Vissza a Newsroom-ba
Feliratkozás

Új nyomtatvány a globális minimumadó bevallásához; A NAV két új területen kezdeményezett adategyeztetést | NAV-Figyelő 42. hét

22 október 2025

1. Új nyomtatvány a globális minimumadó bevallásához

A NAV közzétette a 24GLBADO jelű nyomtatvány tervezetét, amely a globális minimum-adószintet biztosító elismert belföldi kiegészítő adó-előleg bevallására szolgál. A 2024. évi kötelezettségről a belföldi csoporttagoknak – vagy a kijelölt szervezetnek – 2025. november 20-ig kell bevallást benyújtaniuk. A NAV a felkészülést az adatlap, a kitöltési útmutató és az XML-dokumentáció közzétételével segíti, a bevallás pedig hamarosan az ONYA felületén is elérhető lesz.

2. A NAV két új területen kezdeményezett

A NAV célzott adategyeztetéseket indított azoknál az adózóknál, akik önellenőrzést nyújtottak be, de hibásan számolták ki az önellenőrzési pótlékot, valamint azoknál a felvásárlóknál, akik őstermelőktől vásároltak, ám nem tüntették fel a kifizetéseket járulékbevallásukban. Az érintettek 15 napon belül online kérdőív kitöltésével tisztázhatják az eltéréseket, szükség esetén önellenőrzéssel vagy pótló bevallással korrigálhatják a hibát. A NAV célja az önkéntes javítás elősegítése és a szankciók elkerülése. A NAV további, hasonló adategyeztetéseket is tervez a közeljövőben.

3. Módosul az egészségügyi szolgáltatási járulék 2026-tól

2026. január 1-jétől emelkedik az egészségügyi szolgáltatási járulék összege: havi szinten 12 300 forintot, törthónap esetén pedig napi 410 forintot kell fizetniük azoknak, akik egyéb módon nem jogosultak egészségügyi ellátásra. A járulék megfizetése továbbra is feltétele annak, hogy az érintettek jogosultak legyenek a társadalombiztosítás által finanszírozott egészségügyi szolgáltatásokra.

4. Adótraffipax

Az Észak-budapesti Adó- és Vámigazgatóság munkatársai 2025. október 27. és november 2. között a koszorú-, virág- és ajándékkereskedőket, valamint az ünnepekhez kapcsolódó termékek értékesítőit ellenőrzik.

A Dél-budapesti Adó- és Vámigazgatóság munkatársai 2025. november 1-jétől fokozottan ellenőrzik a használtautó-kereskedelemmel foglalkozó vállalkozások telephely-bejelentési kötelezettségének teljesítését.

Zala vármegyében 2025. október 21. és november 1. között a koszorút, virágot, mécsest és dekorációs kellékeket árusító vállalkozásokat ellenőrzik. A közzétett információ nem zárja ki, hogy a vármegye más területein is lehetnek ellenőrzések.

Somogy vármegyében a NAV munkatársai 2025. október 20. és november 2. között a vármegye virágboltjaiban és piacain tartanak ellenőrzéseket, elsősorban a koszorúkat és mécseseket árusító adózóknál.

Komárom-Esztergom vármegyében a NAV munkatársai 2025. október 20. és 31. között a virágot, koszorút és mécsest értékesítő vállalkozásokat ellenőrzik.

Nógrád vármegyében a NAV munkatársai 2025. október 20. és 22. között az alábbi járásokban tartanak helyszíni ellenőrzéseket a távol-keleti árukat forgalmazó üzletekben:

  • október 20. (hétfő): Pásztói járás
  • október 21. (kedd): Balassagyarmati járás
  • október 22. (szerda): Salgótarjáni járás

Hajdú-Bihar vármegyében a NAV munkatársai 2025. október 21-én a vármegyei építkezéseken ellenőrzik a szabályszerű foglalkoztatást.

Tolna vármegyében a NAV munkatársai 2025. október 20. és 31. között a koszorút, virágot, mécsest és szezonális termékeket árusítókat ellenőrzik.

Az ellenőrzések várható helyszínei:

  • október 21.: Paks
  • október 22.: Szekszárd
  • október 27.: Tolna
  • október 28.: Bonyhád
  • október 29.: Dombóvár
  • október 30.: Bátaszék

Pest vármegyében a NAV munkatársai 2025. október 20. és november 3. között a virágkereskedéseket ellenőrzik.

Baranya vármegyében a NAV munkatársai 2025. október 20. és 26. között, kedden Szentlőrincen az üzleteket és dohányboltokat ellenőrzik.

Vas vármegyében a NAV munkatársai 2025. október 20. és november 1. között fokozottan ellenőrzik a virágokat, koszorúkat és mécseseket árusító vállalkozásokat.

forrás: nav.gov.hu

crosschevron-leftarrow-leftarrow-right