Vissza a Newsroom-ba
ADÓZÁSI SEGÉDLET 2024
E-book megtekintése
Mailchimp - subscribe form sidebar

Gyakorlati útmutató a magyar piacra belépni kívánó ukrán vállalkozásoknak

12 április 2022
Ez a cikk
angol
nyelven is elérhető

A jelenleg is zajló ukrajnai események következtében sok magánszemély és vállalkozás kénytelen elhagyni Ukrajnát és új helyet keresni az üzleti tevékenységek- és a mindennapi élet folytatásához. A magyar piac az önkormányzati intézkedésekkel számos lehetőséget és előnyt biztosít mind a vállalkozóknak, mind az újonnan alakuló vállalkozások számára. Az alábbi útmutatónkban rövid áttekintést kívánunk nyújtani a magyar piacra belépő ukránok számára, valamint felvázolni azokat a legfontosabb lépéseket és kötelezettségeket amelyeket szem előtt szükséges tartani.

Ösztönző lehetőségek az ukrán vállalkozások számára

Jelenleg nincsenek konkrét szabályozások az Ukrajnából áttelepülő vállalatok számára.

Pénzbeli támogatásokkal (pályázatok és VIP Pénzbeli Támogatások) és képzésekkel, valamint fejlesztési beruházásokkal kapcsolatban jelentős adókedvezmények érhetőek el Magyarországon. Nemzetgazdasági szempontokat tekintve léteznek kiemelt gazdasági övezetek és (stratégiai fontosságú) projektek, de jelentős beruházások esetén ezek az adókedvezmények rendelkezésre állnak.

A HIPA (Hungarian Investment Promotion Agency) a Külgazdasági és Külügyminisztérium által irányított, befektetésekért felelős kormányzati szervezet.

Vállalkozás áthelyezése Ukrajnából Magyarországra

Egy vállalat Ukrajnából Magyarországra történő áttelepítését közvetlenül nem szabályozza jogszabály, és ráadásul a cégbejegyzési folyamat Magyarországon viszonylag gyors. Természetesen ebben is tudjuk támogatni Önt és vállalatát.

Cégalapítás Magyarországon

A vállalkozási tevékenység szabadsága

Magyarországon a vállalkozási tevékenység szabadságának általános szabálya érvényesül, ami azt jelenti, hogy a legtöbb esetben lehet céget alapítani és az általa választott formában működtetni.

Egyes tevékenységek meghatározott jogi formában történő regisztrációt igényelnek, vagy meghatározott kompetenciákkal rendelkező személyekkel kell rendelkezni.

Az üzleti tevékenység végzésének formái

  • Egyéni vállalkozás
  • Partnerségek (általános és korlátozott)
  • Egytagú korlátolt felelősségű társaság
  • Korlátolt felelősségű társaság
  • Korlátolt felelősségű társaság (zárt vagy nyilvános)

A vállalkozók leggyakrabban korlátolt felelősségű társagás formájában indítanak céget. Teljes körűen tudjuk támogatni a magyar piacra lépést tervező ukrán cégeket, és segítünk eligazodni az országspecifikus jogszabályi követelményekben.

Minimális tőke és minimális pénzügyi hozzájárulás

  • Egyéni vállalkozás – nincsen előírás a tőke összegére vonatkozóan, de ebben a formában csak egyéni vállalkozó alapíthat vállalkozást
  • Partnerség (általános és korlátozott) – nincs előírás a tőkére vonatkozóan
  • Egytagú korlátolt felelősségű társaság – a minimális tőkeösszeg 3 000 000 Ft
  • Korlátolt felelősségű társaság – a minimális tőkeösszeg 3 000 000 Ft
  • Zártkörűen működő részvénytársaság – a minimális tőkeösszeg 5 000 000 Ft
  • Részvénytársaság – a minimális tőkeösszeg 20 000 000 Ft

Az alapítási idő cégek esetében relatíve gyors. A vállalkozás az alapító okirat aláírásával kezdhető meg. A bíróságok az iratok benyújtását követően általában 1 napon belül bejegyzik a céget, az Adóhatóság pedig a bejegyzést követő 1 napon belül kiadja az adószámot – amennyiben a bejegyzésnek vagy adóalannyá válásnak nincsen jogi akadálya.

A magyarországi vállalkozások működtetéséhez regisztráció szükséges

A vállalkozó köteles regisztrálni:

  • a Bíróságon
  • adózási célból adóazonosító jel és statisztikai szám beszerzésével
  • igény esetén a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és más kamarák részére

A vállalkozóknak magyar bankszámlával is rendelkezniük kell.

Külföldi befektetőkkel szemben támasztott követelmények Magyarországon

Az Európai Unión és az Európai Gazdasági Térségen kívüli országok, így Ukrajna állampolgárai a magyar állampolgárokkal azonos elvek szerint kezdhetnek és folytathatnak vállalkozási tevékenységet – amennyiben meghatározott célból, például egyetemi tanulmányok vagy kutatás céljára kiadott huzamos tartózkodási engedéllyel, Uniós huzamos tartózkodási engedéllyel vagy ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkeznek.

Azok a külföldiek, akik nem a fent említett országok állampolgárai, vagy nem rendelkeznek a magyar állampolgárokkal azonos feltételekkel vállalkozásalapítást lehetővé tevő tartózkodási engedéllyel, társasági formában működhetnek, csatlakozhatnak, részvényeket szerezhetnek az ilyen társaságokban minden korlátozás nélkül. Ezen felül külföldi vállalkozó fióktelepét is létrehozhatják Magyarországon.

A nem magyar befektetőknek rendelkezniük kell olyan személlyel vagy szervezettel, aki a külföldi tagnak küldött hivatalos levelek befogadásáért és továbbításáért felelős.

Ukrán befektetők esetében nincs szükség vízumra, ha rövidebb időre utaznak Magyarországra üzleti céllal. Egyébként az ukránokra ugyanaz vonatkozik, mint a többi befektetőre. Emellett az ukrán állampolgárok menekültként jogosultak magyarországi tartózkodási engedélyre, így nemcsak cégalapításra, hanem egyéni vállalkozói tevékenységre is.

Szankciók

Az illegális vállalkozás működtetését a hatóságok pénzbírsággal sújtják. Ezek az illegális tevékenységek a későbbi tevékenységek tilalmát is előidézhetik, illetve ha a pénzügyi bűncselekményt követtek el (pl. költségvetési csalás) akkor szankcióként szabadságkorlátozás is kiszabható.

Legfontosabb adók Magyarországon a vállalatok számára

Társasági adó

  • 9%

ÁFA

  • Normál ÁFA: 27%
  • Csökkentett VAT:
    • 5% – kedvezményes áfakulcs bizonyos típusú árukra és szolgáltatásokra: bizonyos típusú tej, baromfihús, halfilé és egyéb halhús, friss tojás, gyógyszer, könyvek, folyóiratok, meghatározott nagy élő állatok, távhő-szolgáltatás, hangszeres élőzene művészek előadásában zártkörű rendezvényeken, új lakóingatlanok, éttermek és internet.
    • 18% – kiválasztott áru- és szolgáltatástípusokra: tejtermékek, tejből, kukoricából, keményítőből készült termékek, kereskedelmi szálláshely- szolgáltatások és szabadtéri rendezvények szolgáltatói

Ukrajnából áttelepített munkavállalók személyi adózása

A munkáltató által fizetett járulékok

A társadalombiztosítási járulék mértéke 2022. január 1-től 13%.

A munkavállaló által fizetett járulékok

A munkavállaló által fizetett társadalombiztosítási és egészségbiztosítási járulék a bruttó bér 18.5%-a.

Magyar jogalkotási intézkedések Ukrajnával kapcsolatban

A Kormány folyamatosan frissíti a vonatkozó jogszabályi dokumentumokat az ukrán menekültek adminisztratív terheinek csökkentése, valamint a rászorulókat segítő szervezetek segítése érdekében.

Az ukrán állampolgároknak menekültstátuszt kell szerezniük, amikor a háború következtében otthonukból Magyarországra lépnek. A kormány számos egyszerűsítő rendelkezést hozott a foglalkoztatásukkal (pl. támogatások az ukránokat foglalkoztató munkáltatóknak), a státusszal, az egészségügyi ellátással és a lakóhellyel kapcsolatosan.

Segítségre van szüksége a magyar piacra lépéshez?
Foglaljon ingyenes tanácsadást!

Több éves tapasztalattal rendelkezünk a magyarországi vállalkozások növekedésének támogatásában. Használja ki ingyenes, 1 órás piacra lépési tanácsadásunkat, amely a következőt tartalmazza:

  • Az Ön igényeinek rövid elemzése a megadott információk alapján
  • Országspecifikus szempontok, amelyek fontosak lehetnek az Ön befektetése szempontjából
  • A helyi adó, számviteli és jogi szabályok alapjai Magyarországon

Teljes körű támogatást tudunk nyújtani a magyar piacra belépni tervező ukrán cégeknek, és segítséget nyújtunk az országspecifikus jogszabályi követelményekben való eligazodásban – az optimális vállalkozási és adózási forma kiválasztásával kapcsolatos tanácsadástól a zökkenőmentes cégalapításig.

ADÓZÁSI SEGÉDLET 2024
E-book megtekintése
Mailchimp - subscribe form sidebar
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram