Érdemes dönteni arról, hogy melyik kisadózó jogviszonyát tartja meg 2021. évtől. Megszűnt a HIPA feltöltés. 2021. évi adóváltozások fő irányairól szól az Adóvilág legújabb írása.
1.Megjelent az Adóvilág 2020/12. száma
A tartalomból:
– Az adózás rendjének 2021. január 1-jétől hatályos változásai
– A végrehajtási eljárást érintő változások
– A személyi jövedelemadóról szóló törvény, a kisadózó vállalkozások tételes adójának és a társadalombiztosítás fedezeti rendszerének 2021. január 1-jétől hatályos változásai
– A társasági adó és a pénzügyi szervezetek különadójának változásai az őszi adócsomag kapcsán
– Az általános forgalmi adóra vonatkozó szabályok 2020. év végi, 2021. év eleji változásai
– A kisvállalati adóhoz kapcsolódó változások és gyakori kérdések
– Aktuális tudnivalók a belföldi gépjárművek adójának megállapításával kapcsolatos eljárásban 2021-től érvényesülő változásokról
– Illetékváltozások 2021
– A jövedéki adót érintő 2021. január 1-jétől hatályos adójogszabály változások
– Számvitelt-könyvvizsgálatot érintő változások 2021
– A veszélyhelyzethez kapcsolódó egyes adózási kedvezmények
– Adónemek közötti áttérés szabályai
– Hogyan adózik a céges karácsonyi ajándék?
– Nemzetközi trendek megjelenése a NAV transzferár szakterületén
– OAK: adókonzultáció a virtuális térben
Besesek Botond PM adószabályozásért és számvitelért felelős helyettes államtitkár ’2021. évi adóváltozások fő irányai’ címmel megjelent írása alapján a szerző az online számla-adatszolgáltatás kiterjesztését, és az erre épülő áfa tervezet kiajánlást tartja az elmúlt évek legjelentősebb eredményének.
Kiemelkedő jelentőségű változásként említi meg továbbá az e-kereskedelemmel kapcsolatosan módosuló Uniós áfa irányelv átültetését, amely az e-kereskedelemmel és távértékesítéssel kapcsolatban hozza el a fogyasztási hely szerinti adózást.
A munkaerő kölcsönzésre jelenleg a fordított adózás szabályait alkalmazzuk az erre vonatkozó derogáció alapján, amely az év végén lejár. Mivel az intézkedés beváltotta a hozzá fűzött reményeket, Magyarország kérte a Bizottságtól a fordított áfa alkalmazásának meghosszabbítását. Még nem érkezett meg a Bizottság válasza, így nem tudható, hogy az EU elfogadta-e a kérelmünket.
2021. január 1-től életbe lépő változások:
- növekednek az automatikus fizetési kedvezményekhez kapcsolódó értékhatárok,
- 3 mrd Ft-ra növekszik az az értékhatár, ameddig a vállalkozások a KIVA-t választhatják, illetve 6 mrd Ft-ig nő az a határ, amíg ebben a kedvező adózási formában maradhatnak,
- új feladatként a NAV fogja végezni a gépjármű adóztatással kapcsolatos teendőket, 2021-ben a március 15-i fizetési határidőt április 15-re módosították,
- 2021-től fő szabály szerint már csak a NAV-on keresztül nyújthatóak be a helyi iparűzési adó bevallások.
2.Készül a 2008 jelű bevallás új verziója
A NAV az adózók türelmét kéri. Azon adózók, akiket nem érintenek a Korm. rendeletben foglalt könnyítések, használják a bevallás 13.0-ás verzióját.
3. Megszűnt a HIPA előlegfeltöltési kötelezettség
A 2020-as adóévben már nem kell a helyi iparűzési adó előlegét kiegészíteni, azaz feltölteni. Ez azon eltérő üzleti éves adózókra is vonatkozik, akik adóéve a 2020. július 15-ét magában foglalja.
Mindez azt jelenti, hogy az adózóknak
- az adóévben már befizetett előlegeket nem kell az adóévi várható adó összegére kiegészíteniük, és
- az erről szóló bevallást sem kell benyújtaniuk.
4. Kata: Jövőre csak egy jogviszonyában lehet kisadózó
2021. január 1-től egy magánszemélynek csak egy kisadózói jogviszonya lehet.
Ha 2021. január 1-jén egy magánszemélynek több kisadózói jogviszonya van, akkor csak a legkorábban bejelentett jogviszonya szerepelhet a NAV nyilvántartásában. A többi kisadózói jogviszonyát a NAV hivatalból törli a nyilvántartásból.
Ugyanakkor 2020. december 31-ig a kisadózónak lehetősége van eldönteni, hogy melyik kisadózói jogviszonyát szeretné fenntartani. Ehhez a fenntartani kívánt kisadózói jogviszony kivételével törölnie kell a többi kisadózói jogviszonyát.
Mire kell figyelni a kisadózói jogviszony törlésekor?
- az egyéni vállalkozói, és az egyéni cégben fennálló kisadózói jogviszony törlése a kata-alanyiság megszűnését eredményezi,
- kisadózó betéti társaság, közkereseti társaság, ügyvédi iroda esetén maradnia kell legalább egy kisadózóként bejelentett tagnak, mert különben megszűnik a vállalkozás kata-alanyisága,
- a törlést követően fennmaradó kisadózói jogviszonyban a magánszemély főállású kisadózóvá válik 2021. január 1-jétől, kivéve, ha valamely törvényi ok miatt nem lehet főállású kisadózó,
- ha a kisadózó vállalkozás tagja a törlés után is személyesen közreműködik a vállalkozás tevékenységében, azt kizárólag munkaviszonyban teheti meg.
5. A vallási közösségek 2021-ben is technikai számon gyűjthetik az 1%-ot
Ha 2021-ben a szervezet szeretne szja 1 százalékos felajánlást kapni és még nem rendelkezik technikai számmal, akkor a technikai számot 2020. december 31-ig kell kérnie a NAV-tól, kötetlen formában.
6. Közzétette a NAV a fizetendő járulékok 2021. január 1-jétől hatályos mértékeit
7. Lista a szociápolitikai egyezményekről
A NAV listába szedte és közzétette Magyarország 2020. december 1-jén hatályos szociálpolitikai- és szociális biztonsági egyezményeit, amely a korábbi linken is elérhető.
8. BREXIT
Már csak 3 hét van hátra a brit EU-tagság megszűnése óta érvényben lévő átmeneti időszakból. Ideje felkészülni arra, ha megállapodás nélkül zárulnak az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeni kapcsolatrendszerének feltételeiről szóló tárgyalások.
9. Vám és jövedék
- Kombinált Nómenklatúra 2021
- Megjelentek a 2021. január 1-től hatályos jövedéki adó fajtakódok
10. Adótraffipax
Telefonszám: +36 30 585 2637
E-mail: gabor.kertesz@accace.com
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV