INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
A globális minimumadó (Global Anti-Base Erosion Rules – GloBE) bevezetése mérföldkő a nemzetközi adózás történetében. A szabályozás az OECD által kidolgozott, úgynevezett Pillar II kezdeményezés része, amelynek célja a multinacionális vállalatok adóelkerülési lehetőségeinek korlátozása, valamint az adóztatás méltányosabb és átláthatóbb elosztása a különböző országok között.
A globális minimumadó lényege, hogy a legalább 750 millió euró konszolidált árbevételt elérő multinacionális cégcsoportok tagjai legalább 15%-os effektív adókulcsot fizessenek minden országban, ahol működnek. Amennyiben az adott országban az effektív adóterhelés nem éri el ezt a küszöbértéket, akkor a különbözetet egy kiegészítő adó formájában kell megfizetni.
Magyarország – az Európai Unió tagjaként – a többi tagállamhoz hasonlóan 2024. január 1-jétől vezette be a globális minimumadó szabályrendszerét. Az első bejelentési kötelezettség 2024. december 31-ig volt esedékes.
A következő fejezetekben részletesen bemutatjuk a szabályozás lényegét, a magyarországi alkalmazás sajátosságait, a releváns határidőket, és a cégek számára legfontosabb teendőket.
A szabályozás központi eleme az effektív adókulcs (ETR) számítása, amely az adott országban fizetett lefedett adók és a módosított nyereség hányadosaként kerül meghatározásra:
ETR = Lefedett adók / Módosított elismert nyereség
Amennyiben ez az érték 15% alá esik, a különbözetet Top-Up Tax formájában kell megfizetni, jellemzően a székhelyállam által, vagy a belföldi adórendszerbe integrált ún. QDMTT (Qualified Domestic Minimum Top-Up Tax) adón keresztül.
Magyarország 2023 végén elfogadta a globális minimumadó szabályainak hazai implementációját, az 2023. évi LXXXIV. törvény formájában. A törvény 2024. január 1-jén lépett hatályba, és alkalmazása azokra a vállalatcsoportokra terjed ki, amelyek elérik a 750 millió eurós bevételi küszöböt és a magyarországi csoporttag (leányvállalat, állandó telephely stb.) nem éri el a 15%-os effektív adókulcsot.
Magyarország az EU irányelveivel összhangban egy ún. Qualified Domestic Minimum Top-Up Tax (QDMTT) rendszert vezetett be. Ez azt jelenti, hogy a kiegészítő adót a magyar állam szedi be, még mielőtt az más országban érvényesítésre kerülhetne. Ez lehetőséget teremt arra, hogy az adóbevétel ne kerüljön külföldre, ugyanakkor megfeleljen a nemzetközi szabályoknak is.
A magyar QDMTT alapvetően a GloBE sztenderdeken alapuló Globális minimumadó tv. alapján kerül kiszámításra. Mivel az adatokat nemcsak a NAV, hanem más nemzetközi hatóságok is megvizsgálhatják, elengedhetetlen a precíz és auditálható nyilvántartás.
2025 döntő év lesz a globális minimumadó gyakorlati alkalmazása szempontjából, mivel ez az első olyan időszak, amikor a vállalatoknak teljes körű megfelelési kötelezettségük keletkezik.
Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb mérföldköveket, amelyekre a hazai és nemzetközi vállalatcsoportoknak különösen oda kell figyelniük.
A belföldi csoporttag vagy az annak nevében eljáró kijelölt helyi szervezet köteles meghatározni, bevallani és megfizetni az elismert belföldi kiegészítő adó (QDMTT) előlegét az adóévre vonatkozóan az adóév utolsó napját követő tizenegyedik hónap 20. napjáig.
A kiegészítő adóbevallás benyújtása és további fizetés, ha szükséges.
Ha a kiegészítő adóbevallást a végső anyavállalat nyújtja be, a belföldi szervezet köteles értesíteni az állami adóhatóságot a bejelentő szervezet személyéről és helyéről.
A benyújtás dátumától számított 6 hónapon belül.
A globális minimum-adószintet biztosító kiegészítő adókkal kapcsolatos bevallási és adatszolgáltatási kötelezettség megsértése esetén.
Az adózás rendjéről szóló törvény (Art.) szerint mulasztási bírság szabható ki:
Ugyanakkor, átmeneti rendelkezés alapján, a kiegészítő adókkal kapcsolatos meghatározott kötelezettségek nem teljesítése esetén, a 2026. december 31. előtt kezdődő adóévek tekintetében bírság nem szabható ki, ha a csoporttag úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben a csoporttagtól elvárható.
A globális minimumadó bevezetése nem csupán új adófizetési kötelezettséget jelent, hanem egy komplex megfelelési rendszert is, amely jelentős adminisztratív, jogi és pénzügyi előkészületeket igényel a vállalatcsoportok részéről.
Bár a globális minimumadó szabályozás szigorú, számos kivétel és enyhítés épült be a GloBE-rendszerbe annak érdekében, hogy ne sújtsa aránytalanul azokat a vállalatokat, amelyek valódi gazdasági jelenléttel bírnak az adott országban.
Az alábbiakban a legfontosabb mentességi lehetőségeket mutatjuk be.
Ez a mentesség lehetővé teszi, hogy a vállalatok levonják az adóalapból azokat a jövedelmeket, amelyek mögött valós gazdasági tevékenység áll.
A kedvezmény két fő tényezőre épül:
A GloBE-szabályozás tartalmaz úgynevezett Safe Harbour rendelkezéseket is, amelyek ideiglenes egyszerűsítési lehetőségeket nyújtanak. Ilyen például:
CBCR Safe Harbour: Ha ez alapján az adott országban magas az ETR (> 15%) vagy az adott országbeli jövedelem csekély, akkor a vállalat egyszerűsített eljárást alkalmazhat, és mentesülhet a részletes GloBE-számítás alól. A bevezetés első három évében (2024–2026) érvényesíthető ezen könnyítés a kötelezettségek tekintetében. Érdemes vele számolni.
A substance-based mentességeket és a Safe Harbour lehetőségeket érdemes tehát megvizsgálni, illetőleg azokat megfelelő dokumentációval és adatokkal kell alátámasztani, akár könyvvizsgálati szinten is.
A szabályozás komplexitása és nemzetközi jellege miatt javasoljuk szakértők – különösen adótanácsadók és könyvelők, könyvvizsgálók – bevonását a Globális Minimumadó szabályoknak való megfelelés során.
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV