INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
A bizalmi vagyonkezelési szerződés lehetővé teheti, hogy a kedvezményezett eseti és ideiglenes jelleggel pénzkölcsönként kifizetésben részesüljön a kezelt vagyonból úgy, hogy a kölcsön után nem számítanak fel kamatot, vagy a piaci kamatnál alacsonyabb mértékű kamatot kell visszafizetnie. Az is előfordulhat, hogy magánalapítvány a kedvezményezett magánszemély részére kamatmentes kölcsönt nyújt, a magánalapítványi vagyon terhére (amennyiben ez nem minősül tiltott pénzügyi tevékenységnek)
Az Szja. törvény rendelkezéseinek megfelelően a vagyonelem tulajdonba adását nem eredményező vagyoni érték magánszemély részére történő juttatása – ideértve különösen az ingyenes vagy kedvezményes használat biztosítását – esetén adóköteles az e juttatással összefüggő, a kezelt vagyont, a magánalapítványi vagyont terhelő költség, ráfordítás. Az adót a bizalmi vagyonkezelési jogviszony alapján kezelt vagyon vagy a magánalapítványi vagyon terhére kell elszámolni, ennek következtében az adókötelezettség alanya nem a juttatásban részesülő magánszemély, hanem a kezelt vagyon, illetve a magánalapítvány.
Fontos, hogy a kezelt vagyonból és magánalapítványi vagyonból adott pénzkölcsön esetében nem lehetséges az adómentességi szabály alkalmazása (Szja tv. 1. sz. melléklet 7.26. b) alpont), mivel a kedvezményezett magánszemély tulajdonjogot szerez. Erre tekintettel amennyiben a kezelt vagyon, vagy a magánalapítványi vagyon terhére történő pénzkölcsön nyújtása nem ütközik jogszabályba és a kedvezményezett magánszemély ingyenesen vagy kedvezményesen használ egy pénzösszeget, úgy az adókötelezettségek megállapítása és teljesítése során az Szja tv. 72. §-ában foglalt, kamatkedvezményből származó jövedelemre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
További információkért a témában érdemes a NAV honlapjáról tájékozódni.
Azok a civil szervezetek, akik 2025-től igényt tartanak szja 1%-ra és még nem rendelkeznek regisztrációval, szeptember 30-ig tehetik ezt meg.
A regisztrációt elektronikus úton kell benyújtani az adóhatóság részére, a 24EGYREG jelű nyomtatvány felhasználásával.
A már regisztrációval rendelkező civil szervezeteknek célszerű felülvizsgálni, hogy adataikban történt-e változás, különös tekintettel a megadott bankszámlaszámukra. A változás bejelentését szintén a 24EGYREG nyomtatványon lehet megtenni.
Nógrád megyében szeptember 16. és 20. között Pásztón és környékén kell ellenőrzésekre számítani. A revizorok a térség vállalkozásait vizsgálják.
Baranya megyében szeptember 16. és 22. között:
Revizorok megjelenésére kell számítani a „Pécsi Napok” rendezvény árusainak is, illetve a hét bármely napján vizsgálhatják a vármegye ipari parkjait és nagykereskedelmi bázisait.
Hajdú-Bihar megyében szeptember 20. és 22. között a Hajdúszoboszlói Bor- és Gasztrofesztiválon, illetve annak környékén a kiskereskedőket, szolgáltatókat és vendéglátókat ellenőrzik a NAV munkatársai, továbbá a vármegye építkezésein továbbra is vizsgálják a foglalkoztatás szabályszerűségét.
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV