1. Közzétételre került a természetes személyek automatikus részletfizetési kérelme
A természetes személyek – így a magánszemélyek, az egyéni vállalkozók és az áfa fizetésre kötelezett magánszemélyek – legfeljebb 1 000 000 Ft összegű adótartozásukra, évente egy alkalommal, legfeljebb 12 havi pótlékmentes részletfizetést kérhetnek az állami adóhatóságtól.
A nyomtatvány a NAV honlapján a Főlap/Letöltések – egyéb/Adatlapok, igazolások, meghatalmazásminták útvonalon érhető el.
2. Megjelent a 3006/2021. számú útmutató az engedélyezett gazdálkodói (AEO) státuszról:
Az útmutató tájékoztatást és magyarázatot ad az engedélyezett gazdálkodó státusz általános
jellemzőiről, a kapcsolódó kedvezményekről és kritériumokról, a kérelmezés folyamatáról, az
engedély nyomon követésének elméleti és gyakorlati tudnivalóiról.
3. Az ADÓVILÁG 2021/10. számának kiemelt cikke az elektronikus foglalkoztatotti bejelentések korszerűsítéséről szól
Az elektronikus foglalkoztatotti bejelentés jól ismert, 2007. év óta használatos módja a ’T1041 jelű adatlap. Ez a nyomtatvány szolgált ezidáig a kifizetőknek és a munkáltatóknak a biztosítotti jogviszonyt eredményező foglalkoztatással kapcsolatos jogviszony adatainak bejelentésére.
A bejelentési kötelezettség teljesítésének módja 2021. szeptember 1-jétől forradalmi módon megújul, mert az ONYA útján is lehetővé válik.
A „Biztosítotti bejelentés” szolgáltatás használata az ONYA-n keresztül
A foglalkoztatással kapcsolatos adatbejelentést lényegesen megkönnyíti a „Biztosítotti bejelentés” szolgáltatás. Az új szolgáltatás felépítése követi a ’T1041 bejelentés struktúráját.
Az ONYA felületen megjelenő „Biztosítotti bejelentés” szolgáltatás azért is különleges, mert:
- A szolgáltatás lehetőséget biztosít a kitöltést megelőzően a NAV nyilvántartásában tárolt adatok meg tekintésére és a NAV lehetőséget biztosít továbbá ezen adatok bejelentésbe történő átemelésére is.
- A bejelentő kereshet mind a fix adatmezők, mind a NAV által átemelt nyilvántartási adatok között.
- A kitöltést követően az adatmező elhagyása után – új mezőre kattintáskor – azonnal, míg az „Ellenőrzés” gomb megnyomását követően minden esetben tájékoztat a bejelenteni kívánt adatok hibáiról.
- Az adatmezők mellett interaktív súgók nyújtanak iránymutatást a helyes bejelentésről.
- A nyilvántartásban tárolt jogviszony adatok átemelésével a 13. pótlap kialakításának megfelelően a korábbi („A” oszlopban található) adatok kitöltésével a szolgáltatás jelentős mértékben csökkenti a beazonosíthatatlan jogviszony miatti hibák számát.
- Az új jogviszony bejelentése során a NAV a foglalkoztatott azonosító adatainak meglétére és azok nyilvántartásbeli egyezőségére is kiemelt figyelmet fordít.
Az új felület használata ajánlott mindazoknak, akik rendbe kívánják tenni a foglalkoztatással kapcsolatos adatbejelentéseiket, mielőtt a NAV ellenőrzés keretében tárná fel a bennük rejlő hibákat.
4. Adótraffipax
-
Bács-Kiskun Megye:
Októberben jellemzően a villamossági és a számítástechnikai szaküzletek számíthatnak ellenőrzésre.
október 11. (hétfő) Kiskőrös,
október 20. (szerda) Helvécia, Kadafalva, Ballószög,
október 28. (csütörtök) Kisszállás, Mélykút.
-
Borsod-Abaúj-Zemplén Megye
Ellenőrzés lesz az ónodi vásáron 2021. október 7-én.
-
Csongrád-Csanád megye:
- október 12. és 14. között a megyében található gazdaboltokat, mezőgazdasági szaküzleteket ellenőrzik.
-
Veszprém megye:
- október 4. és 8. között a gazdaboltokat és a mezőgazdasági szaküzleteket ellenőrzik.
Telefonszám: +36 30 585 2637
E-mail: gabor.kertesz@accace.com
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV