INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
A kiterjesztett gyártói felelősség (angolul: extended producers responsibility, a továbbiakban EPR) EPR-rendszer az uniós jogszabályi előírásoknak megfelelően Magyarországon is bevezetésre kerül. Ennek célja a minél nagyobb mértékű újrahasznosítás, a termékek bekerülése a körforgásos gazdaságba.
A hulladéktermelő gazdálkodó szervezeteknek regisztráció szükséges a koncessziós keretek között végzett hulladékgyűjtés és kezelés érdekében, amelyekhez alábbi határidők kapcsolódnak.
Az első adatszolgáltatás a jogszabály szerint 2023. október 15-ig, majd ezt követően minden negyedévet követő 20. napon esedékes.
Az EPR díjjal kapcsolatos adminisztráció elvégzésén túl, mint például a nyilvántartás vezetése, adatszolgáltatás és az EPR díj megfizetése, a vállalkozásoknak továbbra is el kell végezniük a környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos adminisztrációt, mint például a nyilvántartás vezetése, adatszolgáltatás és a termékdíj megfizetése.
A körforgásos termék gyártója a koncessziós társaságon (MOHU) keresztül teljesíti a kiterjesztett gyártói felelősségvállalási kötelezettségét, az úgynevezett kollektív teljesítést, amelynek keretében a forgalomba hozott vagy saját célra felhasznált körforgásos termékek hulladékgazdálkodási feladatait a kiterjesztett gyártói felelősségdíj megfizetésével kompenzálja. Eltérés csak az elektromos és elektronikus berendezések, gépjárművek, ipari vagy gépjárműelemek és akkumulátorok esetében lehetséges. A betétdíjas termék gyártója a kiterjesztett gyártói felelősséggel kapcsolatos kötelezettségeit egyénileg is teljesítheti.
A rendszer a csomagolóanyagokra is kiterjed, a környezetvédelmi termékdíj azonban megmarad. Abban az esetben azonban, ha ugyanazon termék alapján EPR díj fizetésére kötelezik, az összeg levonható a fizetendő környezetvédelmi termékdíj összegéből.
Az EPR-kötelezettségre új nómenklatúrát alkalmaznak („KF”), amely a kormányrendelet 1. mellékletében található. A termékdíj kapcsán használt nómenklatúrák („KT” – környezetvédelmi termékkód és „CSK” – csomagolási katalógus kód) azonban megmaradnak.
A MOHU MOL Kft. a mennyiségi adatokat az illetékes hulladékgazdálkodási hatóságtól kapja meg, amelynek az adózó az adatokat átadta. Az adott évre vonatkozó miniszteri rendeletben kihirdetésre kerülő EPR díjak figyelembevételével a MOHU az adózó által forgalomba hozott körforgásos termékek kategóriáira és mennyiségeire vonatkozóan negyedéves EPR számlát állít ki, amelynek összegét a számla kézhezvételétől számított 15 napon belül szükséges megfizetni.
A kiterjesztett gyártói felelősségvállalási díjat tehát a MOHU szedi be a gyártótól, és a kiterjesztett gyártói felelősségvállalási díjjal kapcsolatos kintlévőségeket is a MOHU kezeli.
A MOHU Partnerportálon keresztül nyomon követheti a MOHU-val fennálló kötelezettségeit, egyenlegeit és egyéb függő ügyeit.
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV