• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
Email: hungary@accace.com

Tel.: +36 141 235 30

Kapcsolat
Feliratkozás
  • Irodáink
  • Országok
    • Nemzetközi (Angol)
    • Nemzetközi (Német)
    • Cseh Köztársaság
    • Dél-afrikai Köztársaság
    • Németország
    • Magyarország
    • Lengyelország
    • Oroszország
    • Románia
    • Szlovákia
    • Ukrajna
    • Amerikai Egyesült Államok

Accace Magyarország

  • Rólunk
    • Kik vagyunk?
    • Találkozzon vezetőinkkel
    • Accace Circle
    • Társadalmi felelősségvállalás
  • Szolgáltatásaink
    • KISZERVEZÉS
    • Bérszámfejtés kiszervezés
    • HR szolgáltatások
    • Bérszámfejtési- és HR online portál
    • Idő- és jelenlét nyilvántartói online portál
    • Könyvelés kiszervezés és jelentéstételi szolgáltatások
    • Könyvelési online portál
    • TANÁCSADÁS
    • Adótanácsadás
    • Céges és irodai szolgáltatások
    • Tranzakciós tanácsadás
    • Jogi tanácsadás
    • Tanácsadói online portál
  • COVID-19
  • Karrier
    • Nyitott pozíciók
    • Rólunk
    • Sikertörténetek
    • Értékeink
    • így gondoskodunk
    • Accace számokban
    • Felelősségvállalás
  • Newsroom
  • Irodáink

Megjelent a HIPA kedvezményhez kapcsolódó nyilatkozat | NAV-Figyelő 4. hét

31 jan 2021

  1. NAV 2021 Információs füzetek

A fenti linken közvetlenül elérhetőek.

  1. Változtak a szakképzési hozzájárulás szabályai

Még szinte életbe sem léptek az új szabályok, máris változott a szakképzési hozzájárulás alanyainak köre és a hozzájárulás alapja.

A veszélyhelyzet ideje alatt igénybe vehető szakképzési hozzájárulás-fizetési kedvezményről szóló 22/2021. (I. 28.) Kormányrendelet alapján szakképzési hozzájárulásra kötelezett:

  • a polgári perrendtartásról szóló törvény (Pp.) szerinti gazdálkodó szervezet az egyéni vállalkozó kivételével,
  • az Szja törvény szerinti egyéni vállalkozó és
  • a belföldön vállalkozási tevékenységet folytató külföldi adóügyi illetőségű személy,

ha belföldön székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkezik, vagy üzletvezetésének helye belföld.

Pp. szerint gazdálkodó szervezet: a gazdasági társaság, az európai részvénytársaság, az egyesülés, az európai gazdasági egyesülés, az európai területi társulás, a szövetkezet, a lakásszövetkezet, az európai szövetkezet, a vízgazdálkodási társulat, az erdőbirtokossági társulat, a külföldi székhelyű vállalat magyarországi fióktelepe, az állami vállalat, az egyéb állami gazdálkodó szerv, az egyes jogi személyek vállalata, a közös vállalat, a végrehajtói iroda, a közjegyzői iroda, az ügyvédi iroda, a szabadalmi ügyvivői iroda, az önkéntes kölcsönös biztosító pénztár, a magánnyugdíjpénztár, az egyéni cég, továbbá az egyéni vállalkozó, emellett gazdálkodó tevékenységével összefüggő polgári jogi kapcsolataiban az állam, a helyi önkormányzat, a költségvetési szerv, jogszabály alapján a költségvetési szervek gazdálkodására vonatkozó szabályokat alkalmazó egyéb jogi személy, az egyesület, a köztestület, valamint az alapítvány.

Szélesedett tehát a kötelezettek köre, amire érdemes figyelemmel lenni.

A szakképzési hozzájárulás alapjának változása:

Az Szkt. 106. § (1) bekezdése szerint „A szakképzési hozzájárulás alapja a szakképzési hozzájárulásra kötelezettet terhelő szociális hozzájárulási adó alapja.”

Ettől eltérően 2021. január 1-jétől nem képezi a szakképzési hozzájárulás alapját:

  • a Szocho tv 1. § (4) bekezdése szerinti béren kívüli juttatások [Szja tv. 71. §],
  • béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes meghatározott juttatások [Szja tv. 70. §]Szja tv. szerint adóalapként meghatározott összege,
  • kamatkedvezményből származó jövedelem [Szja tv. 72. §], valamint
  • a Szocho  tv. 1.  § (5)  bekezdésében meghatározott jövedelem, azaz
  • a kamatkedvezményből származó jövedelem [Szja tv. 72. §]
  • a vállalkozásból kivont jövedelem [Szja tv. 68. §],
  • az értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem [Szja tv. 65/A. §],
  • az osztalék [Szja tv. 66. §], vállalkozói osztalékalap [Szja tv. 49/C. §],
  • az árfolyamnyereségből származó jövedelem [Szja tv. 67. §],
  • az Szja tv. 1/B. § hatálya alá tartozó természetes személy e tevékenységből származó jövedelme.
  1. Érvényes TAJ-szám feltétele: egészségügyi szolgáltatási járulék

Havonta 8 000 forint (napi 270 forint) egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie annak,

  • akinek nincs egészségbiztosítása például azért, mert nincs munkaviszonya és
  • egészségügyi szolgáltatásra más okból sem jogosult. Jogosult például az, akinek tanulói, hallgatói jogviszonya van, gyermekgondozási ellátást kap vagy nyugdíjas.

Az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésével az egészségbiztosítás egészségügyi szolgáltatásaira lehet jogosultságot szerezni.

Miért fontos a rendszeres járulékfizetés?

Érvénytelen lesz a tajszám, ha a 2020. július 1-je óta felhalmozott járuléktartozás több, mint a járulék hathavi összege. Ez idén 48 000 forint.

Egészségügyi szolgáltatásra szociális rászorultság alapján is jogosult lehet az, akinek alacsony a jövedelme. Ezt, a rászoruló kérésére a lakóhelye szerinti járási, illetve fővárosi kerületi kormányhivatal állapítja meg. Tehát a szociális rászorultságról a kormányhivatal dönt és a jogosultságról hatósági bizonyítványt ad ki. Ha tehát valaki szociális okok miatt nem tudja befizetni a havi 8 000 (illetve napi 270) forintot, keresse fel lakóhelyén a Kormányablakot vagy a helyi kormányhivatal honlapját (www.kormányhivatal.hu).

  1. Már nem vonatkozik a járulékfizetési alsó határ a CSED-en lévőkre

A társadalombiztosítási járulékot havonta legalább a minimálbér 30 százaléka után meg kell fizetni akkor is, ha a munkaviszonyban álló biztosított járulékalapot képező jövedelme ennél kevesebb. Ez a járulékfizetési alsó határ.

Ez a szabály nem vonatkozik azokra a munkaviszonyban álló foglalkoztatottakra, akik

  • csecsemőgondozási díjban (CSED), gyermekgondozási díjban, gyermekek otthongondozási díjában, örökbefogadói díjban, gyermeknevelést segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesülnek,
  • köznevelési intézményben, szakképző intézményben vagy felsőoktatási intézményben nappali képzésben tanulnak.

A CSED-ben részesülő munkavállaló esetében a mentesítési szabály 2020. július 1-jétől alkalmazható, a munkáltató önellenőrzéssel módosíthatja a járulékfizetési alsó határra vonatkozó havi adó- és járulékbevallását (’08-as).

  1. Megjelent az ADÓVILÁG 2021/2. száma

Az aktuális szám tartalomjegyzéke innen is elérhető.

Az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos gyakori kérdések között a szerző számtalan adózói hibát ismertet, többek között az alábbiakat:

  • Előlegszámlák esetén gyakori az a hibás adózói gyakorlat, hogy a végszámla kiállításakor az előlegszámlát érvénytelenítik, vagy a végszámlán nem tüntetik fel az előlegfizetésre vonatkozó információkat.
  • Gyakran hibás a számla akkor is, ha a vevő csoportos áfaalany tagja. Az Áfa tv. előírásai alapján a terméket beszerző, szolgáltatást igénybe vevő csoportos áfaalanyisága esetén a számlán a csoportazonosító szám első nyolc számjegyének kell kötelezően feltüntetni, így az online számlaadat-szolgáltatásban is a csoportazonosító szám első nyolc számjegyét kell a vevő adószámaként szerepeltetni.
  • A technikai érvénytelenítés megvalósításával kapcsolatos kérdések egy része az elsődleges felhasználó jóváhagyásának elmaradása miatt merült fel. Ezért hangsúlyozandó, hogy ezen érvénytelenítés megvalósításához nem elég a „Technikai érvénytelenítés” pontot kiválasztani.
  1. Online pénztárgépek friss információi

Közleményt adott ki a NAV az onlinepénztárgép-gyártók és -forgalmazók számára a naplóállomány-ellenőrző séma (XSD-állomány) változásáról.

  1. Kérdések és válaszok az online rendezvények adózásáról

Adózói kérdés: Egy, a munkavállalók vendéglátása nélküli, reprezentációs célú online rendezvényen – például karácsonyi ünnepségen – a technikai lebonyolítási költségek, mint a videótechnika beszerzése vagy a konferenciavezető díja beleszámítanak-e az egyes meghatározott juttatás adóalapjába?

NAV válasza: A reprezentáció értékébe nem kell beszámítani a rendezvényszervezés és a lebonyolítás költségeit, például

  • a programszervezés díját,
  • a terembérleti díjat,
  • a stúdiótechnikát,
  • a dekorációt,
  • hostess-szolgáltatás díját,
  • a magasabb résztvevői létszámot biztosító előfizetői csomag megrendelését,
  • a megfelelő kép- és hangminőséget biztosító videótechnika beszerzését
  • vagy a konferenciavezető díját.

Ezek a költségek ugyanis a rendezvény lebonyolításának feltételeit jelentik, azaz a kifizető tevékenységével összefüggő költségek.

Egy online esemény kapcsán a rendezvény meghívója és a rendezvényen megtartott online programok listája mellett a rendezvény rögzítése a legmegfelelőbb az esemény reprezentációs jellegének igazolására

További adózói kérdések és az arra adott adóhatósági válaszok a NAV honlapján elérhetőek.

  1. Nyilatkozat a HIPA adóelőleg kedvezmény érvényesítéséről

A koronavírus-világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges egyes intézkedésekről szóló 639/2020. (XII. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) lehetővé teszi az arra jogosult vállalkozások számára, hogy 1 % mértékű helyi iparűzési adót fizessenek a 2021. évi adóévben.

A kedvezmény érvényesítéséhez 2021. február 25. napjáig szükséges egy nyilatkozat benyújtása, amely nyilatkozat kizárólag a NAV-on keresztül, elektronikus úton, a NAV által által rendszeresített 21NYHIPA elektronikus nyomtatványon teljesíthető.

Nyilatkozni az alábbi feltételeknek való együttes megfelelésről kell:

  • a Rendelet 1. §-a szerinti mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősül,
  • jogosult igénybe venni átmeneti támogatásként a Korm. rendelet 1. §-a szerinti intézkedés külön kormányrendelet szerinti támogatástartalmának megfelelő összegét;
  • december 31-én nem minősült az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Atr.) 6. § (4a)-(4b) bekezdése szerinti nehéz helyzetű vállalkozásnak (a továbbiakban: nehéz helyzetű vállalkozás) vagy nehéz helyzetű vállalkozásnak minősül, de nem áll az Atr. 6. § (4a) bekezdés c) pontja szerinti eljárás hatálya alatt és esetében az Atr. 6. § (4a) bekezdés d) pontja szerinti körülmény sem áll fenn;
  • nincs olyan, a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény szerinti telephelye, melyet legkésőbb e nyilatkozat benyújtásáig nem jelentett be az állami adó- és vámhatósághoz.

Vagyis a jogosultság további feltételeként kerül kiemelésre, hogy amennyiben ezidáig az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 1. melléklet 29. pont 1. alpontja alapján nem tette meg, most jelentse be a telephelyének címét a NAV-hoz.

A bejelentő szintén kizárólag a NAV által rendszeresített elektronikus nyomtatványon nyújtható be.

  1. Adótraffipax

Kérdés esetén kérdezze szakértőnket!
Kertész Gábor

A SZERZŐRŐL

Kertész Gábor | Head of Advisory
Telefonszám: +36 141 235 47
E-mail: gabor.kertesz@accace.com

Ismerje meg Gábor szakmai múltját! 

Igazolási kérelem mellett még benyújtható az iparűzési adó kedvezményre szolgáló 21NYHIPA nyomtatvány | NAV-Figyelő 8. hét

Read more

Mindent az 5%-os lakás áfáról | NAV-Figyelő 7. hét

Read more

Megjelentek a megemelt minimálbér alkalmazásához kapcsolódó legfontosabb tudnivalók | NAV-Figyelő 6. hét

Read more

Megjelent a NAV 2021. évi ellenőrzési terve | NAV-Figyelő 5. hét

Read more

Többek számára elérhető a behajthatatlan követelés miatti áfacsökkentés lehetősége | NAV-Figyelő 3. hét

Read more

Január 1-től a szakképzési hozzájárulás alapja a kötelezettet terhelő szociális hozzájárulási adó alapja | NAV-Figyelő 2. hét

Read more

A NAV-nál sem telt tétlenül az év vége, valamint az idei év első 2 hete | NAV-Figyelő 1. hét

Read more

Online számla: 2021. március 31-ig a NAV nem alkalmaz szankciót | NAV-Figyelő 51. hét

Read more

Hogyan adózik a Budapest-bérlet? | NAV-Figyelő 50. hét

Read more

Hasznos tanácsok a többes jogviszonyos KATÁ-soknak | NAV-Figyelő 49. hét

Read more

Primary Sidebar

<< Vissza a Newsroom-ba
Email

Footer

Accace Hungary

Az Accace Hungary jogelődje 1996-ban, míg az Accace Hungary 2008-ban alakult, mint egy helyi könyvelő cég, 34 alkalmazottal. Már a kezdetektől fogva megértettük, hogy ügyfeleinknek szükségük van belső folyamataik optimalizálására, s mindezt lehetőleg egyetlen kiszervezési szolgáltatón keresztül. Közel 15 év elteltével, az Accace cégcsoport egy innovatív és teljes körű BPO tanácsadóvá és szolgáltatóvá fejlődött, amely több mint 600 szakembert foglalkoztat és több mint 2000 ügyfélt szolgál ki nemzetközi szinten.

Accace Circle

Az Accace egy nemzetközi szinten, Accace Circle néven működő üzleti közösség, amely az Accace fióktelepei és megbízható partnereiből tevődik össze. Majdnem 40 országot lefedve, több mint 2000 szakemberrel támogatjuk mintegy 10 000 ügyfelünket, akik elsősorban a Fortune 500-as listáján megtalálható nemzetközi közép- és nagyvállalatok, míg mindemellett több mint 170 000 bérpapírt dolgozunk fel világszerte.

Országok és irodáink | Accace Circle

Szolgáltatásaink

Bérszámfejtés kiszervezés
HR szolgáltatások
Könyvelés kiszervezés
Adótanácsadás
Céges és irodai szolgáltatások
Tranzakciós tanácsadás
Jogi tanácsadás

Online portálok

Könyvelési portál
Bérszámfejtési- és HR portál
Idő- és jelenlét nyilvántartási portál
Tanácsadói portál

Kontakt

Országok és irodáink
Kapcsolatfelvétel
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Newsroom


Kövessen minket

LinkedIn Facebook Instagram


Accace Circle

© Accace minden jog fenntartva  |  Általános jognyilatkozat | Jognyilatkozat Híroldal  |  A cookie-k használatára vonatkozó irányelv  |  Adatvédelmi irányelvek  |  GDPR nyilatkozat

Ingyenes hozzáférés
PRAKTIKUS TIPPJEINKHEZ
SZAKÉRTŐI VÉLEMÉNYEINKHEZ

Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.

Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!

Mindösszesen az email címére van szükségünk

Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak megfelelően kezeljük.

Ez a weboldal a felhasználói élmény fokozása érdekében sütiket (cookie) használ. Az oldal használatával hozzájárul az adatok elemzéséhez, használatához. Tudjon meg többet.