INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
Az elmúlt években, főleg az évről évre egyre nagyobb népszerűségnek örvendő rövid távú ingatlan kiadások és albérlet kiadások okán, jelentősen kivirágzott a hazai ingatlanpiac. Mivel ez az idei évben sincs másként, ezért fontos lehet tisztázni az ingatlan eladással és vásárlással kapcsolatosan felmerülő költségeket és kötelezettségeket, hogy senkit se érintsen felkészületlenül, ha eljön az ideje, így jelen hírlevelünkben kitérünk a vevőt és eladót érintő illetékekre, adókra, szabályokra és kedvezményekre, hogy minden esetlegesen felmerülő kérdésre választ tudjunk adni.
A Polgári Törvénykönyv alapján az alábbi költségek terhelik az ingatlan eladóját:
Ide tartozhatnak az alapvető költségek, amelyek szükségesek a jogszerű eladáshoz, mint például a közüzemi tartozások és jelzálog rendezése, illetve az ingatlan közvetítő vagy ingatlaniroda díja, amennyiben ilyen formában történt az eladás.
Ingatlan eladásakor felmerülhet még költségként az eladó oldaláról az adminisztratív költségek kategóriájában az esetlegesen szükséges energetikai tanúsítvány (zöldkártya) elkészíttetése, tulajdoni lap és térkép beszerzése
Lakás, lakóház vagy egyéb ingatlan eladása esetén az eladónak, az eladásból származó bevétele alapján személyi jövedelemadó-fizetési kötelezettsége keletkezik, melyet 1995. évi CXVII. törvény 59-64. §-ai szabályoznak. 2016. január 01.-től, az ingatlanok eladásakor számított személyi jövedelemadó egységesen 15%, azonban ingatlan eladásakor befizetni szükséges adó mértéke több tényezőtől is függ.
1) Ingatlan eladása után az első teendő meghatározni a jövedelmet, amelyet úgy kaphatunk meg, hogy az ingatlanért cserébe kapott eladási ár összegből (azaz így keletkező bevételből) levonjuk a következő költségeket:
(Fontos megemlíteni, hogy költségként csak hivatalos számlával igazolt kiadás számolható el)
2) Az így kapott érték, számít jövedelemnek és ebből az összegből szükséges adózni, melynek mértéke az eladott lakóingatlan vásárlásának időpontjától függ:
Ki kell emelni, hogy ez a leírás csupán a lakóingatlanokra vonatkozik, azonban minden egyéb ingatlantípus esetében érvényes a fokozatosan csökkenő fizetési kötelezettség, csupán más mértékben. Az egyéb ingatlanokra vonatkozó személyi jövedelemadó mértékére a Nemzeti Adó és Vámhivatal weboldalán egy kalkulátor áll rendelkezésre, amivel könnyedén kiszámítható minden esetben az adott ingatlanra vonatkozó adófizetési kötelezettség pontos értéke.
Vásárlás esetén nem adófizetési kötelezettség van, mint eladáskor, hanem visszterhes vagyonszerzési illetéket szükséges megfizetni. Ennek az illeték mértéke független az ingatlan típusától, jelenleg egységesen 4%, résztulajdon esetében pedig minden tulajdonosnak a saját tulajdoni hányadának mértékének megfelelő rész után kell ezt az értéket megfizetni.
1) Illetékmentesség:
2) Kedvezményes illeték:
Ezeken a költségeken felül a vásárlót még a szerződéskötés (ilyen lehet az ügyvédi munkadíj, vagy a tulajdoni lap kikérése), illetve a tulajdon változás ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzésének és az átírásoknak a költségei is terhelik.
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV