Vissza a Newsroom-ba
ADÓZÁSI SEGÉDLET 2024
E-book megtekintése
Mailchimp - subscribe form sidebar

Közteher-könnyítések a veszélyeztetett ágazatokban november hónapban | NAV-Figyelő 48. hét

27 november 2020

Megjelent a járulék bevallás tervezet. Távmunka költségtérítés elszámolása, valamint az 5 %-os  éttermi áfa a veszélyhelyzet alatt.

1. Adózási könnyítések a veszélyeztetett ágazatokban

A veszélyhelyzet ideje alatt egyes gazdaságvédelmi intézkedésekről szóló 485/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet alapján csökkentek a veszélyeztetett gazdasági ágazatokban működő vállalkozások közterhei.

A kedvezményeket a kifizetők a munkaviszonyban foglalkoztatottakkal összefüggésben felmerülő közterhek után érvényesíthetik.

  • Szociális hozzájárulási adó alóli mentesség

Nem kell szociális hozzájárulási adót fizetnie 2020 novemberére hónapra a veszélyeztetett ágazatba tartozó kifizetőnek a munkaviszonyban foglalkoztatott természetes személy foglalkoztatása után.

  • Szakképzési hozzájárulás alóli mentesség

A veszélyeztetett ágazatba tartozó, szakképzési hozzájárulás fizetésére kötelezett kifizetőnek 2020 novemberére hónapra nem kell szakképzési hozzájárulást fizetnie.

  • Rehabilitációs hozzájárulás kedvezménye

A veszélyeztetett ágazatba tartozó, a Rehab. tv. szerint rehabilitációs hozzájárulás fizetésére kötelezett kifizető egy hónapra arányosan jutó rehabilitációs hozzájárulás-fizetési kötelezettség alól mentesül novemberre, és a 2020. évben további előleget nem fizet.

  • Könnyítés a kisvállalati adóban (kiva)

A veszélyeztetett ágazatba tartozó tevékenységet főtevékenységként folytató, Katv. szerinti kisvállalati adóalanynak a 2020. november havi kisvállalati adókötelezettsége megállapításánál a személyi jellegű kifizetések összegét nem kell figyelembe vennie, tehát az nem lesz része a kisvállalati adóalapnak.

A kedvezmények igénybevételének feltétele, hogy

  • a kifizető a 2020. november 11-én már fennálló munkaszerződés alapján a november havi munkabérfizetési kötelezettségének eleget tesz, és a munkaszerződéseket felmondással nem szünteti meg 2020 novemberében,
  • a kifizető a munkavállalót a veszélyhelyzetre való tekintettel elbocsájtotta volna,
  • a kifizető a mentesség iránti igényét bejelenti a NAV-hoz.

A szociális hozzájárulási adónál és a szakképzési hozzájárulásnál a kedvezmény igénylésére a november havi 2008-as bevallásban lesz lehetőség.

A rehabilitációs hozzájárulással kapcsolatos kedvezményt a 2001-es bevallásban, a kivában igénybe vehető könnyítést a 20KIVA bevallásban lehet érvényesíteni, a szükséges nyilatkozatok megtételével.

2. A távmunka költségtérítéséről

A veszélyhelyzet során a távmunkával kapcsolatos szabályok alkalmazásáról szóló 487/2020. (XI.11.) Korm. rendelet rendelkezései miatt megváltoztak a távmunkavégzés költségelszámolási szabályai 2020. november 12-től.

A veszélyhelyzetben az Szja tv. rendelkezéseitől eltérően igazolás nélkül, költségként elszámolható a távmunkavégzéssel összefüggésben költségtérítésként fizetett összeg. Ennek maximuma havonta 16.100 Ft. Kiemelendő, hogy a havi összegnek csak a távmunkavégzéssel érintett napokkal arányos része számolható el, ehhez tehát ismerni kell a munkavállaló november 12-től távmunkában töltött napjainak a számát.

Fontos hangsúlyozni, hogy a  kedvező költségelszámolási szabályok kizárólag azon munkavállalók esetében alkalmazhatók, akik a munkaszerződésben távmunkavégzésben állapodtak meg munkáltatójukkal, vagy a munkáltatóval történt megállapodás alapján munkájukat a veszélyhelyzeti rendelkezések alapján távmunkában végzik.

3. Megjelent a 2008 jelű bevallás tervezet

A 2008-as jelű bevallásban új mezők, sorok kerültek kialakításra a veszélyeztetett gazdasági ágazatokban működő vállalkozások közteher-könnyítésének kimutatására.

Az a kifizető, amely a 485/2020. (XI. 10.) Korm. rendeletben feltüntetett tevékenységet tényleges főtevékenységként folytatja, 2020. november hónapra a munkaviszonyban foglalkoztatottak után mentesül

➢ a szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettség, illetve

➢ a szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettség

alól.

Tényleges főtevékenységnek azt a tevékenységet kell érteni, amelyből az adózónak a 2020. november 11-ét megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30%-a származott.

Az a tényleges főtevékenység, amely alapján az adózó igényt tarthat az adóalap csökkentésére, a következő valamelyike lehet:

1) éttermi, mozgó vendéglátás (TEÁOR 5610)

2) rendezvényi étkeztetés (TEÁOR 5621)

3) italszolgáltatás (TEÁOR 5630)

4) filmvetítés (TEÁOR 5914)

5) konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése (TEÁOR 8230)

6) sport és szabadidős képzés (TEÁOR 8551)

7) előadó-művészet (TEÁOR 9001)

8) előadó-művészetet kiegészítő tevékenység (TEÁOR 9002)

9) művészeti létesítmények működtetése (TEÁOR 9004)

10) múzeumi tevékenység (TEÁOR 9102)

11) növény-, állatkert, természetvédelmi terület működtetése (TEÁOR 9104)

12) sportlétesítmény működtetése (TEÁOR 9311)

13) sportegyesületi tevékenység (TEÁOR 9312)

14) testedzési szolgáltatás (TEÁOR 9313)

15) egyéb sporttevékenység (TEÁOR 9319)

16) vidámparki, szórakoztatóparki tevékenység (TEÁOR 9321)

17) fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR 9604)

18) máshova nem sorolt egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenység (TEÁOR 9329)

4. Az 5%-os áfamérték alkalmazásának feltételei a veszélyhelyzet idején

A helyben készített étel és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italt bizonyos feltételek mellett akkor is 5%-os áfa terhel, ha azt a fogyasztó elviszi vagy házhozszállítással kerül értékesítésre.

A változást az indokolta, hogy a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről szóló 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet alapján a vendéglátó üzletben az ott foglalkoztatottakon kívüli személy csak az elvitelre alkalmas ételek kiadása és szállítása érdekében tartózkodhat.

Az 5%-os áfát 2020. november 14-étől addig kell alkalmazni, amíg a védelmi intézkedés hatályban marad, vagyis amíg a Korm. rendelet előírása alapján nem valósulhat meg helyben fogyasztás.

Az 5 %-os adómérték alkalmazhatóságának további feltételei itt.

5. Műszerészi igazolványok érvényessége a veszélyhelyzet alatt

A veszélyhelyzet ideje alatt lejáró, NAV által kiállított, a pénztárgépek szervizelésére jogosító, névre szóló igazolványok a veszélyhelyzet megszűnését követő 60 napig érvényesek. A veszélyhelyzet kezdete 2020. november 4. volt.

6. Információk az Általános nyomtatványkitöltőhöz

7. Feketelista

A bejelentés nélkül alkalmazottat foglalkoztatók

8. Adótraffipax

Mindjárt itt a Mikulás, ezért a NAV édesség- és ajándékárusokat ellenőriz kiemelten a héten.

Kertész Gábor
Gábor Kertész
Head of Advisory | Accace Hungary
Kapcsolatfelvétel
ADÓZÁSI SEGÉDLET 2024
E-book megtekintése
Mailchimp - subscribe form sidebar
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram