INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
A NAV közzétette a 2024. május hónapban alkalmazandó üzemanyag-árakat, melyek a következők:
A Magyar Nemzeti Bank április 24-i hatállyal a jegybanki alapkamat mértékét 50 bázisponttal csökkentette, így azt 7.75%-os mértékben határozta meg.
A NAV honlapján elérhető kalkulátorok frissítve lettek, így az új jegybanki alapkamat mértéke alapján számítják már az egyes pótlékokat.
Március 18-áig lehetett kérni az SZJA-bevallások tervezetének postázását, mellyel mintegy 124 ezren éltek. A NAV folyamatosan postázza a tervezeteket. Azok is számíthatnak levélre, akiknek a tervezete a munkáltatók, kifizetők hiányos vagy téves adatszolgáltatása miatt felülvizsgálandó vagy befizetendő, visszaigényelhető adót tartalmaz.
A postai csomag minden esetben tartalmaz egy rövid, személyre szabott tájékoztatót, az adóbevallási tervezetet, az 1+1 százalékos rendelkezőnyilatkozatot (23EGYSZA), és az annak visszaküldésére szolgáló válaszborítékot.
Egy kiegészítő nyilatkozatot is kapnak azok, akiknek a hibátlan tervezete visszaigényelhető vagy befizetendő adót tartalmaz. Akik egyetértenek a postán kapott tervezettel, és kiegészítő nyilatkozatot nem kapnak, nincs további teendőjük. A tervezetet nem kell visszaküldeniük, az a 2024. május 21-ei bevallási határidővel automatikusan bevallássá válik.
Ha a tervezet visszaigényelhető adót tartalmaz, elég a kiegészítő nyilatkozatot aláírva visszaküldeni a NAV-hoz, amelyen az adózó kiválaszthatja, hogy a visszajáró összeget postán vagy átutalással kéri. A nyomtatvány kitöltésével és visszaküldésével válik a bevallási tervezet érvényes bevallássá, a visszaigényelt összeget a NAV a beérkezéstől számított 30 napon belül utalja ki.
Ha a bevallásban szerepel fizetendő személyi jövedelemadó vagy fizetendő szociális hozzájárulási adó, és ezek együttes összege nem több mint 500 000 forint, akkor – az egyéni vállalkozók és az áfás magánszemélyek kivételével – akár 12 havi pótlékmentes részletfizetés is kérhető idén, amit a bevallásban vagy a kiegészítő nyilatkozatban kell jelölni. Az első részlet befizetésének határideje 2024. május 21.
Az egyéni vállalkozók, az áfás magánszemélyek és az őstermelők a tervezet adatainak felhasználásával készíthetik el legkönnyebben bevallásukat a 23SZJA jelű nyomtatványon. Az őstermelőknek a szociális hozzájárulási adót az szja-bevallásban kell bevallaniuk. Ha a mezőgazdasági őstermelő e tevékenységből származó bevétele 2023-ban nem haladta meg az 1 392 000 forintot és nincs más szja-köteles jövedelme, akkor elegendő ezt a kiegészítő nyilatkozaton jelölnie és visszaküldenie, 23SZJA jelű bevallást nem kell benyújtania.
A papíralapú tervezeten nem lehet az adatokat módosítani, ezért a legjobb és leggyorsabb megoldás, ha az adózó ügyfélkaput nyit, és a szerkesztést, benyújtást a webes felületen végzi el. Aki nem szeretne ügyfélkaput nyitni, és nem ért egyet a tervezetben szereplő adatokkal, annak a 23SZJA jelű bevallást kell benyújtania 2024. május 21-éig a NAV-hoz.
Az adóhatóság arról tájékoztat, hogy 2024. április 25-től az Online Számla, az eÁFA és az Online Számlázó felületre belépő elsődleges és másodlagos felhasználók a NAV Felhasználókezelő weboldalára kerülnek átirányításra, innen tudnak bejelentkezni az említett oldalakra. Emellett a NAV Felhasználókezelő oldaláról a(z) https://uam.nav.gov.hu/ címen közvetlenül is be lehet jelentkezni az online rendszerekbe.
A NAV Felhasználókezelő alkalmazást az elsődleges felhasználó (a természetes személy adózó, az adóalany törvényes képviselője, illetve állandó meghatalmazottja) KAÜ-azonosítással használhatja. Ha a felhasználónak csak egy aktív adózó-felhasználó kapcsolata van, akkor a bejelentkezés automatikus, több kapcsolat esetén ki kell választani a használni kívánt adózó-felhasználót.
A másodlagos felhasználók kétlépcsős (kétfaktoros) azonosítással jelentkezhetnek be. A másodlagos felhasználó az adóalany elsődleges felhasználója által megjelölt személy, aki webes felületen kizárólag az elsődleges felhasználó által kiosztott jogosultságokkal rendelkezik.
Az elsődleges felhasználók a másodlagos és a technikai felhasználók jogosultságait 2024. április 25-től már nem az Online Számla rendszerben, hanem a NAV Felhasználókezelő felület „Felhasználók” menüjében kezelhetik. Az új másodlagos és technikai felhasználó is itt regisztrálható, aminek módja és a kiosztható jogosultságok köre változatlan – áll a NAV közleményében.
A NAV felhívja a figyelmet arra, hogy a NAV-Mobil appban pillanatok alatt ellenőrizhető az adószámla, azaz, hogy van-e fennálló tartozás vagy túlfizetés.
A NAV-Mobil „Adószámla-lekérdezés” menüpontjában bármikor, pillanatok alatt ellenőrizhető ez az egyenleg, illetve pdf-formátumban az is letölthető, hogy mely adónemeken fennálló tartozásokból, illetve túlfizetésekből ered. Így nyomon követhető például a bevallások benyújtása után, hogy az adatokat az adóhatóság rendben lekönyvelte-e, illetve az egyes befizetések után, hogy azok megjelentek-e az adószámlán. Hasznos lehet továbbá ellenőrizni az egyenleget például adóigazolás igénylése előtt is, mert a rendezetlen tételek így még az eljárás előtt befizethetők.
Az adószámla ellenőrzéséhez KAÜ-azonosításra van szükség, de az applikációban beállítható jelkód, illetve biometrikus azonosítás is, amellyel még gyorsabban hozzáférhető a felület.
Baranya megyében április 29. és május 5. között az alábbiak szerint kell ellenőrzésekre számítani:
Számítani kell továbbá ellenőrzésekre a Villányi Borzsongás Fesztiválon, valamint az eddig megszokottak alapján a vármegyei ipari parkokban és nagykereskedelmi bázisokon is, ahogyan továbbra is ellenőrzik a hivatal munkatársai a kezelőszemélyzet nélküli automataberendezéseket is.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében április 29-30., valamint május 2-5. között az eperárusokat ellenőrzik majd a revizorok.
Békés megyében az alábbi rend szerint ellenőriznek majd a NAV ellenőrei az elkövetkező hónapokban:
Jász-Nagykun-Szolnok megyében április 29. és május 31. között a szezonális zöldség- és gyümölcstermesztőket, valamint a vendéglátókat ellenőrzik majd a NAV munkatársai.
Győr-Moson-Sopron megyében április 28. és május 31. között szintén a szezonális zöldség- és gyümölcsárusok számíthatnak ellenőrzésekre.
Komárom-Esztergom megyében április 29. és május 10. között az elmúlt 3 évben nem ellenőrzött adózók számíthatnak a NAV munkatársaira.
Hajdú-Bihar megyében május 2-án és 3-án az anyák napjához kapcsolódóan az ékszer-, virág-, illatszer-, édesség- és ajándéktárgy-árusokat ellenőrzik.
Vas megyében április 22. és 28. között a virágot, ékszert, édességeket, illetve ajándéktárgyakat értékesítőket ellenőrzik majd az adóhatóság munkatársai.
Nógrád megyében április 29. és május 3. között az alábbi járásokban számíthatnak ellenőrzésekre a szoláriumok:
Somogy megyében az április 29-i héten a szezonális zöldség- és gyümölcsárusok, a közterületen értékesítők, az építőanyag-kereskedők számíthatnak revizokra, illetve a NAV munkatársai az építkezéseken ellenőriz. Május 3-án a kaposvári Nagypiacon is számítani kell a hivatal ellenőrzéseire.
Tolna megyében április 29. és május 3. között a virág-, ajándék- és édességüzletek számíthatnak ellenőrzésekre az alábbi településeken:
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV