2013 január 1-től ismét jelentős változás került bevezetésre az iparűzési adó tekintetében. Jóllehet a társasági adó 10%-os mértéke alacsonynak tűnik nemzetközi összehasonlításban is, a társaságok általában az iparűzési adóra panaszkodnak, melynek 2%-os mértéke szintén nem tűnik soknak, viszont ezt az adónemet a társaságok a bruttó profitjuk után fizetik (bruttó profit: árbevétel, mínusz közvetített szolgáltatások/alvállalkozói költségek valamint eladott áruk beszerzési értéke) illetve az adóalap csökkentendő továbbá az anyagköltséggel. Ez az adó jelentős lehet például a tanácsadó cégeknél, ahol az anyagköltség és az eladott áruk beszerzési értéke nem számottevő.
Ez a levonhatósági szabály változott január 1-től úgy, hogy már a kereskedelemmel foglalkozó cégek sem biztos, hogy a teljes költséget levonhatják – nézzük meg a változásokat dióhéjban.
A változás a jövő évtől: az elábé és a közvetített szolgáltatások értéke (továbbiakban: közvetlen költség) sávosan progresszív módon vonható le a nettó árbevételből – a kisebb adózók teherviselése mellett sávos megosztás szerint:
- 500 millió forint árbevételig a közvetlen költség 100%-a levonható,
- 500 millió forint és 20 milliárd forint árbevétel között a közvetlen költség 85%-a,
- 20 milliárd forint és 80 milliárd forint árbevétel között a közvetlen költség 75%-a,
- 80 milliárd forint árbevétel felett a közvetlen költség 70%-a.
A fenti árbevételi sávok meghatározásakor fontos tudni, hogy a közvetlen költségeknek a társaság kapcsolt vállalkozásokkal együtt számított értékéhez is arányosítani kell, amely jelentős plusz adminisztrációs terhet jelenthet a vállalkozásoknak. Az iparűzési adó alapját csoportszinten kell számítani, majd a nettó árbevétel arányában le kell osztani. Igaz, hogy a törvény egyszerűsítést is tartalmaz, mert kimondja, hogy amennyiben az összevont közvetlen költség nem haladja meg az összes árbevétel 50%-át, akkor a fenti korlátozásokat nem kell alkalmazni. Szintén egy kivétel, hogy azokat a közvetlen költségeket, amelyek export árbevételhez kapcsolhatóak szintén továbbra is 100%-ban le lehet vonni az adóalapból.
A fentiekből látható, hogy ez az új szabályozás főleg a Magyarországon dolgozó kiskereskedelmi tevékenységeket folytató vállalkozásokat sújtja, valamint szintén jelentős többletmunkát ad a könyvelőknek, adótanácsadóknak, akiknek feladata lesz megállapítani, hogy a fentieket alkalmazni kell-e az ügyfeleknek vagy sem.
További információért, kérjük, forduljon hozzánk.