1. Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye (NÉTAK)
- január 1. óta új adóalap-kedvezményt vehetnek igénybe a négy vagy több gyermekes anyák.
Négy vagy több gyermeket nevelő anya az a nő, aki vér szerinti vagy örökbefogadó szülőként az általa nevelt gyermek után
- családi pótlékra jogosult, vagy
b.családi pótlékra már nem jogosult, de jogosultsága legalább 12 éven keresztül fennállt,
és az a) és b) pontban említett gyermekek száma a négy főt eléri.
A kedvezményre jogosult édesanyának nem kell személyi jövedelemadót fizetnie a jogosultságának időszakában a törvényben meghatározott jövedelmei után, így például
- a munkaviszonyból, közfoglalkoztatási jogviszonyból származó jövedelem,
- az adóköteles társadalombiztosítási ellátás (például: táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj),
- álláskeresési járadék, álláskeresési segély,
- a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazása,
- a munkaviszony megszűnésével összefüggésben törvényben meghatározott mértékű végkielégítés után,
- a társas vállalkozás magánszemély tagjának személyes közreműködése ellenértékeként kifizetett jövedelem,
- a gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének tevékenységére tekintettel adott juttatás,
- az önálló tevékenységből származó jövedelmek közül
- a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó vállalkozói kivétjére, átalányadózás esetén az átalányban megállapított jövedelmére;
- a mezőgazdasági őstermelő e tevékenységéből származó jövedelmére;
- díjazás ellenében történő munkavégzésre irányuló más szerződés alapján folytatott tevékenységéből (például megbízásból) származó jövedelmére.
A kedvezmény már év közben érvényesíthető, ha az anya a munkáltató, kifizető részére adóelőleg-nyilatkozatban azt kéri.
A négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményéről részletesebb tájékoztatás olvasható „A családokat érintő adóalap-kedvezmények” című információs füzetben.
2. Megjelent az Adóvilág 2020/2. száma
A tartalomból:
- Számviteli és könyvvizsgálati változások
- A magánszemély befektetéseiből származó jövedelmek adózása
- Foglalkoztatási lehetőségek és a foglalkoztatott bejelentésével összefüggő kötelezettségek hatályos szabályai
- Határon átnyúló fizetésképtelenség
Az Online Számla rendszer bevezetésének sikerei és adatainak hasznosítása
A cikk szerzője a következő teendőkre hívja fel az adózók figyelmét:
Ha a NAV-szerver visszaigazolása alapján az adatszolgáltatás nem dolgozható fel – az „error” válaszüzenet blokkoló hibát jelez –, azt meg kell ismételni.
A „warning” válaszüzenet az adatszolgáltatás feldolgozhatóságát nem befolyásoló, azonban javításra szoruló hibáról tájékoztat- ezért a visszaigazolás kérése elengedhetetlen. „Warning” üzenet jelzi például, ha az adatszolgáltatásban összeadási hiba van, és ezért indokolt felülvizsgálni nem csupán az adatszolgáltatást, hanem az annak alapját képező bizonylatot is.
A NAV részéről jelenleg is a jogkövetésre ösztönzés az alapvető prioritás, nem a büntetés. Amikor az online számlaadatok alapján látható, hogy egy eltérés nem szándékos adóelkerülésből, hanem csupán figyelmetlenségből adódhatott, az adóhatóság esetenként tájékoztatásokban hívja fel az adózók figyelmét az adatszolgáltatásuk hibájára.
A szerző azt is megemlíti, hogy gyakran hiába ad visszajelzéseket a NAV szervere a hibákról, ugyanis maguk az adózók nem ismerik meg ezeket. Előfordultak olyan esetek, amikor minden információ elérhető lett volna a számlázó programokból arról, hogy hibás az adatszolgáltatás, de az adózók nem tudták hogyan jelenítsék meg a visszajelzéseket. Ezért nagyon fontos, hogy számlázó program alkalmazása esetén a felhasználók részletekbe menően is merjék meg a programjuk működését és funkcióit.
Mik lesznek a következő lépések?
- július 1-jétől minden áfaalany értékhatár nélkül lesz köteles az Online Számla rendszerben adatot szolgáltatni egy másik, belföldön nyilvántartásba vett áfa -alany részére belföldön teljesített termékértékesítéséről, szolgáltatásnyújtásáról kibocsátott vagy kiállított számláról, számlával egy tekintet alá eső okiratról.
A NAV még egy újdonsággal készül 2020-ban, elérhetővé és használhatóvá teszi a NAV Online Számlázó mobilalkalmazást.
3. Adópercek
Ha pénzforgalmi elszámolást választó adóalanytól szereznek be árut, vagy vesznek igénybe szolgáltatást, akkor a vevő adólevonási jog akkor keletkezik, amikor az eladónak az értékesítés után az adót meg kell fizetni. A pénzforgalmi elszámolást alkalmazó adóalanynak akkor keletkezik fizetési kötelezettsége, amikor részére a vevő az ellenértéket megfizeti, a vevőnek pedig ugyanezen a napon keletkezik a levonási joga. Fontos tudni, hogy a pénzforgalmi elszámolásra történő utalást az eladónak kötelező szerepeltetni a számlán.
Pénztárgépek szervizelési kötelezettsége
A pénztárgépek éves felülvizsgálata kötelező, melyet első alkalommal a pénztárgép – pénztárgépnaplójába is bejegyzett – üzembe helyezését követő 1 éven belül kell elvégeztetni.
Ezt követően az ismételt éves felülvizsgálatot mindig a legutóbbi éves szervizelését követő 1 éven belül kell elvégeztetnie az üzemeltetőnek.
Ha az esedékes felülvizsgálat időpontjában az üzemeltető éppen szünetelteti a pénztárgép használatát, akkor legkésőbb a pénztárgép újbóli használatba vételekor kell haladéktalanul elvégeztetni az éves szervizes felülvizsgálatot.
4. A héten megjelent friss információs füzetek az eljárási szabályokat érintően:
Bevallási, adófizetési információk
A NAV telefonos ügyintéző rendszere
Köztartozásmentes adózói adatbázis (KOMA)
Néhány frissített információs füzet személyi jövedelemadót érintően:
Önálló tevékenységből származó jövedelem és adózása
Egyéni vállalkozók szja- és járulékkötelezettsége
Magánszemélyek külföldről származó jövedelme
Mezőgazdasági őstermelő adózása 2020
A gépjárművek üzemeltetésével kapcsolatos költségek elszámolása
A további információs füzetek letölthetőek az alábbi linken.
5. ONYA újdonságok
Többek között a KATA, távközlési adó, társasházi szja bevallás is beadható az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban. (ONYA)
6. Hogyan szerezhető be „A külföldi utas adó-visszaigénylő lap”?
A Magyar Posta Zrt. tájékoztatása szerint a nyomtatványból állandó postahelyi készlet nincs, és egyes nagyobb postahivatalokban is csak pár darab nyomtatvány áll rendelkezésre. Ha egy ügyfél előre kéri, a postai szolgáltató kiszállítja az adott postahelyre a nyomtatványt az értékcikkraktárból.
A nyomtatvány elérhető a Magyar Posta Zrt. webshopjában is.
7. A BREXIT krónika további fejezete
- január 29-én az Európai Parlament is elfogadta a kilépési megállapodást, így az Egyesült Királyság 2020. február 1-jén kilép az Európai Unióból. A kilépést – az elfogadott megállapodás szerint – egy 2020. december 31-ig tartó átmeneti időszak követi, amelyről már a 4. heti NAV figyelőben is beszámoltunk.
Az átmeneti időszak egy alkalommal hosszabbítható meg, legalább egy és legfeljebb két évvel. Ennek kérdésében az EU-nak és az Egyesült Királyságnak közösen kell döntenie 2020. július 1-je előtt. A kilépés kapcsán felmerülő további legfontosabb kérdéseket itt találja.
Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló közlemény eredeti szövege magyar nyelven itt elérhető.
8. Tájékoztatót adott ki a NAV a pénzmosás elleni törvény módosításából adódó kötelezettségekről
A tájékoztatóban foglaltak az alábbi szolgáltatókra vonatkoznak:
– a könyvviteli (könyvelői), adószakértői, okleveles adószakértői, adótanácsadói tevékenységet megbízási, illetve vállalkozási jogviszony alapján végző szolgáltatókra,
– az ingatlanügylettel kapcsolatos tevékenységet végző szolgáltatókra,
– virtuális és törvényes fizetőeszközök, illetve virtuális fizetőeszközök közötti átváltási szolgáltatásokat nyújtó szolgáltatókra,
– a letétkezelő pénztárca-szolgáltatókra, és
– a székhelyszolgáltatókra.
Az Európai Unió 5. pénzmosási irányelvének – az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/843 irányelve – rendelkezései miatt szükségessé vált a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Pmt.) módosítása, ami 2020. január 10-én lép hatályba. Felhívja a NAV a figyelmet, hogy az érintett szolgáltatóknak a módosítás hatálybalépését követő 90 napon belül át kell dolgozniuk belső szabályzatukat.
9. Székhelyszolgáltatást végző társaságok figyelmébe!
A székhelyszolgáltatást végző adózókat belső szabályzatuk elkészítésében a NAV típusszabályzattal segíti, melynek szövege letölthető innen.
10. NAV két útmutatót tett közzé dohánytermék és jövedéki ügyekhez kapcsolódva:
Elektronikus ügyintézés a dohánytermék-kiskereskedelmi ügyekben
Jövedéki ügyekben alkalmazandó ÁNYK-nyomtatványok
11. Európai Unió által elrendelt pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedések
12. Váminformációk.
Az EK kedvezményes származási szabályrendszere
13. Adótraffipax
Kiemelt kép forrása: Designed by Freepik
Telefonszám: +36 30 585 2637
E-mail: gabor.kertesz@accace.com
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV