INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
1. Frissülő információs füzetek – változások a kiskereskedelmi adóban
A NAV megkezdte az általa publikált információs füzetek aktualizálását, és külön aloldalt hozott létre a 2025-ben hatályos szabályokkal kiegészített tájékoztató anyagok részére, ahol már most olvasható a kiskereskedelmi adóról szóló 96. sz. információs füzet legfrissebb változata.
A kiskereskedelmi adóban több, fontos változás lép életbe január 1-jétől, melyeket az adóhatóság az információs füzet mellett honlapján is közölt.
A januártól hatályos változások közül a legfontosabb, hogy az ún. platformon, azaz például online piactéren keresztül végzett kiskereskedelmi tevékenység után a 2025-ös évtől kezdődően a platformüzemeltető fizeti majd meg a kiskereskedelmi adót, tekintettel arra, hogy ekkortól a platformüzemeltető lesz majd az adó alanya.
A platformüzemeltetőnek, legyen az akár belföldi, akár külföldi illetőségű, az adóalanyisága létrejöttét 15 napon belül be kell jelentenie az adóhatósághoz, és a platformon keresztüli értékesítés megkezdését követő 15 napon belül a 25KISKER jelű nyomtatványon adóelőleget kell bevallania.
A platformüzemeltető adóalanyok esetében az adó alapja a platformon keresztüli értékesítésekből származó nettó árbevétel együttes összege.
Azoknak a kiskereskedőknek, amelyek platformon keresztül (is) árulnak, az adóbevallásukban – platformonként külön-külön – fel kell tüntetniük az adott platformon keresztül értékesített, belföldön átadott áru értékesítéséből származó nettó árbevételt.
Adatot attól függetlenül szolgáltatniuk kell a 25KISKER jelű nyomtatványon, hogy a kiskereskedelmi tevékenységük után kell-e fizetniük adót.
Az adóhatóság táblázatos formában közzétette a 2025-től hatályos visszterhes vagyonátruházási illetékek mértékét.
Habár a százalékos mértékben meghatározott illetékek nem változnak, a tételesen megállapított illetékmértékek januártól emelkednek, így különösen a gépjármű és pótkocsi tulajdonjogának megszerzése esetén fizetendő illeték mértéke növekszik.
A gépjárművek esetén továbbra is a hajtómotor kW-ban kifejezett teljesítménye alapozza meg az adó kilowattonkénti mértékét (amelynek legmagasabb tétele 2025-től már 900 ft/kW lesz), míg a pótkocsi esetén annak legnagyobb megengedett össztömege a meghatározó. A pótkocsi esetén a 9.000 forintos tételes illeték mértéke nem változik, azonban a 2.500 kg feletti össztömeg esetén az illeték mértéke egyezer forinttal 23.000 forintra emelkedik.
Fontos kiemelni, hogy a tételes visszterhes vagyonátruházási illetékváltozások hatással vannak az ezen dolgok ingyenesen történő megszerzésére (pl. ajándékozás) is, tekintettel arra, hogy az ingyenes szerzés utáni illeték mértéke a fenti tételekhez igazodik.
A gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere (TEÁOR) 2025. január 1-jével megváltozik. A 2008 óta hatályos TEÁOR’08-at a TEÁOR’25 váltja fel.
Az új osztályozási rendszer struktúrája, tartalma, valamint a TEÁOR’08 és TEÁOR’25 közötti Eurostat által készített hivatalos fordítókulcs a Központi Statisztikai Hivatal (a továbbiakban: KSH) honlapján az Osztályozások/TEÁOR’25 menüpont alatt érhető el. Az átállás megkönnyítése érdekében a KSH készített egy TEÁOR’25 kódkereső programot, valamint a fordítókulcsra építő TEÁOR’08–TEÁOR’25 átkódoló programot is. Az új kódkereső program segítségével megjeleníthető a TEÁOR’25 összes kategóriája, illetve lehetséges kód-, vagy szövegrészletet tartalmazó elemekre való keresés is. Emellett az átkódoló program segítségével lehetőség van a 2008-as TEÁOR-kódszám átkódolására az új, TEÁOR’25-kódszám(ok)ra.
Az esetek kb. 20 százalékában a korábbi kódok több részre is szétválhatnak.
A KSH a szervezetek és vállalkozók adminisztratív terheinek csökkentésére minden adószámmal rendelkezőre főtevékenységkódot állít be a TEÁOR’25/ÖVTJ’25 alapján. A kódok meghatározása statisztikai és adminisztratív adatgyűjtés, valamint gépi tanulás segítségével történik. Ha nincs elegendő adat, akkor a legvalószínűbb kód kerül kiválasztásra.
A főtevékenységkód megismerhető a statisztikai számjel és az adószám első 8 számjegyének megadásával a TEÁOR lekérdező keresőbe. Az eredmény tartalmazza a szervezet vagy vállalkozó alapadatait, beleértve az aktuális főtevékenységet.
Legkésőbb 2025. január 31-ig minden nyilvántartás már az új TEÁOR’25/ÖVTJ’25 szerinti főtevékenységkódokat fogja tartalmazni.
Azadószámos magánszemélyek, az egyéni vállalkozók, a cégbejegyzésre kötelezett, illetve cégbejegyzésre nem kötelezett szervezetek, valamint a civil szervezetek egyéb tevékenységei közül az adóhatóság fordítja át az egyértelműen átsorolható (1:1 kapcsolatú) tevékenységeket a fordítókulcs alapján 2025. január 31-ig.
Amennyiben az egyéb tevékenységek az új osztályozás szerint több kódra válnak szét, akkor nem történik automatikus átfordítás.
Ebben az esetben a szervezeteknek/önálló vállalkozóknak van bejelentési kötelezettségük 2025. július 1-jéig.
Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény (a továbbiakban: Evectv.) hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók a Webes Ügysegéden keresztül jelenthetik be a változást.
Az új főtevékenységkódot – akár azt, ami megajánlásra kerül, akár azt, amire a szervezet 2025. július 1-jéig változtat – elegendő akkor átvezetni a létesítő okiratban, amikor a szervezet a cégjegyzékben vezetett adatait módosítja.
Amennyiben a szervezet 2025. július 1-je után módosít a főtevékenységkódján, akkor viszont azt – a megszokott módon – kötelező azonnal módosítani a létesítő okiratban is.
A főtevékenységen kívüli egyéb tevékenységeket alapesetben is akkor kell csak átvezetni a létesítő okiratban, amikor a szervezet valamilyen oknál fogva eleve változtatni akar a dokumentumon, így itt nincs változás.
A civil és egyéb cégnek nem minősülő szervezetek létesítő okiratában nem kötelező feltűntetni a TEÁOR-kódokat.
Amennyiben azonban egy szervezet létesítő okirata tartalmaz TEÁOR-kódot, akkor azokat – a rendkívüli átsorolásra való tekintettel – elegendő a civil és egyéb cégnek nem minősülő szervezetek nyilvántartásának első módosításakor átvezetni.
Amennyiben a létesítő okirat módosítása kizárólag a TEÁOR’25-nek való megfelelést szolgálja, a változásbejegyzési kérelem illeték és közzétételi költség megfizetése nélkül terjeszthető elő.
A gépjárműadó, a külföldi gépjármű adója, a jövedéki adó mértékének változásáról a NAV honlapján tájékoztatja az adózókat a valorizált adómértékek almenüpontban, így ezek részletesen átböngészhetők.
A jövőben az jogszabály szerinti inflációval növelt mértéket ezekben az esetekben a NAV szintén honlapján teszi majd közzé.
A NAV honlapján arról tájékoztat, hogy a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően, 2025. január 1-jétől 2026. december 31-éig fordított adózás alá esik a gáz Közösség területén levő földgázrendszeren vagy bármely más, ilyen rendszerhez kapcsolt hálózaton keresztüli, belföldön letelepedett adóalany-kereskedők közötti értékesítése, ha az értékesítő és a beszerző is olyan belföldön nyilvántartásba vett adóalany, akitől adófizetés követelhető.
Adóalany-kereskedő az Áfa tv. előírása alapján az, aki a gáz továbbértékesítésével főtevékenységként foglalkozik, és akinek saját felhasználása (fogyasztása) e termékekből elhanyagolható.
A NAV kiemeli, hogy ennek kapcsán nem az a meghatározó, hogy a létesítő vagy alapító okiratban mi szerepel főtevékenységként, illetve mi a bejelentett főtevékenység, a definíciónak minden olyan adóalany megfelel, aki gázt továbbértékesítési céllal szerez be, és a beszerzésekből a saját felhasználása minimális.
Az adóhatóság kiemeli, hogy a fordított adózás esetén az adatszolgáltatási kötelezettség miként alakul, illetve ismerteti a fordított adózási metódus általános szabályait is. Mindemellett kiemeli, hogy az előlegfizetés esetén átmeneti szabályok alkalmazására kerül sor, mely szerint ha az értékesítéshez fizetett előleg jóváírásának, kézhezvételének időpontja (amikor az előleg után az adófizetési kötelezettség keletkezik) 2025. január 1-jét megelőző napra esik, akkor az előleg jóváírására, kézhezvételére tekintettel fizetendő adót az értékesítő fizeti. A beszerzőnek pedig ilyen esetben az adóalapnak az előleg adót nem tartalmazó összegével csökkentett része után kell adót fizetnie. Ekkor tehát a gázértékesítési ügylet megbontandó, amelynek az előleggel érintett részére még az egyenes adózás, az „előlegen felüli” részére pedig már a fordított adózás vonatkozik.
Az adóhatóság közleményében emlékeztet, hogy azoknak a diákoknak, akiknek diákigazolványa október végén járt le, és azóta nem jogosultak más jogcímen orvosi, egészségügyi ellátásra, december 16-tól egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezettek.
A kötelezettség a diákigazolvány lejártát követő 46. naptól él, a járulék mértéke havi 11.300 forint 2024-ben (napi mértéke: 380 forint). A kötelezettséget a tanulóknak nem kell bejelenteniük, azt a NAV automatikusan előírja.
A járulék legegyszerűbben a NAV Ügyfélportálon keresztül fizethető meg, pár kattintással, utalással pedig a 10032000-06055826 bankszámlára teljesíthető az érintett (tárgy-) hónapot követő 12. napig. Banki átutalás esetén a közlemény rovatban az adóazonosító jelet kell feltüntetni.
A fizetési lehetőségekről és az igénybe vehető fizetési könnyítésekről további információ található a NAV honlapján.
Baranya megyében december 16. és 22. között:
December hónapban a vármegye egész területén ellenőrzésekre számíthatnak a közterületeken, adventi vásárokon, piacokon és bevásárlóközpontban az ünnephez köthető szezonális termékeket árusítók, illetve az ezeken a helyeken működő vendéglátók is. Mindemellett, az építkezéseken az ellenőrzések folyamatosak ebben az időszakban is.
Nógrád megyében december 16. és 20. között az alábbi járásokban számíthatnak ellenőrzésekre a fenyőfaárusok:
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV