2017-től ismét jelentősen változtak a cafeteria szabályok hazánkban. Valamennyi cégnek, akik szeretnének ilyen formában lehetőséget biztosítani dolgozóiknak a juttatások szabad kiválasztásra ezekben a hónapokban/hetekben át kell nézniük a szabályzatukat és legalább a törvényi változásokat átvezetni rajtuk.
Legfontosabb törvényi változás, hogy a béren kívüli juttatások köre jelentősen leszűkült. A korábban megszokott juttatások (Erzsébet utalvány, iskolakezdési támogatás, havi munkábajárási támogatás, önkéntes egészség-, nyugdíjpénztári támogatás) kikerültek a kedvezményes körből, ezeket a jövőben már csak, mint egyes meghatározott juttatások lehet a dolgozóknak nyújtani – a törvény az átmeneti rendelkezésekben hivatkozik ezekre a korábbi formákra. Igaz a járulékcsökkenés miatt ezen körbe bekerült juttatások adóterhe is jelentősen csökkent (összesen +43% adót kell fizetni utánuk), azonban még mindig közel 10%-kal magasabb, mint a béren kívüli juttatások terhe.
A béren kívüli juttatások között megmaradtak a SZÉP kártyára adott juttatások, valamennyi kategóriában (vendéglátás, szállás, szabadidő), ráadásul az előző évvel, azonos maximális összeghatárral.
Új elemként bekerült a kedvezményes adós körbe egy furcsa juttatási forma, a készpénz, éves 100.000 HUF-os összeghatárral. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy azoknak a munkavállalóknak, akik ezt a formáját választják a juttatásnak, úgy kapnak pénzutalást, hogy az nem bérként adózik, hanem mint béren kívüli juttatás, azaz a nettó kifizetés utána a cég teljes terhe összesen 1.3- szoros.
Ráadásul a törvény nem szabályozza, hogy ezt az éves 100.000 HUF-ot a cég mikor utalja át a munkavállalónak; ezt akár meg lehet tenni év elején egy összegben is. Arra azonban figyelni kell, hogy ha év közben megszűnik a munkaviszonya a kollégának, aki a juttatásban részesült, akkor kedvezményes adóval kizárólag az időarányos részt tudja a cég elszámolni. Az időarányosan ledolgozott rész feletti rész a jogviszonyával azonosan adózik – tehát ha Ő munkaviszonyban volt a cégünknél, akkor a többletként kapott összeget munkabérként kell leszámfejteni. Önellenőrzést ebben az esetben nem kell a cégnek elvégeznie, elegendő a tárgyhónapról készült bevallásban elszámolni a különbözetet és befizetni az adót a juttatott összeg után.
A törvény megtartotta az un. rekreációs keretet, ami alapján a juttatott béren kívüli juttatások együttes összege nem haladhatja meg az éves 450.000 HUF-ot. Amennyiben a munkáltató által adott juttatások túllépik ezt a keretet, úgy a keret felett adott összeg már a magasabb adókulcs alapján adózik, tehát az adóteher +10%-kal növekszik.
A cégek cafeteria szabályzatának napra késszé tétele és abban a törvényi változások nyomonkövetése rendkívül fontos, hiszen nem csak adót lehet megspórolni ezekkel a juttatásokkal, hanem egy jó cafeteria szabályzat kiváló eszköz tud lenni a cég számára a munkavállalói elégedettség növelésére, a cég iránti elkötelezettség fokozására.
Amennyiben további kérdései lennének a témával kapcsolatban, vagy segítségre lenne szüksége vállalkozása számára legideálisabb cafeteria szabályzat elkészítésére, kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot, szakértőink bármikor állnak az Ön szíves rendelkezésére.
Kapcsolattartó:
Nemecz István
Ügyvezető igazgató
istvan.nemecz@accace.com
+36 141 235 35