2014_October_FISCAL_ALERT_HU_ceges_rendezvenyek_uzleti_utak
Tapasztalataink szerint esetenként jelentős összegű megtakarítás érhető el a fenti rendezvényekhez, tréningekhez stb. kapcsolódó juttatások, költségelemek kedvező minősítése által. Ehhez a felmerült juttatási- és költség-elemek mindegyikét külön-külön szükséges vizsgálni, hogy azok adómentes vagy esetleg adóköteles juttatásnak minősülnek-e. Az ezzel kapcsolatos adózási tudnivalókat szeretnénk röviden összefoglalni, figyelembe véve az Adó-és pénzügyi szaklapban korábban megjelent hasonló témájú elemzésben elhangzottakat is.
Rendezvényen nyújtott reprezentáció adózása
A munkahelyi/szakmai rendezvényeken történő általában ingyenes (vagy kedvezményes) részvétel révén a munkatársak/külsős vendégek egy sajátos, nem pénzbeli jövedelmet szereznek, juttatásban részesülnek (pl. a rendezvényen történő étel-, italfogyasztás, szórakozási lehetőség, oktatási-képzési szolgáltatás, szállás és utazás stb.) Az egyes juttatások adózásával kapcsolatosan az Szja törvény eltérően rendelkezik.
Melyek a reprezentációs események
Reprezentációnak a juttató tevékenységével összefüggő üzleti, hivatali, szakmai, diplomáciai vagy hitéleti rendezvény, esemény keretében, továbbá az állami, egyházi ünnepek alkalmával nyújtott vendéglátás (étel, ital) és a rendezvényhez, eseményhez kapcsolódó szolgáltatás (utazás, szállás, szabadidőprogram stb.) minősül azzal, hogy az előzőek nem minősülnek reprezentációnak, ha a juttatásra vonatkozó dokumentumok és körülmények (szervezés, reklám, hirdetés, útvonal, úti cél, tartózkodási hely és idő, a tényleges szakmai, illetve hitéleti program és a szabadidőprogram aránya stb.) valós tartalma alapján a rendeltetésszerű joggyakorlás sérelme akár közvetve is megállapítható.
„Reprezentációs” rendezvény lehet például egy üzleti tárgyalás, szakmai rendezvény (pl. cégcsoporton belüli együttműködés, kommunikáció hatékonyságának növelése céljából szervezett esemény), az adott egyház hitélete szerinti egyházi ünnep (karácsony, húsvét, pünkösd, hanuka stb.); a diplomácia területén a nemzetközi gyakorlat alapján kialakult vendéglátás; vagy állami ünnepről való megemlékezés. Magyarországon kizárólag az augusztus 20-a minősül állami ünnepnek, tehát a március 15-én vagy az október 23-án tartott ünnepségek, a nemzetközi nőnap, május elseje, vagy a munkahelyi közösségek értekezletei alkalmával nyújtott vendéglátás nem reprezentáció.
Az egyes juttatási elemek adózása
És most nézzük a „reprezentációs” rendezvényekkel kapcsolatos egyes költség elemek adózását:
- a részt vevő vendégek szállás- és utazási költsége reprezentáció, és adóköteles;
- a kifizetővel munkaviszonyban álló, vagy a rendezvény lebonyolításában részt vevő (munkát végző) személyek részére az utazás és a szállás kifizető által viselt költsége az Szja-tv. 7. § (1) bekezdés g) pontja alapján nem adóköteles jövedelem;
- a felszolgált étel-ital, és egyéb catering, függetlenül az esemény jellegétől mindig adóköteles reprezentáció;
- a szakmai rendezvényen a szabadidős célú tevékenységekkel kapcsolatos költségek (rekreációs/sport program szervező díja, sportpálya bérlési díja stb.) mind adókötelesek;
- a szakmai rendezvény helyszínéül bérelt terem díja a kifizető tevékenységével összefüggésben felmerülő költség, és nem adóköteles reprezentációs költség;
- amennyiben pl. a szakmai rendezvény vacsorával zárul, de a vacsorára nem a rendezvény helyszínén, hanem egy vendéglátóhelyen kerül sor, akkor viszont az éttermi vacsorához bérelt különterem díja is az adóköteles reprezentációs költség részét képezi.
Amennyiben a rendezvény nem felel meg a reprezentáció fogalmának – mert például célját, helyszínét, időtartamát stb. tekintve nagyobb mértékben a vendéglátásról, a szabadidő kellemes eltöltéséről, nem pedig a hivatali, szakmai, üzleti eseményről szól –, akkor a vendéglátás és a szabadidő-program költsége az Szja-tv. 70. § (3) bekezdés b) pontja szerinti juttatásként adózik: egyidejűleg több magánszemély részvételével szervezett rendezvény, esemény alkalmával nyújtott vendéglátás és más szolgáltatás költsége. Személyi jövedelemadózását tekintve azonban a reprezentációhoz hasonlóan adózik: 51,17 százalék közterhet (1,19-szeres szorzóval 16 százalék szja-t és 27 százalék eho-t kell fizetni a kifizetőnek).
Konferencia/továbbképzéshez kötődő utak költségei
Az Szja-tv. 3. § 10. pontja alapján hivatali üzleti útnak minősül többek között a belföldi és a külföldi kiküldetés, ideértve a szakmai konferencián, továbbképzésen való részvételt is. Ehhez kapcsolódó étkezés vagy más szolgáltatás hasonlóan adózik mint a reprezentáció. Ugyanakkor az étkezés és egyéb szolgáltatások értéke nélküli részvételi díj nem adóköteles bevétel, ha a konferencián történő részvétel a munkakör betöltéséhez kapcsolódó ismeretek megszerzését szolgálja. Ha a részvételi díj a rendezvényen történő ellátás költségeit is magában foglalja, akkor az adóköteles juttatásnak minősül a magánszemélyt oda delegáló munkáltató cégnél. Ilyenkor érdemes a konferencia szervezőjével az említett juttatások értékéről igazolást kiállíttatnia a cégnek a pontos adózáshoz.
Társasági adó és Áfa következmények
Az áfa törvény általános rendelkezései alapján a fenti reprezentációs és egyéb formában adott juttatásokon felmerülő bejövő áfa levonható, amennyiben azt bizonyíthatóan áfa-köteles gazdasági tevékenységéhez hasznosítja a cég, figyelembe véve a levonási tiltásokat is. Figyelemmel kell lenni arra, hogy vendéglátó-ipari szolgáltatás, szórakoztatási célú szolgáltatás (pl. állófogadás céljából étterem bérleti díja is idetartozik), étel-ital áfája teljes körű levonási tiltás alá esik. A társasági adó szempontjából adóalapban elismert költségnek minősül különösen az alkalmazott, vezető tisztségviselő, azok közeli hozzátartozója részére személyi jellegű egyéb kifizetésként elszámolt összeg, a reprezentáció és az ahhoz kapcsolódó adó- és járulék befizetések.
Amennyiben társaságuk jelentős összeget fordít ilyen jellegű rendezvényekre, tréningekre, javasoljuk azok adózási felülvizsgálatát, amelyben az Accace tanácsadója szívesen áll rendelkezésre.