INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
A volt EVA-alanyoknak záróbevallást kell adniuk. Mindent a K+F tevékenység kapcsán elérhető Tao. kedvezményekről.
A belföldi adózók számára öt lehetséges befizetési mód áll rendelkezésre:
ba) POS-fizetés az úgynevezett POS terminálon keresztül,
bb) VPOS-fizetés internetes felületen (Virtuális POS terminálon) keresztül,
4. átvezetés,
5. egyéb speciális fizetési módok.
Fontos, hogy a befizetéskor az adószámot, adóazonosító jelet az átutalási bizonylat vagy a sárga csekk közleményében fel kell tüntetni.
Speciális befizetési módok között a VAV kiemeli, hogy bár nem jogszerű fizetési mód, de a NAV köteles befogadni a külföldi fizetési számláról (a forinttól eltérő devizanemben) teljesített átutalást.
A NAV nyomatékosan felhívja a figyelmet továbbá arra, hogy rózsaszín csekk az adó megfizetésére továbbra sem alkalmas. A Magyar Posta Zrt. a feladónak visszafizeti az így feladott pénzt. Ebben az esetben az adó megfizetése – az adózói szándék ellenére – nem történik meg.
Ki hogyan fizethet?
Két szempont határozza meg azt, hogy valaki a felsorolt befizetési módok közül melyiket választhatja:
Pénzforgalmi számla nyitásra kötelezettek:
A pénzforgalmi számla nyitására NEM kötelezett adózónak:
A cikk teljes terjedelemben a NAV honlapján elérhető.
KIVA bevallások fontosabb változásai 2020. január 1-jétől
Az adómérték 13 %-ról 12 %-ra csökkent. A külföldön adóztatható jövedelem Katv. szerint meghatározott részének figyelembe vételi szabályai módosultak: a külföldön adóztatható jövedelem meghatározott része már nem a teljes adóalappal, hanem csak a személyi jellegű kifizetéseken felüli módosító tételek egyenlegével szemben számolható el.
A volt EVA-alanyok elszámoló bevallása
Az EVA adónem megszűnésével idén elszámoló bevallást kell benyújtaniuk a volt EVA-alanyoknak. A Számv. tv. hatálya alá tartozó adóalanyok esetében a bevallás benyújtásának határideje 2020. június 2. A bevallást a 1943 jelű nyomtatványon kell benyújtani.
Jogi személyeknek és egyéni cégeknek az EVA-alanyiság megszűnésétől számított 60 napon belül az EVA-alanyiság megszűnését követő naptól az adóévet követő hatodik hónap utolsó napjáig számított időszak valamennyi teljes naptári negyedévére társaságiadó-előleget kell bevallaniuk (a 2043TAO számú bevalláson), ha nem választottak egyéb adózási módot, és emiatt a társasági adó alanyává váltak.
A NAV folyamatosan fejleszti digitális szolgáltatásait a magánszemélyek adóügyeinek gyorsabb, kényelmesebb és egyszerűbb intézése érdekében is.
Az eSZJA és az ONYA webes felület ráadásul még csak telepítést sem igényel. Mobileszközön is használható a nap 24 órájában. Valamennyi közkedvelt szolgáltatás innen is elérhető.
Nincs más dolguk az érdeklődőknek, mint ügyfélkaput nyitni és máris kényelmesen, akár otthonról is intézhetik adóügyeiket.
A tartalomból:
A személyijövedelemadó-bevallási tervezettel kapcsolatos tudnivalók
Kutatás-fejlesztési tevékenység kapcsán elérhető kedvezmények
A lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó öt százalékos adómérték kivezetése az áfában
Online Számla XSD 2.0
EKAER bejelentéssel kapcsolatos változások
Áruosztályozási joganyagok változásai 2020. január 1-jétől
A támogató eljárás tapasztalatai 2019. évben
Jogi esetek – bírósági gyakorlat I.
Üzemanyagár
Jogi esetek – bírósági gyakorlat II.
A hazai innovációs rendszer megújítása kapcsán a szerző a kutatás-fejlesztéshez kapcsolódó kedvezmények igénybevételére vonatkozó szabályozást tekinti át a cikkben.
A K+F tevékenységek költségei közül társasági adó-alap kedvezményként kizárólag a K+F tevékenység közvetlen költségei vehetőek figyelembe. A közvetlenül felmerült költségek meghatározása érdekében el kell határolni a kutatás-fejlesztés körébe tartozó és az abba nem sorolható tevékenységeket.
A K+F tevékenység minősítéséhez a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (továbbiakban: Hivatal) által kiadott útmutató (Kutatás-fejlesztési Minősítési Eljárások Módszertani Útmutatója) szolgál alapul.
A Hivatalnál az adózók önkéntesen kezdeményezhetik az előzetes minősítési eljárás lefolytatását. Ha a kérelem tárgyát képező projekt kutatás-fejlesztésnek minősül, az adózó kérelmére a hatósági minősítés kiterjed arra is, hogy az adott tevékenységet a kérelmező a Tao. tv. 4. § 32. pontja szerinti saját tevékenységi körben végzi-e, továbbá a hatósági határozat határozza meg a projekt alapkutatási, alkalmazott kutatási vagy kísérleti fejlesztési tevékenységeinek arányát.
Melyek lehetnek a K+F tevékenységhez kapcsolódó közvetlen költségek?
A Számv. tv. 51. § (1) és (2) bekezdése határozza meg a termékek és a szolgáltatások közvetlen önköltségének (és ezzel a közvetlen költségek) tartalmát. A közvetlen költségek konkrét tételeinek tartalmát viszont minden gazdálkodónak a rá vonatkozó sajátosságoknak megfelelően kell meghatározni. Az Adóvilág K+F kedvezményekről szóló cikke teljes terjedelemben itt.
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV