INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
Leltározással összefüggő tanácsok a NAV-tól. Áfás élet az EVA után. Megtudhatjuk továbbá, hogy mit rejt a Mikuláscsomag.
A novemberben megjelenő uniós rendelet szerint bővül a nagy veszteséget okozó, idegenhonos károsítók terjesztésére képes, éppen ezért vizsgálatköteles termékek köre. A növényegészségügyi változások 2019. december 14-étől lépnek életbe. A növények, növényi termékek és egyéb anyagok Európai Unió tagállamain kívülről történő behozatalánál a növényegészségügyi tilalmak, követelmények és e követelmények alóli mentességek új rendelkezéseit kell alkalmazni.
2019. december 14-től a növényegészségügyi szabályozás alatt álló növényekkel, növényi termékekkel és egyéb anyagokkal csak az a vállalkozó folytathat gazdasági tevékenységet, aki szerepel a hatóság növényegészségügyi nyilvántartásában. Az érintettek a megyei kormányhivataloknál kérhetik nyilvántartásba vételüket.
Minderről részletes információkat tett közzé a Nemzeti- Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, ami a szervezet honlapján érhető el.
A korábbi tervezettel ellentétben nem 2020. január 1-jétől, hanem 1 évvel később, 2021. január 1-jétől szűnik meg az Áfa tv. utas fogalma.
A héten újabb kiegészítést tett közzé a NAV a „Változások az utazásszervezési szolgáltatásokra vonatkozó áfa-szabályokban 2020. január 1-jétől” című, 2019. március 13-án megjelent tájékoztatójához.
2021. január 1. napját követően már az a személy is utasnak fog minősülni, aki a szolgáltatást adóalanyként/adóalanyi minőségében úgy veszi igénybe, hogy azt más javára nyújtja, vagyis továbbértékesíti azt. Az új szabályozás értelmében 2021-től utasnak minősülhet például az utazási iroda is.
Az önálló pozíciószámonkénti nyilvántartáson alapuló módszer kivezetése a tervezett módon megtörténik, az ezzel kapcsolatos módosítások 2020. január 1-jén lépnek hatályba.
A NAV KI Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály tájékoztatójának teljes szövege itt olvasható.
A NAV ellenőrzései során gyakran tapasztalja, hogy a társaságok leltározási tevékenysége nem teljeskörű.
A leggyakrabban előforduló hibák alapján a NAV a következőkre hívta fel a figyelmet:
A NAV által kiadott lista felsorolja a Közösség által létrehozott egyoldalú és a (szabadkereskedelmi területeket létrehozó) szerződéses kedvezményes elbánásokat, mely elbánások a tarifális kedvezményeket élvező termékeken alapulnak.
Az üzletközpontokban és a szülők munkahelyén megjelenő Mikulás által kiosztott ajándékokat szja és szocho terheli. A jó hír viszont az, hogy az egyes meghatározott juttatásként adóköteles ajándékok után a közterheket nem a Mikulásnak, hanem a „szponzoráló” munkáltatónak, kifizetőnek kell bevallania és megfizetnie. Mikuláscsomag adóterheiről részletesen itt.
Az evaalanyok figyeljenek, hogy ha vállalkozási tevékenységüket nem szüntetik meg, akkor 2020. évtől áfaalanyok lesznek.
Készüljenek fel arra, hogy az áfatörvény adta kereteken belül, számukra megfelelő áfa adózási módot tudjanak választani, és azt 2019. december 31-éig jelentsék be a NAV-hoz. (Ez a határidő egy, az országgyűléshez benyújtott törvényjavaslat szerint kitolódhat 2020. január 15-éig.)
A NAV Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága 2019. december 2. és 6. között ellenőrzi az ajándék- és csokoládéárusokat, valamint az adventi kitelepüléseket és vásárokat.
A NAV Bács-Kiskun Megyei munkatársai decemberben vásárokon, piacokon, kitelepüléseken és a bevásárlóközpontokban az ünnepekhez köthető szezonális termékeket (pl. fenyőfa, karácsonyi dísz, szaloncukor, játék ) árusítóknál, vendéglátóknál és szolgáltatóknál végeznek ellenőrzést. Az ellenőrök a szabályos számla- és nyugtaadást, a foglalkoztatottak bejelentését és az online pénztárgéppel kapcsolatos szabályok betartását vizsgálják.
További ellenőrzési helyszínek a NAV honlapján olvashatóak.
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV