Szinte már szokássá válik így év vége felé, hogy a cafereria változás miatt a munkáltatóknak elő kell venni a jövő évre esedékes cafeteria szabályokat és ismételten átnézni és szükség esetén a módosuló szabályoknak megfelelően változtatni a céges cafeteria politikán. Nos a 2019-es év sem lesz kivétel ez alól, mivel ismét jelentős változásra kell felkészülni a törvényi szabályozásban. A jogalkotók annyiban segítettek a vállalkozásoknak, hogy idén már jó előre, nyáron ismerté váltak a jövő évi szabályok, így volt ideje a gazdálkodóknak azokra felkészülni.
Hogyan érinti a munkáltatót a cafeteria változás?
A cafeteria változás értelmében jövőre tovább szűkül a kedvezményesen adható javadalmazások köre, sőt azon munkáltatók számára akik a cafeteriával kizárólag adómegtakarítási célból számolnak jövőre kizárólag a SZÉP kártya marad opcióként; az összes többi elem kikerül a kedvezményesen adózó kategóriából.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Jövőre a béren kívüli juttatás kategóriába kizárólag a SZÉP kártyára utalt összegek kerülhetnek, ezek tekintetében minimálisan változik az adótétel, 34,22%-ról 34,5%-ra emelkedik (a számítási módszer megváltozása miatt). Megszűnik a lehetőség, hogy a korábban klasszikus cafeteria elemeket (pl. helyi utazási bérlet, iskolakezdési támogatás, önkéntes biztosító pénztárba fizetett összeg, stb.) kedvezményesen adja a munkáltató, ezek a jövőben az összevont adóalap részeként fognak adózni.
Megszűnik továbbá a 2018. elején bevezetett un. készpénz cafeteria is, jövőre ilyen jogcímen sem lehet kedvezményesen jutalmazni a dolgozókat.
Nem csak az eddig kedvezményesen adózó, hanem az adómentes juttatások közül is sok megszűnik – jövőre nem lehet majd adómentesen adni a lakáscélú támogatásokat, a diákhitel-törlesztéshez adott munkáltatói támogatásokat, a sportrendezvényre szóló belépőket, stb.
Amit viszont nem érint a cafeteria változás:
Megmaradnak viszont olyan juttatási formák amelyek eddig nem voltak annyira népszerűek a munkáltatók körében, mint például a munkavállalói értékpapír juttatási program, a munkavállalói részvényprogram, vagy az önsegélyező és egészségpénztárak által adható célzott szolgáltatások munkáltatói finanszírozása.
A cafeteria változás nem érinti, így megmaradnak egyes munkáltató által adható meghatározott juttatások, mint például a reprezentáció, üzleti ajándék, a céges telefon magáncélú használata, vagy mint például az önkéntes biztosító pénztárakba célzott szolgáltatásokra befizetett összeg.
A fenti cafeteria változás miatt várhatóan a munkáltatóknak hozzá kell majd nyúlnia a céges belső szabályozásokhoz, viszont nem szabad elfeledni, hogy a múltban a cafeteria juttatások nem egyetlen és kizárólagos funkciója az adómegtakarítás volt, felmérések szerint a munkavállalók kedvelik ezeket a formákat és örömmel határozzák meg, hogy adott keretből milyen juttatást kívánnak felhasználni.
Fontos, hogy a jövő évi tervek összeállításakor a gazdasági döntésekért felelős vezetők a döntések meghozatala előtt kikérjék a csoportvezetők, kollégák véleményét is!

A SZERZŐRŐL
Nemecz István | Ügyvezető Igazgató
Telefonszám: +36 141 235 35
E-mail: istvan.nemecz@accace.com