-
Közzétette a NAV a 2023. augusztusra vonatkozó üzemanyagárakat
A NAV a Hivatalos Értesítőben közleményében közzétette az augusztus hónapra vonatkozó, a fogyasztási norma szerinti üzemanyagköltség-elszámolással kapcsolatosan alkalmazható üzemanyagárak, ezek a következők.
Ólmozatlan motorbenzin | Gázolaj | Keverék | LPG autógáz | CNC autógáz | |
2023. augusztus | 577 Ft/l | 569 Ft/l | 627 Ft/l | 319 Ft/l | 820/kg |
-
Törvényi szintre emelkedik a beteg gyermek utáni emelt családi kedvezmény
Augusztus 1-jétől az Szja tv. rendelkezései tartalmazzák majd a jelenleg még Kormányrendelettel biztosított, beteg gyermekek után járó emelt családi kedvezmény részletszabályait. A kedvezményben az eddigiekhez képest érdemi változás nem történik, annak legfőbb szabályai a következők.
A tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos személynek minősülő kedvezményezett eltartott után a családi kedvezmény 66 670 forinttal magasabb összegben vehető igénybe, ez adóban átszámítva az általános mértékhez képest 10 ezer forint többlettámogatást jelent.
Jogszabály alapján tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személy az,
- aki tizennyolc évesnél fiatalabb, és a külön jogszabályban meghatározott betegsége, illetve fogyatékossága miatt állandó vagy fokozott felügyeletre, gondozásra szorul,
- aki tizennyolc évesnél idősebb, és a tizennyolcadik életévének betöltése előtt munkaképességét legalább 67%-ban elvesztette, legalább 50%-os mértékű egészségkárosodást szenvedett, vagy akinek egészségi állapota a rehabilitációs hatóság minősítése alapján a tizennyolcadik életévének betöltése előtt sem haladja meg az 50%-os mértéket, és ez az állapot legalább egy éve tart, vagy előreláthatólag legalább egy évig fennáll.
Az emelt összegű családi kedvezmény érvényesítését, a családi kedvezményről szóló adóelőleg-nyilatkozaton kell kérni a munkáltatótól, rendszeres bevételt juttató kifizetőtől.
-
Adózási kérdés: Tartós befektetésből származó jövedelem származtatott termékekhez kapcsolódó óvadék
A NAV és a Pénzügyminisztérium újabb, 2023/9. számmal adózási kérdést tett közzé. A közleményben azt vizsgálja a két szerv, hogy a származtatott termékekhez kapcsolódó óvadék minősíthető-e tartós befektetésből származó jövedelemnek.
Tartós befektetésből származó jövedelemnek minősül a pénzösszeg befektetési szolgáltatóval, hitelintézettel megkötött tartós befektetési szerződéssel történő lekötése alapján, a magánszemélyt a lekötés megszűnésekor, megszakításakor megillető bevételnek – ide nem értve abból az árfolyamnyereségnek minősülő részt, de ideértve különösen a befektetésben lévő eszköznek a megszűnéskor irányadó szokásos piaci értékét, valamint az erre az időpontra megállapított betéti kamatkövetelést is – a törvényi rendelkezések szerint lekötött pénzösszeget meghaladó része.
Az Szja tv. 67/B. § (2) bekezdése alapján lekötött pénzösszegnek minősül a törvényben nevesített tartós befektetési szerződés (TBSZ) alapján az adóévben egyösszegben vagy részletekben történő (első alkalommal legalább 25 ezer forintnyi) befizetés, amelyre vonatkozóan a magánszemély a tartós befektetési szerződésben arra vállal kötelezettséget, hogy a befektetések hozamaival (kamat, árfolyamnyereség, ügyleti nyereség, osztalék stb.) együtt a befizetés naptári évét követő legalább három évben, valamint a lekötés meghosszabbítása esetén további két évben, a vállalt lekötési időszak utolsó napján is még a befektetési szolgáltató, illetőleg a hitelintézet által szerződésenként vezetett lekötési nyilvántartásban tart.
A befektetési szolgáltató a származtatott termékek adásvételéhez, származtatott terméken alapuló pozíció nyitásához és fenntartásához alapletét és változó letét biztosítását követeli meg, amelyek a vonatkozó üzletszabályzat értelmében óvadéknak minősülnek.
Az alapletét és a változó letét az ügyfél adott egyedi ügyletből elvileg (különösen az esetleges lezárás esetén) keletkezhető fizetési kötelezettségeinek (nyitott pozíciójának) a fedezete.
Az alapletét a megkötött ügylet rövid távú piaci kockázatait fedező óvadék, amelyet az üzletfél az ügyletkötés időpontjában köteles rendelkezésre bocsátani a vonatkozó hirdetmény szerinti mértékben és módon, melynek nyújtása így az egyedi üzleti megbízás végrehajtásának a feltétele.
A változó letét az egyedi ügyletből eredő nyitott pozíció, annak piaci értéke változásának a következménye, eredménye, amelynek összegét a szolgáltató által a futamidő során történő rendszeres, akár naponta többször történő értékelés határoz meg. Ez utóbbi összegét a megbízás megadásakor nem lehet kalkulálni, az szélsőséges esetben bármekkora nagy összeg is lehet, de az is lehetséges, hogy egyáltalán nem szükséges a változó letét nyújtása az egyedi ügylet során.
Az alapletét és a változó letét tehát biztosítéki óvadékok, amelyek csak akkor kerülnek felhasználásra, ha a szolgáltatónak az elszámolást követően követelése marad fent.
Kérdésként merült fel, hogy a TBSZ nyilvántartásba helyezhető-e olyan származtatott terméken alapuló nyitott pozíció, amelynek a biztosítéka nem szerepel a TBSZ nyilvántartásában.
Az alapletét és a változó letét (óvadék) nyújtása elemi része az adott származtatott termékhez kapcsolódó ügyleti megbízásnak, azok szerződést biztosító mellékkötelezettségként az adott ügylettől a fentiek alapján nem különíthetőek el, anélkül önállóan nem is létezhetnek.
Tartós befektetésből származó jövedelem a fent részletezettek alapján csak abban az esetben értelmezhető, amennyiben az kizárólag a TBSZ-en lekötött pénzösszeg felhasználásával történik.
Ez alapján nem értelmezhető TBSZ keretében az az eset, amikor a származtatott termék biztosítéka nem a TBSZ nyilvántartásban szerepel, azaz az ügylet egésze (így annak óvadéka is) nem a lekötött pénzösszeg felhasználásával valósul meg.
A fentiek nyomán nem helyezhető a TBSZ-re olyan származtatott terméken alapuló nyitott pozíció, amelynek a biztosítéka nem szerepel a TBSZ nyilvántartásában, hiszen ez esetben csak az ügylet egy része szerepel a lekötési nyilvántartásban, az óvadékok (az alapletét, illetve a változó letét) nem, emiatt tartós befektetésből származó jövedelem a törvényi definíció értelmében így nem keletkezhet.
-
Adótraffipax
Baranya megyében július 24. és 30. között:
- hétfőn Pécsett a szezonális gyümölcsöket árusítókat,
- kedden a pécsi italboltokat,
- csütörtökön Siklóson a Felszabadulás utcai üzleteket ellenőrzik a NAV munkatársai.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében július hónapban a turisztikailag kiemelt településeken, fesztiválokon, rendezvényeken kell ellenőrzésekre számítani.
Telefonszám: +36 30 585 2637
E-mail: gabor.kertesz@accace.com
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV