INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
A társaságoknak törekedniük kell arra, hogy a szervezeti formájára vonatkozóan előírt jegyzett tőke és saját tőke állományuk a törvényben előírt szabályozott arányon belül maradjon. Egy Kft. esetében, ha a társaság saját tőkéje veszteség következtében (két gazdasági évre vonatkoztatva) a jegyzett tőke felére csökken, az ügyvezető haladéktalanul köteles a szükséges intézkedések megtétele céljából taggyűlést összehívni. Amennyiben nem sikerült a saját tőke helyzetet rendezni a beszámoló elfogadása után 3 hónapon belül, további 60 napon belül a társaság választhatja az átalakulást (Kft. esetében Bt-vé való átalakulás), vagy a jogutód nélküli megszűnést.
Elsősorban saját tőke elemeinek pénzügyi rendezésével, amelyet legegyszerűbben a pótbefizetéssel lehet megtenni. Adózott eredményen keresztül vagy akár a társaság könyveiben a tulajdonosok felé nyilvántartott kötelezettségek (tartozások) konverziójával, mely bár illetékmentes, de adókötelezettség felmerülhet.
Tőkeemelés ez utóbbi módja gyakorlatilag a meglévő tagi hitel „apportálása”. A Polgári Törvénykönyv rendelkezik a tag vagyoni hozzájárulásáról, ezen belül a nem pénzbeli hozzájárulás (apport) formájáról. A nem pénzbeli hozzájárulás bármilyen vagyoni értékkel rendelkező dolog, szellemi alkotáshoz fűződő vagy egyéb vagyoni értékű jog – ideértve az adós által elismert vagy jogerős bírósági határozaton alapuló követelést is – lehet. A társaság tagja tehát a társaság részére nyújtott kölcsönből származó követelését tőkeemelés keretében a gazdasági társaság részére rendelkezésre bocsáthatja.
Ennek feltételei:
Nagyon fontos az időbeli sorrend: a pénz utalásának mindenképpen meg kell előznie a Cégbírósági bejegyzést.
A kölcsön saját tőkévé konvertálásával kapcsolatban a vállalkozók igazságérzete azt kívánná, hogy mindezt adóvonzat nélkül is megtehessék, hiszen a tag nem elengedi a követelést, hanem annak fejében tulajdont szerez.
A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a tulajdonossal szemben fennálló kötelezettség tőkésítését az adóhatóság rendszerint vitatja és elengedett kötelezettségnek minősíti az adott vállalkozásnál, melynek következtében a társasági adó alapjába is bekerül. Éppen ez utóbbi indok mentén a hitel-tőke konverzió egylépéses megvalósítását óvatosan kezeljük! Ezt elkerülendő javasolt a tőkeemelés ilyen megoldását két lépésben megtenni. Első lépésként a tulajdonos pénzzel tőkét emel a cégben, majd második lépésként a vállalkozás ezt a plusz likviditást az adott tulajdonossal szemben fennálló kötelezettsége kiegyenlítésére használja fel. Ebben az esetben a végeredmény ugyanaz, az adott kötelezettség tőkévé alakul, egyenlegében nem keletkezik sem pótlólagos bevétel sem pótlólagos költség egyik félnél sem, de az adókockázat határozottan alacsonyabb ezzel az eljárással. Tartsuk be a két lépés távolságot!
Cégalapítás és regisztrációk | Felszámolási eljárás | Társaság jogi helyzetének megváltoztatása | Virtuális iroda | Vállalati jogi tanácsadás | Ingatlan és fejlesztés | Bank- és pénzügyek | Munkajog | Szellemi tulajdon | GDPR | Tranzakciós tanácsadás, támogatás, képviselet | Pereskedés | Fizetésképtelenségi szolgáltatások | Nyilvános pályázati szolgáltatások | Tanácsadói online portál