Import egyablakos rendszer (iOSS), postai szállítmányozókra vonatkozó különleges szabályozás (SA) és az eVÁM webes bejelentő
A 2021. július 1-jén hatályba lépett 2021/1071 (EU)bizottsági végrehajtási rendelet rendelkezései alapján az engedély-kötelezettség 2021. szeptember 30-ig fennáll. A SARS-koronavírusok (SARS-CoV fajok) elleni vakcinák exportjával kapcsolatos további tudnivalók a fenti linken elérhetőek.
2. Frissülő információs füzet
Az import egyablakos rendszer, illetve import áfa rendezése különös eljárásban
2021. július 1-jétől megszűnt a kisértékű import küldemények áfa mentessége, ezt követően tehát értékhatárra tekintet nélkül áfa kötelessé váltak az importküldemények.
-
Az import egyablakos rendszer (iOSS)
Az iOSS-en keresztül lehetőség van a harmadik államból importált termékek távértékesítése címén fizetendő adó rendezésére, illetve a bevallására.
Az iOSS egyablakos rendszer lényege, hogy az adóalanynak ne kelljen minden olyan tagállamban a nyilvántartásba vételét kérelmeznie, amelyben a harmadik államból importált termék távértékesítése után adókötelezettsége keletkezne.
-
Az import áfa egyszerűsített megfizetése és bevallása (SA)
Ha az értékesítő a harmadik államból importált termék távértékesítésére nem választotta az iOSS alkalmazását, úgy az import kapcsán felmerülő adófizetési kötelezettség teljesítése történhet egyszerűsített eljárásban (special arrangement – SA) is, a posták, gyorsposták általi adóbeszedés útján.
További részletek a NAV információs füzetében olvashatóak.
3. 2117-es átvezetési és kiutalási kérelem már az ONYA-ban is kitölthető
2021. július 1-jétől tehát már bármilyen okoseszközön, így akár mobiltelefonról is kérhető az adószámla-túlfizetés kiutalása vagy éppen átvezetése egy másik adónemre.
Az ONYA használatához ügyfélkapu-regisztrációra van szükség. Az ONYA a NAV honlapján az „Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás” menüpontból is elérhető.
4. e-kereskedelemmel kapcsolatos legfrissebb információk
a) Internetes vásárlók figyelmébe
Napjainkban egyre többen vásárolnak interneten keresztül, a forgalommal együtt a posta adminisztrációs kötelezettsége is nőtt. A NAV Repülőtéri Igazgatóság tapasztalata szerint egyre többen rendelnek internetes portálokon keresztül. A postaforgalomban érkező küldemények kezelését gyakran a Magyar Posta Zrt. látja el.
Ha az áruk az Európai Unión kívülről (például Kínából, USA-ból, Angliából) érkeznek, azokat kötelező vámkezeltetni, amit – anyagi ellenszolgáltatás fejében – a postai szolgáltató is végezhet.
b) eVÁM webes bejelentő
A magánszemélyeknek arra is lehetőségük van, hogy 150 eurót meg nem haladó értékű küldeményeikre az eVÁM weboldalán keresztül ingyenesen vám-árunyilatkozatot nyújtsanak be. A NAV videós bemutatóval is segíti a vásárlókat abban, hogy hogyan működik a gyakorlatban az elektronikus vám-árunyilatkozat kitöltése.
c) E-kereskedelem
A NAV számos összefoglaló anyagot, komplett előadásanyagokat, hasznos linkekeket és vámszempontból fontos jogszabályokat tett közzé honlapján.
Többek között elérhetőek az alábbi tájékoztatók:
Megszűnik a kis értékű küldemények áfamentessége
2021. július 1-jétől a 22 eurónál kisebb értékű, harmadik országból érkező küldemények áfamentessége megszűnik, ezekre az árukra vám-árunyilatkozatot kell benyújtani. Ettől az időponttól az áfafizetés a 150 eurónál kisebb értékű küldemények importjánál kötelező lesz, a vámmentesség azonban marad.
E-kereskedelem kihívásai
5. Július 1-től elérhető a NAV új, eVÁM webalkalmazása
A NAV új, webes felületén tette lehetővé a vám-árunyilatkozatok online benyújtását.
A megrendelt küldemények legnagyobb része várhatóan az e-kereskedelmi platformokról fog érkezni, akik bejelentkeztek az IOSS-rendszerbe (Import One Stop Shop). Ezzel egyszerűsíthetik a vámadminisztrációt, hiszen az IOSS-rendszerben működő kereskedők az áfát már a vásárlás pillanatában beszedik a vásárlótól, és automatikusan fizetik meg azt az adóhatóságnak.
Ha valaki olyan webshopból vásárol, ami nem tagja az IOSS-rendszernek, akkor a postai szállítmányozóknak egy különleges szabályozás (SA – Special Arrangement) keretében lehetőségük van arra, hogy automatikusan elvégezzék a vámkezelést, és utána szállítsák ki a csomagot.
Ha a vásárló úgy dönt, hogy maga szeretné a vámkezelést intézni, erre is lehetősége lesz.
A magánszemély címzettek az eVÁM webes felületen keresztül is benyújthatnak vám-árunyilatkozatot. A vámkezelt termék áfája az eVÁM portálon bankkártyával vagy átutalással is rendezhető.
6. Több mint másfél millióan kapnak értesítést a NAV-tól
Október végéig a NAV több mint másfél millió magánszemélynek, egyéni vállalkozónak küld értesítést az adószámla egyenlegéről. A küldemény eleje tartalmazza a legfontosabb információt: kell-e fizetnie, illetve igényelhet-e vissza.
Adószámlája egyenlegéről értesítést csak az kap, akinek legalább egy adónemen 5000 Ft-nál több tartozása, vagy 1000 Ft-nál több túlfizetése van.
7. Balaton környéki ellenőrzések indulnak
A NAV revizorai 2021. júliusban és augusztusban összehangoltan ellenőrzik a Balaton környéki települések kereskedőit és szolgáltatóit.
8.Változások a CSOK-kal vásárolt lakás illetékmentességében
2021. január 1-jétől illetékmentes az új lakások építéséhez, vásárlásához kapcsolódó, vagy a használt lakás vásárlásához, bővítéséhez igényelhető családi otthonteremtési kedvezménnyel (CSOK) vásárolt lakás tulajdonjogának, tulajdoni hányadának megszerzése.
2021. július 10-étől a szabályozás úgy módosul, hogy ha a vagyonszerző bármely okból vagy a hatóság rendelkezése alapján visszafizeti a CSOK teljes összegét, a NAV az adásvételi szerződés aláírásának időpontjában fennálló forgalmi érték és az akkor hatályos illetékmérték alapján szabja ki a visszterhes vagyonátruházási illetéket.
A fenti szabályokat a 2021. július 10. után megkötött adásvételi szerződésekre kell alkalmazni.
9. Adótraffipax
Telefonszám: +36 30 585 2637
E-mail: gabor.kertesz@accace.com
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV