Vissza a Newsroom-ba
ADÓZÁSI SEGÉDLET 2024
E-book megtekintése
Mailchimp - subscribe form sidebar

Adóváltozás 2023-ban: SZJA, HIPA, Társasági adó, ÁFA és egyéb adóváltozások

23 december 2022
Ez a cikk
nyelven is elérhető

Adóváltozás 2023: az év végéhez közeledve cikkünkben sorra vesszük az egyes, 2023-tól hatályos változásokat az adózásban, amelyeket az ún. őszi adócsomag részeként az Országgyűlés 2022.11.22-én fogadott el. Az egyes adóváltozásokat a 2022. évi XLV. törvényben hirdették ki, ezzel változtatva mind anyagi, mind eljárási szabályokon a jövő évtől.

Személyi jövedelemadóváltozás

Adómentessé válik a bérelt vagy lízingelt járművel végzett csoportos személyszállítás, ha az megfelel a törvényi feltételeknek, így a szállítás a munkavégzés érdekében történik, és legalább négy munkavállaló szállítása történik (vagy akár kevesebb, ha további feltételek fennállnak).

Számos adóváltozás érinti az leendő és jelenlegi átalányadózó egyéni vállalkozókat. 2023-tól nem szükséges feltételként vizsgálni az előző adóévi bevételt, így szélesebb kör választhatja ezt az adózási módot. A bevételi határok azonban nem módosultak, így az átalányadózás fenntartása továbbra is csak akkor lehetséges, ha ezeken a határokon belüli bevételre tesz szert a vállalkozó.

Az az egyéni vállalkozó, aki az átalányadózást megszünteti, vagy jogosultsága arra megszűnik, a korábbiakhoz képest hamarabb választhatja újból az adózási módot. A megszűnés, megszüntetés évében és az utána következő 12 hónapra tiltja csak a jogszabály, hogy újból átalányadózó legyen valaki.

Bővül a 80%-os költséghányadot alkalmazni jogosultak köre az átalányadózók esetében, így már azok is, akik kizárólag személygépjármű-vezető képzési tevékenységet folytatnak jogosultak a magasabb költséghányad alkalmazására.

Az átalányadózást választó vállalkozók esetében módosul a társadalombiztosítási járulék és a szociális hozzájárulási adó megállapításának rendszere is. A korábbi, havi kötelezettséggel szemben a következő évtől az adó- és járulék bevallása, valamint megfizetése is csak negyedévente esedékes azzal, hogy a bevallásokban (’58-as jelű bevallás) a negyedéves adatokat továbbra is havi bontásban kell majd szerepeltetni. Ehhez kapcsolódik az új adó- és járulékmegállapítási módszer, a göngyölítés, amely arra szolgál, hogy egy egyéni vállalkozó adott évi összes adója és járuléka ne legyen kitéve a bevételek hónapok közötti eloszlásától, annak esetleges rapszodikus voltától.

Accace Nézőpont Podcast a 2023-as Adóváltozásokról!

Hallgass bele szakmai podcastunkba, ahol az Accace szakemberei részletesen bemutatják a 2023-as adóváltozásokat!

https://open.spotify.com/episode/4zJrjTtRAbCKshK32lZqrV

Társasági adóváltozás

2023-tól amerikai dollárban és euróban is megfizethető már a társasági adó, amely azonban nem érinti azokat előírásokat, melyek szerint az adót megállapítani és bevallani forintban szükséges. A devizában történő társasági adófizetés bejelentéshez kötött.

Jogharmonizációs céllal módosult a bizalmai vagyonkezelési tevékenységet végző vagyonkezelő alapítvány társasági adómentességben és bevallási egyszerűsítésben részesülhet a magánszemélyek közötti vagyonjuttatásra irányuló ügyletben, ha csak befektetési bevételei vannak.

Az elektromos töltőállomás adóalap-kedvezménye általános de minimis támogatásként igénybe vehetővé válik, a töltőállomás bekerülési értéke alapján.  Ez a lehetőség nem csak a társasági adózásban, hanem az energiaellátók jövedelemadójában is elérhető lesz.

A helyi iparűzési adót érintő adóváltozások

Hasonlóan a társasági adóhoz, a helyi iparűzési adó is megfizethető euróban és amerikai dollárban 2023-tól. Ebben az esetben is kiemeljük, hogy az adó megállapítása és bevallása továbbra is forintban kell, hogy történjen. Az iparűzési adó esetében bejelentés megtétele nem szükséges.

Megújul és egységes lesz az iparűzési adó egyszerűsített megállapítási módja. Ez a mikrovállalkozásoknak, illetőleg egyéni vállalkozóknak jelent könnyebbséget.

Az új szabályt bármely iparűzésiadó-alany alkalmazhatja, akinek adóévi bevétele maximum 25 millió forint (kiskereskedő átalányadózó egyéni vállalkozó esetében maximum 120 millió forint).

A könnyített adóalap-megállapítás alkalmazását be kell jelenteni az adóév 5. hónapjáig az előző évre vonatkozó adóbevallásban.

A székhely, telephely szerinti önkormányzatonkénti iparűzésiadó-alap a bevételtől függően sávosan differenciált lesz, az alábbiak szerint:

12 millió Ft bevételig az iparűzésiadó-alap 2,5 millió Ft.

12-18 millió Ft közötti bevételi sávban az iparűzésiadó-alap 6 millió Ft.

18-25 millió Ft-ig közötti bevételi sávban az iparűzésiadó-alap 8,5 millió Ft.

Kiskereskedő átalányadózó egyéni vállalkozó esetében 120 millió forint bevételig 8,5 millió Ft lesz szintén az iparűzési adó egyszerűsített alapja.

A módszer alkalmazása önkéntes, ha ezzel a döntéssel nem él, továbbra is választhatja az adóalap kimunkálását, és az annak megfelelő adóbevallás benyújtását.

Az általános forgalmi adóváltozás

Az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó kedvezményes, 5%-os adómérték továbbra is alkalmazható egészen 2028. december 31-ig, amennyiben az építési engedély a 2024. év végéig véglegessé vált, vagy az építést eddig az időpontig bejelentik.

Bizonyos termékek (pl. üvegházhatású gázok kibocsátási egységei), mezőgazdasági termékek, acélipari termékek esetében a fordított adózási mechanizmus alkalmazására egészen 2026. december 31-ig lesz lehetőség.

Az áfa rendszerében is történnek egyszerűsítések, így az Áfa tv. rendelkezései alapján nem kell majd alkalmazni a soron kívüli áfabevallási kötelezettséget kiváltó gazdasági tevékenység megszüntetésének szabályait arra az esetre, amikor az adózó egyéni vállalkozóként folytatott tevékenysége nem szűnik meg valójában, csak vállalkozói státuszáról mond le, és tevékenységét adószámos magánszemélyként folytatja tovább. Ennek oka az, hogy az egyéni vállalkozói tevékenységének megszüntetése nem eredményezi általános forgalmi adó alanyiságának megszűnését is.

2023-tól bővül az áfa szempontjából jogutódlásnak minősülő esetek köre, az agrárgazdaságok átadásáról szóló új szabályok szerinti gazdaságátadással.

Illetékeket érintő adóváltozás

2023-ban lehet utoljára illetékbélyeggel megfizetni az eljárási illetéket. A fel nem használt illetékbélyeg visszatérítése 2029. december 31-éig lehetséges.

A kapcsolt vállalkozások közötti ingatlanátruházás a jelenleg még hatályos szabályok szerint mentes a visszterhes vagyon átruházási illeték alól, ha a kötelezettség keletkezése napján a vagyonszerző főtevékenysége saját tulajdonú ingatlan eladása, saját tulajdonú vagy bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése. Ez a szabály önmagában visszaélésekre adott okot, ezért a mentesség feltétele szigorodik: a jövőben a vagyonszerzőnél az előbb említett tevékenységből eredő árbevételnek el kell érnie a társaság összes árbevételének legalább a felét (tényleges főtevékenység).

Egyéb adóváltozások

A reklámadót további egy évre felfüggesztették, így 2023. december 31-ig az adó mértéke továbbra is 0% marad.

A fentieken túl egyes eljárási és igazgatási szabályok is módosultak. Ez alapján a jogszabály a transzferár nyilvántartás elkészítéséremegőrzésére vonatkozó előírások megsértését, továbbá ismételt megsértését (5, illetve 10 millió forint mértékű) mulasztási bírsággal rendeli szankcionálni. Továbbá, a pénztárgépek kötelező használatával és üzemeltetésével kapcsolatos egyes kötelezettségek megszegése esetén az adóhatóság mérlegelési jogköre bővül, így a csekély súlyú ismételt mulasztások esetén elkerülhető az üzletbezárás szankciója, amely nem volt minden esetben arányos az elkövetett jogsértéssel (így például párszáz forint értékű kasszaeltérés esetén).

Ildikó Hajnal-Balázs
Tax Manager | Accace Hungary
Kapcsolatfelvétel
ADÓZÁSI SEGÉDLET 2024
E-book megtekintése
Mailchimp - subscribe form sidebar
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram