, bizonylatokkal alátámasztott, szabályszerűen vezetett kettős könyvvitel adatai alapján, világos és áttekinthető formában, magyar nyelven kell elkészíteni. (20.§(1))
Fenti elméleti áttekintés után a folytatásban kitérünk azokra a problémákra, amelyekkel – mint főleg külföldi multicégek magyarországi leányvállalatainak kiszervezett könyvelésével foglalkozó tanácsadó – a gyakorlatban is találkoztunk. Ezeken a gyakorlati példákon végigmenve bemutatjuk, hogy különböző esetekben milyen megoldások adódtak, hogy biztosítsák a cégek a törvényi megfelelést.
Kiemelt kép forrása: Designed by Freepik

A SZERZŐRŐL
Ungerné Gyenge Zsuzsanna | Outsourcing Menedzser
Telefonszám: +36 141 235 36
E-mail: zsuzsa.gyenge@accace.com