INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
A NAV közleményében tájékoztat arról, hogy március 15-étől elérhetők az adóbevallások tervezetei a 2023-as évre vonatkozóan.
Az idei évben több mint 5.6 millió adózó számára készített az adóhatóság bevallás-tervezetet. Az egyéni vállalkozók, őstermelők, valamint áfás magánszemélyek előtt ugyan van még teendő, de a tervezet számukra is segítség lehet.
A bevallásokkal kapcsolatban a fő eljárási szabályok változatlanok az előző évekhez képest.
A tervezeteket a NAV eSZJA-oldalán vagy Ügyfélportálján a KAÜ-azonosítóval (ügyfélkapu, elektronikus személyi igazolvány, telefonos azonosítás, arcképes azonosítás) rendelkezők számítógépen, de akár okostelefonon vagy tableten is megtekinthetik, és ha szükséges, szerkeszthetik is azokat. Aki egyetért a dokumentum adataival, annak nincs további teendője, május 21-ei hatállyal a tervezet a kiajánlott adatokkal automatikusan érvényes szja-bevallássá válik.
Az szja szerint adózó egyéni vállalkozóknak, a mezőgazdasági őstermelőknek, és az áfafizetésre kötelezetteknek a tevékenységükből származó jövedelmi, illetve az adóhatósági nyilvántartásokban nem szereplő adatokkal kell kiegészíteniük bevallási tervezetüket. Az ő esetükben továbbra is önállóan kell benyújtani a bevallást, hiszen a számukra készített tervezetek nem válnak automatikusan bevallássá, de segítségül szolgálnak annak elkészítéséhez.
A fenti körbe nem tartozó magánszemélyeknek is lehetnek olyan jövedelmeik, amelyekkel mindenképpen ki kell egészíteniük a NAV tervezetét, mivel azokról az adóhatóságnak nincs megfelelő, rendelkezésre álló adata. Ilyen lehet például az ingatlanbérbeadás jövedelme, az ingó- és ingatlanértékesítés, vagy a tőzsdei ügyletek jövedelme. A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi-, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.
Amennyiben a magánszemély jogosult valamelyik adókedvezményre (pl. 25 év alatti fiatalok kedvezménye, súlyos fogyatékosság kedvezménye, családi kedvezmény), de év közben nem kérte a munkáltatótól, kifizetőtől annak érvényesítését, akkor azzal kiegészítheti a tervezetet.
Fontos tehát a tervezetet átnézni, és legkésőbb május 21-ig kiegészíteni, módosítani, ugyanis, ha valamilyen jövedelem nem kerül be a bevallásba, akkor az adóellenőrzéskor nemcsak a be nem vallott jövedelem utáni adót kell megfizetni, hanem az adóhiány miatt az adóbírságot és a késedelmi pótlékot is.
Akinek nincs KAÜ-azonosítója és kérte a tervezet postázását, annak a NAV április 30-áig a tervezet mellett az 1+1 százalékos rendelkezőnyilatkozatot is megküldi.
A tervezetek postázását március 18-án, hétfőig lehet kérni SMS-ben, webűrlapon, telefonon, valamint levélben. Ezt követően a bevallás benyújtásának határidejéig, azaz május 21-éig lehet személyesen, a NAV ügyfélszolgálatain tervezet-nyomtatást kérni.
A NAV közzétett az előző évekhez hasonlóan egy gyakori kérdések kiadványt az SZJA-bevallásokról, melyekben a magánszemélyek segítséget kaphatnak arról, hogy miként kell kitölteni a bevallást, valamint, hogy egyes jövedelmek miként adóznak (kiemeljük, hogy az egyes jövedelmek adózásával kapcsolatban további hasznos információk olvashatók az egyes, releváns információs füzetekben, melyek szintén a NAV honlapján elérhetők – fontos, hogy a bevallásban a 2023-ban hatályban lévő szabályokat kell alkalmazni főszabály szerint).
A kérdéseket a NAV az alábbi csoportokba sorolta, melyek a következők:
A kereskedelmi partnerek által megadott közösségi adószám ellenőrzésére a nemzeti adóhatóságok, valamint az Európai Bizottsági is lehetőséget biztosít, tekintettel arra, hogy az érvényes közösségi adószám az Áfa tv. szerinti adómentesség alkalmazásának egyik feltétele.
Az adóhatóság most ismételten közleményt tett közzé arról, hogy miként lehet meggyőződni arról, hogy egy közösségi adószám érvényes.
A közösségi adószám érvényességéről meg lehető győződni az Európai Bizottság erre dedikált honlapján (VIES). A lekérdezést követően egy egyedi hivatkozási számot kap az adózó, amellyel később igazolni tudja a lekérdezés tényét és eredményét. Egyes tagállamok esetében az adószám validálása mellett név- és cím adatokat is kapunk a VIES-ben történő lekérdezés során.
A közösségi adószámok érvényességéről a NAV-nál is meg lehet győződni telefonon azonosítást követően (NAV Infóvonal: 1819), postai levélben, elektronikusan a KAM-nyomtatványon.
Mint arról korábban mind mi, mind pedig az adóhatóság beszámolt, az idei évtől a gépjárműadó fizetési határideje április 15-ére módosult, és ezzel egyidőben az adó egyösszegben lett esedékes.
A NAV elkezdte kiküldeni az érintetteknek a határozatokat, így azok (elektronikusan vagy papíralapon) már többnyire elérhetők az adózók számára. Ezen minden fontos információ megtalálható: a fizetési módok, a fizetendő összeg, az öthavi részletfizetés szabályai, és más technikai információk.
A NAV kiemeli, hogy a gépjárműadó pár gombnyomással a NAV-Mobil applikációban is befizethető KAÜ-azonosítást követően.
A NAV két adózási kérdést is közzétett. Egyrészt a 30 év alatti anyák kedvezményére való jogosultságával kapcsolatban, másrészt pedig az EPR díjak áfakezelésével kapcsolatban.
Az EPR-díjak kapcsán megjelent, 2024/3. sz. adózási kérdés alapján az EPR díj valamennyi része (így mind a koncessziós társaságot, mind az önkormányzatot megillető rész) adóköteles, így az az áfa hatálya alá tartozik.
A 30 év alatti anyák kedvezményéről szóló, 2024/2. sz. adózási kérdés a jogosultsági idő meghatározására vonatkozik, és megerősíti, hogy egyes speciális helyzetekben is fennáll a teljes naptári évre a jogosultság. Az SZJA törvény értelmében a 30. életév betöltésének évének utolsó hónapjáig jogosult a kedvezményre az anya, amennyiben az mind jogosultsági hónapnak számít.
Ez alapján pedig, abban a speciális esetben, ha az anya 2022-ben betöltötte a várandósság 91. napját, gyermeke pedig a 30. életévének betöltése után született meg 2023-ban, akkor az anya 2023 januárjában (az átmeneti szabály szerint) már jogosult a 30 év alatti anyák kedvezményére. A családi kedvezményre való jogosultság – magzat után, majd ezt követően családi pótlékra való jogosultság miatt – egész évben fennáll, ezért az anya a 30 év alatti anyák kedvezményére akkor is jogosult 2023. december 31-ig, ha év közben, a gyermek születése előtt betöltötte a 30. életévét.
Baranya megyében március 18. és 24. között kedden Mohácson a menüztető éttermeket, szerdán Pécsett a drogériákat, csütörtökön pedig Harkányban és Siklóson a vendéglátóhelyeket ellenőrzik.
Zala megyében március 18. és 28. között a hús- és húskészítményeket, valamint a húsvéti termékek árusítóit ellenőrzik a NAV munkatársai.
Nógrád megyében március 18. és 22. között a mezőgazdasági boltokban kell ellenőrzésekre számítani az alábbi járásokban:
Pest megyében március 18. és 24. között a húsvéthoz kapcsolódóan az élelmiszer-kiskereskedőket ellenőrzi majd az adóhatóság.
Hajdú-Bihar megyében március 20-án Balmazújvárosban a kiskereskedők- és vendéglátók számíthatnak ellenőrzésekre. Emellett, a megyei építkezéseken számítani kell folyamatosan az revizorokra.
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV