Innovációs járulék: a legfontosabb információk
Az innovációs járulék fizetési kötelezettség megállapításának számítási módszere nagy mértékben megváltozott 2019. január 1-jétől.
Az innovációs törvény 15.§ (1) bekezdése alapján innovációs járulék kötelezettség terheli a belföldi székhelyű, a számviteli törvény hatálya alá tartozó gazdasági társaságokat (ideértve az IFRS-ek alapján beszámolót összeállítókat is) a (2) bekezdésben foglaltak kivételével.
Azon vállalkozások is járulékkötelezettek, mely vállalkozások önmagukban nem lennének azok, azonban kapcsolódó és/vagy partnervállalkozásaikkal együtt már azzá válnak az üzleti év első napjától.

Mely mutatók alapján kell számítani az innovációs járulék fizetési kötelezettség meglétét?
Ahhoz, hogy tudjuk, hogy innovációs járulék fizetésére kötelezettek vagyunk-e, a kapcsolódó és partnervállalkozások esetében figyelembe kell venni:
- Partnervállalkozások esetében a szavazati és/vagy tulajdoni aránya eléri legalább 25%-t, de legfeljebb 50%-t
- Kapcsolt vállalkozások esetében azon vállalatokat kell figyelembe venni, amelyben a vizsgált társaság, illetve amelyik a vizsgált társaságban a részesedés alapján szavazati többséggel rendelkezik
továbbá azon vállalkozásokat, melyek a fenti besorolások figyelembevételével további vállalkozásokon keresztül valósulnak meg.
Milyen adatokat kell figyelembe venni?
Abban az esetben nem keletkezik járulékfizetési kötelezettségünk, ha a fenti cégadatok számítása alapján a cég összadatai:
- a foglalkoztatottak létszáma kevesebb, mint 50 fő és
- éves nettó árbevétele vagy mérleg fő összege legfeljebb 10 millió euró
Például:
Adott egy magyarországi vállalkozás, mely a 2019-es üzleti év adatai alapján 15 fő alkalmazottat foglalkoztat, éves nettó árbevétele 265 millió forint, mérleg fő összege 430 millió forint.
Ezen vállalkozás 100%-os tulajdonosa egy németországi nagyvállalat, mely 40 alkalmazottat foglalkoztat és éves árbevétele 47 millió euró.
Ebben az esetben hiába lenne a magyar vállalat kisvállalkozás, az összevont adatok figyelembe vételével járulékfizetésre válik kötelezetté.
Azonban ne feledjük, hogy a kötelezettség megállapítása során a rendelkezésre álló két utolsó üzleti év összevont adataira van szükség, mivel a kötelezettség beállására két egymást követő üzleti év adatainak fennállására van szükség.
Hogyan kell kiszámítani a járulékkötelezettséget?
Az innovációs törvény 16. § alapján az innovációs járulék alapja a helyi adó törvény alapján meghatározott adóalap csökkentve a külföldön létesített telephelyre jutó iparűzési adóalaprész összegével.
Ezen járulék alap 0,3%-a az innovációs járulék fizetési kötelezettség.
Mikor kell bevallani a kötelezettséget?
Az innovációs járulék fizetésére kötelezett társaságok járulékfizetését előlegfizetéses rendszerben teljesítik. Az előleget negyedévente kell fizetni a harmadik hónapot követő hó 20. napjáig.
A kötelezetteket az előlegfizetés mellett előleg-bevallási kötelezettség is terheli, amelyet a járulékbevallással egyidejűleg, annak esedékességét követő második naptári hónap első napjával kezdődő 12 hónapos időszakra kell teljesíteni, az előlegfizetési időszakokra eső egyenlő részletek feltüntetésével.
A kötelezett társaságok a járulék éves összegét maguk állapítják meg, és vallják be az állami adóhatósághoz az adóévet követő adóév ötödik hónapja utolsó napjáig (általános esetben május 31-ig) a társasági adóbevallással együtt.
Amennyiben cikkünk felkeltette érdeklődését és a fenti témával kapcsolatosan további kérése, kérdése lenne, kollégáink szívesen állnak rendelkezésre, mind tanácsadásban, mind bevallási kötelezettsége összeállításában.
Telefonszám: +36 30 485 3703
E-mail: ildiko.hajnal@accace.com
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV