INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2024-ben bevezeti az eÁFA nevű elektronikus áfarendszert, amely segít az áfabevallások online összeállításában és benyújtásában.
Az új rendszerben az adózók hozzáférhetnek az adóhatósági adatokhoz, például az elfogadott és kiállított számlákhoz, vámeljárásokhoz, és lehetőségük van az áfaanalitika elkészítésére. Az eÁFA lehetővé teszi az adóhatósági adatok alapján történő validációt, és egyszerűsíti az áfabevallások elkészítését.
A rendszer lényeges elemei az adókódok, valamint az ezek használatával összeállított, és a bevallásokalapját képező áfaanalitika. Ez a szemléletváltás teremti meg az alapjait annak, hogy hosszabb távon azáfabevallási kötelezettség ne bevallásinyomtatvány-alapú legyen, hanem – kihasználva a technológiaifejlődés lehetőségeit – fókuszáljon a hatékonyabb adatfeldolgozásra, és a folyamatba építetthibaellenőrzésre.
Az eÁFA előnyei közé tartozik az automatikus adókódolás a bizonylati szinten, amely az egyes tételeknek a meghatározott bevallási sorral történő összerendezését szolgálja. Kiemelendő a bevallás benyújtását megelőző ellenőrzés, amely az Általános Nyomtatványkitöltő Alkalmazáshoz képest kiterjedtebb validációt eredményez, felhívva a figyelmet akár a NAV kockázatelemzése során keresetteltérésekre is. Az elkészített analitikát tehát a rendszer vizsgálatoknak veti alá, amelyekből a helyes teljesítést segítő figyelmeztető (WARNING) üzenetek, és természetesen a hibákat (ERROR) jelző üzenetek készülnek. A validációt követően a rendszer állítja össze a bevallás tervezetét, amely jóváhagyással, a felületen keresztül be is nyújtható.
A megoldás webes felületen és gép-gép kapcsolaton keresztül lesz elérhető.
A webes felület szerkeszthetővé teszi az adatokat, illetve a megjeleníthető mennyiségű bizonylattal rendelkező adózókat segíti azáltal, hogy az adóhatóság által rendelkezésre bocsátott számlaadat-szolgáltatásból, online pénztárgépi adatszolgáltatásból származó adatok és a termékimporttal kapcsolatos hatósági adatok kiegészítésével, módosításával elkészíthető a bevallás. A felületen a forrásadatok megfelelő szempontrendszer szerinti adókódolása és azok megmutatása mellett biztosított az adatok szerkesztése, különböző adózói döntések meghozatala, és a NAV-nál rendelkezésre nem álló adatok bevitele is, amelyek eredményeként előáll a bevallási tervezet. A felhasználók manuális teendőinek csökkentésére az eÁfa lehetőséget biztosít a felhasználói szabályok kialakítására is, amely alapján egy-egy adózói döntést a szabálynak megfelelőforrásadatokon tömegesen képes végrehajtani a rendszer.
A gép-gép kapcsolat révén az adatokat az adózók a saját ügyviteli rendszerükbe is importálhatják. Az összeállított, majd feltöltött analitikán a rendszer vizsgálatokat végez, és a webes felülethez hasonlóan jelzi az esetleges hibákat.
Mivel a gép-gépkapcsolat során ügyféli oldalon az ügyviteli rendszernek is alkalmasnak kell lennie az eÁfa M2M rendszer sajátosságainak kezelésére, a NAV az ehhez készített fejlesztői dokumentációt, a hasznos felhasználói javaslatok megismerésére a legismertebb fejlesztői platformon, a GitHub felületén mindenki számára hozzáférhetővé tette. Elérési útvonal: https://github.com/nav-gov-hu/eVAT/
Az áfabevallások összeállítását illető, új megközelítéssel várhatóan egyszerűsödik a vállalkozások, könyvelők számára a kötelezettségek jogszerű teljesítése, a kevesebb adminisztráció pedig ösztönözheti a digitális működés magasabb szintű alkalmazását. Érdemes most lépni, és az új megoldásmielőbbi megismerésével, illetve használatával előnybe kerülni!
2023. november 16-tól adómentes a közvetlenül a borászattól vásárolt, palackozott, oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel vagy oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott bor, borászati termék juttatása. Az adómentesség az alábbi esetekben alkalmazható:
A borászati termékek juttatása után ilyen esetekben nem kell személyi jövedelemadót és szociálishozzájárulási adót fizetni.
Fontos megjegyezni, hogy az adómentesség nem vonatkozik olyan esetekre, amikor a borászati termékeket kereskedőktől szerzik be, mint például borházak, kis- és nagykereskedelmi üzletek, üzletláncok, vagy olyan szakosodott üzletek, amelyek borászati termékek árusításával foglalkoznak.
Az új szabály azt rögzíti, hogy mely – a törvény szerint egyes meghatározott juttatásnak minősülő –esetekben mentesül a borászati termék juttatása az adófizetési kötelezettség alól.
Az egyes juttatások fogalma, tartalma, beleértve az értékhatárokat, nem változnak, azokba az adómentesen juttatott borászati termék és annak értéke beleszámít. Csekély értékű ajándékot továbbra is évente egyszer lehet juttatni, egyes meghatározott juttatásként a minimálbér 10 százalékát meg nem haladó értékben, melyben a borászati termékre jutó érték adómentes.
Ezen kedvező szabályok értelmében a juttatás történhet:
Győr-Moson-Sopron Vármegyében november 6. és december 15. között a szépségápolási, illetve a csapatépítő szolgáltatásokat kínáló vállalkozásokat ellenőrzik. A revizorok a nyugta- és számlaadást, valamint az alkalmazottak bejelentését is vizsgálják. A közzétett információ nem zárja ki, hogy máshol is lehetnek ellenőrzések.
Baranya vármegyében alábbi ellenőrzések várhatók:
Az ellenőrök vizsgálják a nyugta- és számlaadást, az online pénztárgépek szabályszerű üzemeltetését, az alkalmazottak bejelentését, a jövedéki termékek értékesítését, valamint a forgalmazott áruk eredetét is.
Nógrád vármegyében november 6. és 10. között a ruha- és cipőárusok számíthatnak ellenőrzésekre az alábbi helyszíneken:
A revizorok az alkalmazottak bejelentését, a forgalmazott áruk eredetét, a számla- és nyugtaadást, valamint az online pénztárgép használatának szabályszerűségét vizsgálják.
Tolna vármegyében az építkezéseket és az építőanyag-kereskedőket ellenőrzik az alábbiak szerint:
Csongrád-Csanád vármegyében november 6. és 10. között a (gyógy)fürdőkben és az ottani büfékben ellenőriznek.
Hajdú-Bihar vármegyében november 7-én a vármegyei építkezéseken ellenőrzik a szabályszerű foglalkoztatást.Veszprém vármegyében a húsáru-kereskedőket ellenőrzik az alábbi helyeken:
Bács-Kiskun Vármegyében az alábbi ellenőrzésekre számíthatnak az adózók:
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV