INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
Kötelező visszaváltási rendszer: Az EPR-rendszer után hamarosan életbe lép a körforgásos termékek következő eleme, a kötelező visszaváltási rendszer (DRS – Deposit-Refund System).
Habár a 450/2023. (X.4.) Korm. rendelet teljes körű hatályba lépése csak január 1-jével történik meg, bizonyos rendelkezései már 2023. november 1-jén hatályba léptek, és a gyártókat már 2023. november 15-től kötelezettségek terhelik.
A DRS rendszer érinti az üveg-, fém- és műanyag palackokat, dobozokat (0,1-3 liter közötti űrtartalom esetén), kivéve a tej- és tejalapú italok csomagolását.
A gyártók, a rendszerrel kötelezően érintett termékek mellett önkéntesen is visszaváltási díjas termékként kezelhetnek bizonyos termékeket.
A visszaváltási díj mértéke jogszabályban rögzített: 50 Ft/darab a kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termékek esetében.
A DRS rendszer résztvevői: gyártók, forgalmazók, fogyasztók, állami hatóságok (pl. országos hulladékgazdálkodási hatóság), és a MOHU Zrt. mint koncessziós társaság.
A gyártók kötelezettségei közül a következők kiemelendők. A gyártóknak 45 nappal a forgalomba hozatal előtt regisztrálniuk kell a termékeiket a MOHU Zrt. elektronikus felületén. Emellett, másik kötelezettségük a visszaváltási díj havonta történő megfizetése a forgalomba hozott, kötelezően visszaváltási díjas termékek után, emellett pedig negyedévente csatlakozási és szolgáltatási díjat is fizetniük kell a MOHU Zrt.-nek, aki átveszi a visszaváltási díjas termékeket a forgalmazóktól és a fogyasztóktól.
A forgalmazóknak egyes esetekben a MOHU-val kötött megállapodás alapján kötelező automata visszaváltó berendezést üzemeltetniük kezelési díjért cserébe, illetve vissza kell venniük a díjjal terhelt termékeket a fogyasztóktól (az élelmiszerüzleteknek 400 négyzetméternél nagyobb területen, valamint az 1.000 főnél nagyobb lakosságú településeken kötelező a visszaváltó berendezés működtetése).
A fogyasztók a visszaváltási helyeken leadott termékeikért lényegében az előzetesen megfizetett visszaváltási díjat visszakapják, amit később levásárolhatnak. Ehhez sérülésmentesen és leolvasásra alkalmas jelöléssel kell leadniuk az adott terméket.
A MOHU Zrt. a gyártóktól kapja a visszaváltási díjat és ellátja a rendszer kiépítésével és üzemeltetésével kapcsolatos feladatokat. Az állami hatóságok (pl. országos hulladékgazdálkodási hatóság) ellenőrzik a rendszer működését.
Az EPR, termékdíj és DRS-rendszer közötti viszonyt tisztázza a jogszabály: ahol csatlakozási és szolgáltatási díjat kell fizetni, ott nem kell EPR díjat fizetni. A DRS-termékek esetében egyelőre azonban nem vonható le a környezetvédelmi termékdíj.
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV