INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
A NAV felhívja a figyelmet arra, hogy ha valaki szerződést köt, elvárható tőle a szokásos üzleti gondosság körében, hogy meggyőződjön üzletfele megbízhatóságáról, azaz arról, hogy leendő partnere létező adóalany-e, illetve a róla kapcsolatos alapvető információkról.
Minden esetben fontos megbizonyosodni arról is, hogy partnere képviseletében annak törvényes képviselője vagy meghatalmazás birtokában ügyleti képviselője jár-e el.
Ha adókijátszásra, adóelkerülésre utalnak a körülmények, a konkrét ügylet kapcsán vagy akár általában az érintett gazdasági szektorban, az adózóktól elvárható, hogy ésszerű intézkedéseket tegyenek annak érdekében, hogy ezeknek ne legyenek részesei, és részletesebben tájékozódjanak partnereikről, amelyektől termékeket vagy szolgáltatásokat kívánnak beszerezni.
A tájékozódást segítő információk több forrásból is beszerezhetők:
Az Igazságügyi Minisztérium által működtetett Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálaton (Céginformációs Szolgálat) keresztül megismerhetők a cégek cégjegyzékben szereplő adatai és cégiratai. A szolgáltatást bárki igénybe veheti. Emellett hiteles, vagy nem hiteles másolatot ad a cégek elektronikusan feldolgozott beszámolóiról és cégiratairól, és biztosítja a betekintést is.
Az OPTEN céginformációs rendszer adatbázisa a Cégközlöny hivatalos cégjegyzéki adatain és az IM-től származó adatokon alapszik. Itt több adatbázis is kereshető:
Az egyéni vállalkozók nyilvántartása az EVNY portálon (nyilvantarto.hu felületen) érhető el. Itt lehet lekérdezni, hogy egy adott vállalkozó szerepel-e a nyilvántartásban, illetve hogy aktívan folytatja-e tevékenységét.
A mezőgazdasági őstermelők és az őstermelők családi gazdaságának adatait az Élelmiszerlánc-felügyeleti Információs Rendszerben (FELIR) tartják nyilván. Az adatok a NÉBIH oldaláról kérdezhetők le.
A NAV is számos adatbázist vezet, amelyek adatai elérhetők a lekérdezők számára, ezek:
A közösségen belüli ügyletek során a partner közösségi adószámának érvényességéről is szükséges meggyőződni. A közösségi adószámok érvényessége a NAV részére is igazolhatóan ellenőrizhető az Európai Bizottság (EB) honlapján a VIES portálon.
Az adózónak a lekérdezéskor meg kell adnia saját közösségi adószámát. A lekérdezést végrehajtó adózó egy egyedi hivatkozási számot kap, mely alapján a NAV a lekérdezést – ha az ellenőrzött közösségi adószám érvényes volt – azonosítani tudja. Fontos, hogy a lekérdező ezt az egyedi hivatkozási számot megőrizze, mert így tudja igazolni a lekérdezés tényét és eredményét.
Akinek van érvényes, magyar közösségi adószáma, a NAV-nál is ellenőrizheti a tagállami illetőségű adóalanyok közösségi adószámának érvényességét, illetve az azonosító adatok pontosságát. Ezt telefonon, levélben, illetve elektronikusan lehet megtenni.
A fentieken túl egyéb felületeken érdemes meggyőződni a partner megbízhatóságáról. Hasznos lehet például, hogy rendelkezik-e honlappal, milyen adatokat, referenciákat közöl magáról. Elvárható az is, hogy a szerződéskötés előtt tájékozódjon az adózó arról, hogy partnere képes-e ellátni szerződéses feladatait: rendelkezik-e szakképzett munkavállalókkal (különösen ha szakértelmet kíván az ügylet, vagy az bizalmi jellegű) és a feladat ellátásához szükséges tárgyi eszközökkel.
Kockázatos lehet például, ha nagy volumenű és értékű termékbeszerzést vagy szolgáltatást egy újonnan alakult, ismeretlen, tapasztalatokkal és referenciákkal nem rendelkező társaságtól szerzi be az adóalany.
A nyilvános adatbázisok, körülmények (dokumentált) ellenőrzése önmagában természetesen nem elegendő, szükséges a tényleges ügyletek teljesítésnek megfelelő, szabályszerű dokumentálása is.
Elérhetők a 21RENDNY, 22RENDNY, illetve 23RENDNY nyomtatványok az ONYA felületén, így a társaságiadó-előleg felajánlásáról rendelkező nyilatkozatok közvetlenül kitölthetők már a webes alkalmazásban is.
Az ügyintézés az ONYA-ban gyorsabb és egyszerűbb, az elektronikus azonosítás után az alkalmazás automatikusan betölti a felajánló adatait. A program megmutatja a felajánló előlegfizetési időszakát (havi vagy negyedéves) és a mérlegfordulónapot is. A rendszer ellenőrzi a feltüntetett adóelőlegének összegét is, ami a rendelkezés alapja. Jelentősen gyorsítja a kitöltést, hogy a felajánlással érintett időszak (hónap, negyedév) megadása után a kitöltendő sorokat megszűri a rendszer. A program segítséget nyújt az igazolás adatainak kitöltésében is.
Az előző héten közzétett információkkal szemben arról tájékoztat az adóhatóság, hogy az Online Számla rendszerben eredetileg december 5-én este életbe lépő, kötelező kétlépcsős azonosítás a másodlagos felhasználók körében csak később kerül bevezetésre.
Az adóhatóság pontos dátumot a bevezetésre nem közölt.
Az év végének közeledtével a NAV folyamatosan frissíti információs füzeteit. Az elmúlt héten az alábbiakat tették közzé, amelyek már a 2023-as évre érvényes információkat tartalmaznak:
Baranya megyében december 12. és 18. között hétfőn Pécsett, a fenyőfaárusoknál, kedden Mohácson és Bólyban a húsboltokban, pénteken pedig szintén Pécsett, az ajándékboltokban ellenőriznek az adóhatóság munkatársai. A megye ipari udvaraiban, műhelyközpontjaiban a hét bármely napján lehet ellenőrzésekre számítani.
Heves megyében december hónapban a megyei piacokon, közterületeken árusítóknál ellenőriznek a revizorok.
Nógrád megyében december 12. és 16. között az alábbiak szerint tervezi a NAV ellenőrzéseit a játékot, szaloncukrot és dísztárgyakat értékesítőknél, valamint a közterületeken és karácsonyi vásárokon árusítóknál
Fentieken túl kiemeljük, hogy az előző hetekben közzétett információk alapján számos megyei adó- és vámigazgatóság hirdette meg egész december hónapra, illetve az ünnepi időszakra ellenőrzési terveit, melyek főként a szezonális termékeket értékesítőket, illetve a kitelepülések szolgáltatóit érintik.
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV