Hasznos tippek az adóelőleg-nyilatkozatokhoz, frissülő információs füzetek.
1.Sokban változik a diákok foglalkoztatása 2020 január 1-jétől
A 2020. január 1-jén hatályba lépett új szakképzési törvény jelentős változást hozott a szakmai gyakorlatos diákok foglalkoztatásában. Az eddigi tanulószerződést ugyanis szakképzési munkaszerződés váltja fel, és változnak a hozzá kapcsolódó adó- és járulékszabályok is.
A szakképző iskolai tanulmányokat folytató hallgató már a szakképzési munkaszerződés alapján válik biztosítottá az új rendelkezések alapján és járulékalapot képező jövedelemnek esetükben a szakképzési munkaszerződés alapján ténylegesen kifizetett pénzbeli juttatás minősül. További részletekről itt olvashat.
2.A személyi kedvezmény
A súlyosan fogyatékos magánszemélyek havonta 8050 forint adókedvezményt vehetnek igénybe a 2020-ban szerzett jövedelmük összevont adóalapjának adójából. Bővült azoknak a betegségeknek a köre, amelyek miatt igénybe vehető a személyi kedvezmény.
A súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségeket a 335/2009. (XII. 29.) Kormányrendelet határozza meg. A kormányrendelet mellékletében nem szereplő betegségek után nem érvényesíthető az adókedvezmény.
Kormányrendelet mellékletében szereplő betegségek közül néhány:
- endometriózis,
- mellrák,
- méhnyakrák, a petefészekrák,
- prosztata és hererák
- hallási fogyatékosság
- látási fogyatékosság
- mozgásszervi fogyatékosság
- elzáródást okozó érbetegségek
- súlyos szervi károsodással járó immunbetegségek
- laktózérzékenység miatt fellépő betegségek
- gluténérzékenység miatt fellépő endokrin- és anyagcsere-betegségek, ezen belül is az I. típusú, és a szövődményekkel járó II. típusú cukorbetegség.
Valamennyi betegségnél az 5 éves általános elévülési időn belül visszamenőleg is érvényesíthető az adókedvezmény. Tehát, ha a betegséget az elmúlt években diagnosztizálták, akkor a korábbi évek adóbevallásai önellenőrzéssel módosíthatók.
A NAV részletes tájékoztatója megtekinthető.
- Bejelentkezés a NAV-hoz
- Önellenőrzés
- A végelszámolási eljárás tudnivalói
- A kényszertörlési eljárással kapcsolatos tudnivalók
- A természetes személyek adósságrendezési eljárásával (a magáncsődeljárással) kapcsolatos tudnivalók
- Az adózói minősítéssel kapcsolatos tudnivalók
- A családokat érintő adóalap kedvezmények 2020
- Az illeték törlése és visszatérítése
- Cégautóadó és az ahhoz kapcsolódó szja-szabályok
- A regisztrációs adó általános szabályai
4.Adópercekben: EVA
Szünetelő volt evásoknak is be kell jelenteniük áfa választásukat.
Célszerű már januárban kitölteni az adóelőleg-nyilatkozatot, hogy a munkáltatók mielőbb figyelembe tudják venni a munkavállalóknak járó kedvezményeket.
Az adóelőleg-nyilatkozatok hagyományos formája:
A NAV honlapján található Adóelőleg-nyilatkozat Alkalmazással (ANYA) elkészített, kinyomtatott vagy a kézzel kitöltött nyilatkozatokat kell a kifizetőknek személyesen átadni. Az ajánlott nyilatkozatminták és a kitöltési útmutatók letölthetők a NAV honlapjáról.
Az adóelőleg-nyilatkozatok új alternatívái:
Az ügyfélkapuval, telefonos azonosítással vagy e-személyi igazolvánnyal (utóbbi használatához kártyaolvasó szükséges) rendelkező magánszemélyek az adóelőleg-nyilatkozatot online is kitölthetik és benyújthatják a NAV honlapján elérhető ONYA alkalmazással. Az ONYA-val beküldött bizonylatokat a NAV automatikusan továbbítja a nyilatkozaton megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek, ezért különösen fontos az adatok helyes megadása.
-
Változik a holland természetes személyek közösségi adószáma
A NAV tájékoztatója szerint az adózók erre legyenek különös figyelemmel a Közösségi adószámok megerősítése alkalmával. A NAV által közzétett tájékoztató teljes szövegét innen is eléri.
-
Lényeges változások a szálláshely-szolgáltatás területén
2019. június 28-án módosult a szálláshely-szolgáltatásra vonatkozó 239/2009. (X.20.) Korm. rendelet, mely bevezette a magánszálláshely fogalmát, megkülönböztetve azt az egyéb szálláshely fogalmától.
A módosítás alapján egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenységet magánszemélyek és egyéni vállalkozók nem, csak cégek végezhetnek, az általuk kiadott szobák száma maximum 25, az ágyak száma legfeljebb 100 lehet.
A magánszemélyek, egyéni vállalkozók magánszálláshely-szolgáltatásként legfeljebb 8 szobát, illetve legfeljebb 16 ágyat adhatnak ki.
Nem változott azonban az, hogy fizető-vendéglátó tevékenységet folytató magánszemély adóévenként az adóév egészére tételes átalányadózást akkor választhat, ha a tevékenységet a tulajdonában vagy haszonélvezetében lévő legfeljebb három – nem szálláshely-szolgáltatás rendeltetésű – lakásban vagy üdülőben folytatja. További részletek itt.
- Pénzügyi es vagyoni korlátozó intézkedések
- A jelentős összegű adóhiánnyal érintett adózók listája
- Váminformációk között
3002/2020. útmutató az egységes vámokmány kitöltéséről szóló 3008/20016. útmutató módosításáról
Kiemelt kép forrása: Designed by Freepik
Telefonszám: +36 30 585 2637
E-mail: gabor.kertesz@accace.com
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV