INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
Visszamenőleg is alkalmazhatóak a fejlesztési tartalék képzés kedvezőbb szabályai.
A héten megjelenő, aktualizált információs füzetek:
Mentes az öröklési illeték alól: Az örökhagyó testvére által megszerzett örökrész. A testvér az a személy, akinek legalább az egyik szülője (örökbefogadója) azonos az örökhagyó, szülőjével (örökbefogadójával). Ennek megfelelően az illetékmentesség vonatkozik a vér szerinti testvérekre, a féltestvérekre és az örökbefogadáson alapuló testvéri kapcsolatokra is. (Itv. 16. § (1) bekezdés j) pont.)
A fenti rendelkezések 2020. július 8-tól hatályosak. Viszont az Itv. 99/V. §-ában szereplő, hatálybaléptető és átmeneti rendelkezések alapján a mentességet azon ügyekben is alkalmazni kell, amelyeket a hatálybalépés napján véglegesen még nem bíráltak el.
Mentes az ajándékozási illeték alól: Az ajándékozó testvére által megszerzett ajándék. A testvér az a személy, akinek legalább az egyik szülője (örökbefogadója) azonos a megajándékozó szülőjével (örökbefogadójával). Ennek megfelelően az illetékmentesség vonatkozik a vér szerinti testvérekre, a féltestvérekre és az örökbefogadáson alapuló testvéri kapcsolatokra is. (Itv. 17. § (1) bekezdés w) pont.)
A fenti rendelkezések 2020. július 8. napján léptek hatályba. Hasonlóan az öröklési illetékhez, az Itv. 99/V. § alapján az ajándékozási illeték alóli mentességet azon ügyekben is alkalmazni kell, amelyeket a hatálybalépés napján véglegesen még nem bíráltak el.
Az adózó döntése szerint – a jövőbeni beruházásaira – fejlesztési tartalékot képezhet. Ha él ezzel a lehetőséggel, akkor csökkenti az adózás előtti eredményét az eredménytartaléknak az adóévben lekötött tartalékba átvezetett és az adóév utolsó napján lekötött tartalékként kimutatott összege (fejlesztési tartalék), de legfeljebb az adóévi adózás előtti nyereség összege, és legfeljebb adóévenként 10 milliárd forint.
A 2020. június 10-étől hatályos (a teljes 2020-as adóévre alkalmazható) szabályok szerint tehát akár nullára is csökkenthető az adózás előtti nyereség fejlesztési tartalék címén (az abszolút maximum 10 milliárd forint figyelembevételével).
E megemelkedett korlát már a 2019-es adóévre is alkalmazható az adózó erre irányuló döntése esetén.
A visszamenőleges alkalmazás módjai:
Ha az adózó a beszámolót és a társaságiadó-bevallást 2020. június 10-éig már elkészítette, benyújtotta, akkor az önellenőrzés, illetve a számviteli ellenőrzés szabályai szerint módosítja azokat 2020. szeptember 30-áig.
Ha az adózó a beszámolót 2020. június 10-éig már elkészítette, de a társaságiadó-bevallást még nem nyújtotta be, akkor a beszámolót ellenőrzi és megképzi az emelt összegű lekötött tartalékot, a bevallást pedig már az új szabály alapulvételével nyújtja be (legkésőbb 2020. szeptember 30-áig).
A csoportos társaságiadó-alany létrehozása érdekében az állami adó- és vámhatóság felé kérelmet kell benyújtani, melyet a ’T118 jelű nyomtatvánnyal egyidejűleg, annak mellékleteként kell előterjeszteni. A kérelem benyújtására nyitva álló, jogvesztő határidő – főszabály szerint – az adóév utolsó előtti hónapjának első napjától huszadik napjáig tartó időszak.
A csoportos társaságiadó-alany létrejöttének időpontja a kérelem benyújtását követő adóév első napja. Például, ha a naptári év szerint működő adózók 2021. január 1-jétől kívánnak csoportos társaságiadó-alanyt alakítani, akkor az erre irányuló kérelmet 2020. november 1-je és 20-a között kell benyújtaniuk.
A nyomtatvány a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény 30. §-ában meghatározott bejelentési kötelezettség teljesítéséhez nyújt segítséget.
Eseti tanácsadás | Adó compliance szolgáltatásaink | Nemzetközi adótanácsadás | Személyi jövedelemadó-tanácsadás | Adótanácsadás külföldiek részére | Tranzakciós tanácsadás | Transzferár nyilvántartás | Tanácsadói online portál | Szakmai adó- és pénzügyi képzések | Jogszabály szerinti számviteli szolgáltatások | Könyvelői beszámolók | Könyvelési online portál | Éves beszámoló & management riportok | Nemzetközi pénzügyi beszámolók | Microsoft Dynamics NAV