INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
Az Országgyűlés 2020. július 3-án elfogadta Magyarország 2021. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló 2020. évi LXXVI. törvényt. (a továbbiakban: Módtörvény).
Az elfogadott Módtörvény számos, adózási környezetet meghatározó jogszabályt módosít, így többek között a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvényt (Helyi adó tv.), az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvényt (Art.), valamint a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvényt.(KATA tv.)
A következőkben a legjelentősebb módosításokat foglaljuk össze.
Idei évtől már iparűzési adóban is megszűnik az adóelőleg-kiegészítési (feltöltési) kötelezettség, mely változást első alkalommal a Módtörvény hatálybalépése napját (2020. július 15.) magában foglaló adóévben kell alkalmazni. Törlésre került továbbá a fenti dátumtól a reklámhordozók után fizetendő helyi építményadó-kötelezettség is.
Az Art. értelmező rendelkezései közé bekerül a termékegység fogalma, amelyhez hasonló fogalmat jelenleg az EKAER rendelet tartalmaz.
2021. január 1. napjától kizárólag a későbbiekben kiadásra kerülő miniszteri rendeletben meghatározott termékekhez kapcsolódó, gépjárművel végzett, közúti fuvarozással járó termékértékesítéshez, termékbeszerzéshez és egyéb célú termékmozgatáshoz kell kérni EKAER számot.
Aki 2021. január 1-től EKAER bejelentésre köteles, az a későbbi miniszteri rendeletben meghatározottak szerinti esetekben kockázati biztosítékot is köteles lesz nyújtani.
A részletszabályokat rendező miniszteri rendelet még nem jelent meg, így jelenleg nem ismert a bejelentés köteles termékek köre, továbbá nem tudhatjuk azt sem, hogy milyen gépjárművel történő fuvarozás, illetve milyen értékű és súlyú termékegység esetében lesz szükséges a bejelentés.
2021. január 1-től három lényeges változás került beépítésre a KATA tv.-be, amely a jogalkotó szándéka szerint segíti majd a visszaélések kiszűrését.
1) Ha a KATA alany a tárgyévben ugyanazon kifizetőtől egy év során összesítve 3 millió Ft-ot meghaladó összegű bevételt szerez, a 3 millió Ft-ot meghaladó összegű bevétel után a kifizető 40 % mértékű adót fizet.
A kifizető az adót elsőként annak a hónapnak a 12. napjáig állapítja meg, vallja be és fizeti meg, amelyet megelőzően az említett juttatási értékhatárt átlépte, majd a tárgyév minden olyan hónapját követő hónap 12. napjáig, amelyben a KATA adóalany részére bevételt juttat.
2.) Cégcsoportokat érintő változás: ha a kifizető olyan KATA alanynak juttat bevételt, amellyel kapcsolt vállalkozási viszonyban áll, a juttatás után a juttatás hónapját követő hónap 12. napjáig 40 % mértékű adót állapít meg, vall be és fizet meg. A bevallásában pedig köteles feltüntetni a kisadózó vállalkozás adószámát, nevét és címét.
Az 1.) és 2.) pontban említett kifizető a tárgyévet követő év január 31-ig tájékoztatja a KATA alanyt a 40 % mértékű adó alapjaként figyelembe vett összegről.
3.) Külföldről kapott kifizetések: Ha a KATA alany a tárgyévben ugyanazon külföldi kifizetőtől egy év során összesítve 3 millió forintot meghaladó összegű bevételt szerez, a 3 millió Ft-ot meghaladó összegű bevétel után a KATA alany 40 % mértékű adót fizet.
Ha külföldi kifizető juttat bevételt olyan KATA alanynak, amellyel kapcsolt vállalkozási viszonyban áll, a juttatás utáni 40 % mértékű adót a KATA alany fizeti.
Fontos rendelkezés, hogy a 12 milliós értékhatár számításánál figyelmen kívül kell hagyni a fentiekben részletezett azon 3 millió Ft feletti értékeket, valamint a kapcsolt felektől érkező azon bevételeket, amelyek után megfizetésre kerül(t) a 40 % mértékű adó,
4.) További lényeges változás 2021. január 1-től, hogy egy magánszemély csak egyetlen jogviszonyával összefüggésben jelenthető be kisadózóként. Az adóhatóság a bejelentéskor vizsgálni is fogja, hogy a nyilvántartásában szerepel-e már kisadózóként a vállalkozó, és ha igen, az új bejelentést visszautasítja.
Ha egy magánszemély korábban már több jogviszonyában is a KATA tv. szerinti adózást választotta, és önként nem rendezi a jogviszonyait, akkor a NAV 2021. január 1-jével – a kisadózóval és az érintett kisadózó vállalkozásokkal határozatában közölni fogja – hogy az elsőként bejelentett jogviszony kivételével a többi jogviszonyában törli a magánszemélyt a KATA alanyok köréből.
A kifizetővel szerződéses jogviszonyba lépő KATA adóalany a szerződés megkötésekor írásban tájékoztatja a kifizetőt arról, hogy kisadózó vállalkozásnak minősül. Az adózó tájékoztatja továbbá a vele szerződésben álló kifizetőt a KATA alanyiság megszűnéséről vagy újrakeletkezéséről.
2021. január 1-jét megelőzően már fennálló szerződéses jogviszony esetében a fenti tájékoztatást a KATA alany 2021. január 15-éig teljesíti.
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV