Nemzetközi fuvarozás áfa: 2019-től jelentős változások a nemzetközi fuvarozásra vonatkozó áfa szabályokban!
A nemzetközi fuvarozás áfa szabályai 2019. január 1-től jelentősen megváltoztak. A sok éve rutinszerűen kezelt ügyleteket és az azokhoz kapcsolódó számlázási gyakorlatot így a gazdálkodóknak érdemes most átgondolniuk.
Egy alvállalkozói láncon keresztül megvalósuló fuvarozás során a fuvarozókban és a speditőrben is felmerülhetnek az alábbi kérdések:
- Számít-e, hogy importfuvarról, exportfuvarról vagy tranzitfuvarról van-e szó?
- Mi az, amit továbbra is áfa nélkül lehet számlázni és mi az, amit már áfásan kell?
Jelen cikkünkben a fenti kérdésekre adjuk meg a választ, az általunk bemutatásra kerülő esetek magyar adóalanyok közötti ügyletekre vonatkoznak.
Az egyik legfőbb dolog, amit számításba kell vennünk, vagyis az elhatárolás egyik lényegi eleme, hogy importfuvarról, exportfuvarról vagy tranzitfuvarról van-e szó. A exportfuvarhoz és tranzitfuvarhoz kapcsolódó szabályokban történtek a lényegi változások, az importhoz kapcsolódó szolgáltatások áfa szabályai változatlanok maradtak.
Exporthoz és tranzitfuvarhoz kapcsolódó szolgáltatások
Az Áfa tv. 102. § (1) bekezdése alapján mentes az adó alól a szolgáltatás nyújtása abban az esetben, ha az olyan termékhez kapcsolódik közvetlenül, amely kiviteli eljárás hatálya alá vonva elhagyja a Közösség területét és a Közösség területéről való kiléptetés tényét a kiléptető hatóság igazolja.
2018. év végéig ez a mentesség érvényes volt minden alvállalkozó által megvalósított szállítási szolgáltatásra is, ha azok kapcsolódtak a végül kivitelre kerülő árukhoz. 2019. január 1-től a magyar szabályozásban jelentős változások történtek. Az Áfa tv. 102. § új (3) bekezdése szerint a mentesség akkor alkalmazható, ha a szolgáltatást közvetlenül egy olyan személynek vagy szervezetnek nyújtják, aki a termékekkel az export eljárást megvalósítja. Így a szállítási szolgáltatás csak akkor lehet áfamentes, ha azt közvetlenül az exportőrnek nyújtják.
Az Áfa tv. 102. § (3) bekezdése érinti azon szolgáltatásokat is, amelyek olyan árukhoz kapcsolódnak, amelyek nincsenek szabad forgalomban. A jogszabályi környezet változása következtében 2019. január 1. napjától tehát abban az esetben nem kell áfát felszámolni, ha a tranzitfuvarozási szolgáltatást közvetlenül azon személy, szervezet részére nyújtják, aki a terméket a külső/belső közösségi árutovábbítási eljárás alá vonta.
Mindezek következtében alvállalkozó lánc esetén a láncba tartozó minden egyes további – magyar adóalanyok közötti – tranzakció áfa-köteles ügyletnek minősül.
Importhoz kapcsolódó szolgáltatások
Az Áfa tv. 93. § (2) bekezdése alapján mentes az adó alól a szolgáltatás nyújtása abban az esetben, ha annak ellenértéke az importált termék adóalapjába a 74. §, illetőleg a 75. § (1) bekezdésének b) pontja és (2) bekezdése szerint beépül.
Az Áfa tv.74. § (1) bekezdése értelmében termék importja esetében az import áfa alapja megegyezik az importált termék megállapított vámértékével.
Az Áfa tv. 75. §-a szerint a termékek importálása tekintetében az import áfa alapja magában foglalja az olyan járulékos költségeket is, mint a jutalék, az ügynöki díj, a csomagolási, fuvarozási és biztosítási költségek, amelyek az importáló közösségi tagállamon belül az első rendeltetési helyig merülnek fel. Továbbá, ha a vámkezelés időpontjában további egy – Közösségen belüli – rendeltetési hely is ismert, akkor az import áfa alapja magában foglalja azon költségeket is, amelyek az utóbb említett rendeltetési helyig merülnek fel.
A termékimporthoz kapcsolódó szállítási szolgáltatások szabályai tehát 2019. évtől nem változtak. A szállítási szolgáltatás a magyar adóalanyok között továbbra is áfa-mentességet élvez, ha a vámkezelés során az importérték (import áfa alapja) magában foglalja a fuvardíj költségét is. A mentesség még akkor is alkalmazható, ha a szolgáltatás alvállalkozói láncon keresztül valósul meg. Azt a tényt viszont, hogy az import érték a fuvarozási költséget tartalmazza, egyértelmű bizonyítékokkal kell tudnia alátámasztani a láncban szereplő összes szereplőnek.
Számlázás
A számlázás során a fentiekre tekintettel kell lenni, mivel a gazdálkodók csak saját kockázatukra számlázhatnak adómentesen, és amennyiben egy esetleges adóellenőrzés elvitathatná az adómentességet és megállapítaná, hogy mégsem történt meg a fuvarköltségek import adóalapban történő adóztatása, akkor annak következményeit a gazdálkodó viselné.
Nem mehetünk el amellett sem, és erre valamennyi fuvarozó és speditőr figyelmét felhívjuk, hogy ha olyan fuvarozásról fogadnak be áfás számlát, amit idén sem terhel áfa, akkor a jogosulatlanul levont általános forgalmi adó miatt állapíthat meg az adóhatóság adóhiányt.
Javasoljuk, hogy gondolják át a saját folyamataikat és körültekintően járjanak el az alvállalkozói láncban betöltött pozíciójuk megítélésekor, az ügyletek besorolásakor, valamint a vámeljárásokhoz kapcsolódó dokumentációk beszerzésekor.

A SZERZŐRŐL
Kertész Gábor | Head of Advisory
Telefonszám: +36 141 235 47
E-mail: gabor.kertesz@accace.com