INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
A NAV tájékoztat, hogy elindul a 2024. évi személyi jövedelemadóbevallás szezonja, melynek első lépése, hogy a kifizetők, munkáltatók átadják január 31-ig az összesített igazolásokat a 2024. évi jövedelmekről a munkavállalóknak, dolgozóknak.
Az adóbevallási tervezetek március 15-től lesznek elérhetők, az előző évekhez hasonlóan, azonban fontos, hogy ahhoz, már csak Ügyfélkapu+ vagy DÁP azonosítással lehet elektronikusan hozzáférni majd.
A NAV pedig időközben elérhetővé tette a 24SZJA nyomtatványt is, így azok, akik nem kapnak tervezetet, vagy nem kívánják azt használni, elkezdhetik már kitölteni bevallásukat.
Az idei évben a határidő (illetve a dátum, mellyel a tervezetetek véglegesednek azoknál, akik nem kötelezettek külön kitöltésre): május 20.
2025. február 1-jétől módosulnak az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai, a munkáltató által fizetendő közteher mértéke, illetve a nyugellátás számítási alapja.
Az új szabályokat először a február 2-án, vagy az azt követően keletkezett jogviszonyoknál kell alkalmazni.
A fizetendő közteher – száz forintra kerekítve – a munkaviszony minden naptári napjára munkavállalónként:
Az egyszerűsített foglalkoztatási jogviszonyban álló munkavállalónál a nyugellátás számításának – száz forintra kerekített – alapja
filmipari statiszta alkalmi munkájánál a hónap első napján érvényes minimálbér 2,8 százaléka, azaz 8 100 forint naponta.
mezőgazdasági és turisztikai idénymunkánál a hónap első napján érvényes minimálbér 2,1 százaléka, vagyis 6 100 forint naponta,
alkalmi munkánál a hónap első napján érvényes minimálbér 4,2 százaléka, azaz 12 200 forint naponta,
Az adóhatóság az elmúlt időszakban az alábbi tájékoztatókat frissítette a 2025-ben hatályos szabályokkal:
20. számú füzet az öröklési illetékről
36. számú füzet a gépjárművek és pótkocsik megszerzésének illetékszabályairól
38. számú füzet az ajándékozási illetékről
41. számú füzet a társasági adó legfontosabb szabályairól
44. számú füzet a pénzügyi tranzakciós illetékről
49. számú füzet a szociális hozzájárulási adóról
67. számú füzet a regisztrációs adóigazgatási eljárás szabályairól
99. számú füzet a kisadózó vállalkozások tételes adójáról (KATA)
2025. január 1-jétől a Szocho tv.tartalmazza a munkaerőpiacra lépők utáni szochokedvezményre vonatkozó, 2024. augusztus 1-jétől hatályos veszélyhelyzeti rendelkezéseket
A 2025. január 1-jétől kezdődő munkaviszonynál az a magyar állampolgár, valamint a Magyarországgal határos, nem EGT-állam állampolgára számít csak munkaerőpiacra lépőnek, akinek a kedvezményezett foglalkoztatás kezdetének hónapját megelőző 365 napban legfeljebb 92 napig volt munkaviszonya, illetve egyéni vagy társas vállalkozói jogviszonya.
A munkáltató a kedvezményt a foglalkoztatás első évében a bruttó munkabér, de legfeljebb a minimálbér után 13 százalékos, a foglalkoztatás ezt követő további hat hónapjában pedig 6,5 százalékos adómértékkel megállapított összegben veheti igénybe. Az érvényesítési időszak összesen 18 hónap.
Ha az anyasági ellátásban részesült, illetve részesülő munkavállaló a korábbi munkáltatójánál 2025. január 1-jén vagy ez után áll ismételten munkába, az érvényesítési időszak szintén 18 hónap.
A részkedvezmény azon egész hónapra is megilleti a munkáltatót, amelyben a kedvezményezett foglalkoztatás első éve, illetve tizennyolcadik hónapja véget ér.
A veszélyhelyzeti rendelkezések 2025. január 1-jei hatályon kívül helyezése nem érinti a 2024. augusztus 1. és 2024. december 31. között létrejött munkaviszonyok alapján a munkáltatót megillető kedvezmény érvényesítési időszakát, vagyis az változatlanul a kedvezményezett foglalkoztatás kezdetétől számított 18 hónap marad.
Fontos, hogy a 2024. augusztus 1-je előtt létesített munkaviszonyoknál az érvényesítési időszak továbbra is a kedvezményezett foglalkoztatás kezdetétől számított 3 év.
A munkaerőpiacra lépő fogalmának változását – azaz, hogy 365 napon belül kell vizsgálni a biztosítási jogviszonnyal érintett napok számát – a három vagy több gyermeket nevelő munkaerőpiacra lépő nők után érvényesíthető adókedvezménynél is alkalmazni kell – áll a NAV tájékoztatójában.
2025. január 1-jétől szochót kell fizetni a TBSZ hozama, vagyis a tartós befektetésből származó jövedelem után, ha lekötési időszak nem éri el az 5 évet – tájékoztat a NAV honlapján.
A kötelezettség a 2024. december 31-e után kötött, vagy újrakötött szerződésekre vonatkozik, tehát a 2024. december 31-ig újra kötött szerződések esetében még nem kell adót fizetni az szja-köteles lekötési hozam után.
Az adó alapja a TBSZ-en keletkezett lekötési hozzám. Az adó mértéke azonban változhat. Az adó mértéke az adó alapjának 0, 8, illetve 13%-a lehet, attól függően, hogy mikor szűnik meg (szüntetik meg) a lekötést. Három évet követően az adó mértéke már csak 8%, míg az ötéves periódust követően a szochó mértéke 0%, azaz nem keletkezik adófizetési kötelezettség.
A NAV honlapján foglalta össze a fizetővendéglátó tevékenységet végzőket érintő január 1-jével hatályba lépő változásokat.
A jogszabályok pontosították a magánszálláshely fogalmát. Ez alapján már az emberi tartózkodásra alkalmas gazdasági épület is minősülhet magán szálláshelynek. Ezt a változást az Szja. törvény is leköveti, és csak az választhatja a tételes általány adózást, aki egyszerre legfeljebb három, a tulajdonában vagy haszonélvezetével lévő magánszálláshelyen (lakásban időben vagy emberi tartózkodásra alkalmas gazdasági épületben) fejt ki tevékenységét.
A tételes általányadó szempontjából lakószobának kell tekinteni minden olyan helyiséget, amely az ide vonatkozó törvény alapján lakóhelyiségnek minősül, és amelyben legalább egy fekhely, vagyis ágy vagy alvásra használt egyéb bútor (kanapé) behelyezhető. Az adót fontos, hogy ingatlanonként legalább egy lakó szoba után kell megfizetni.
A tételes általányadó éves mértéke január 1-jétől egyes esetekben emelkedik. Az adó mértéke 150 000 Ft azokon a településeken, ahol a tárgyévet megelőző második évben a vendégéjszakák száma meghaladta a 2 milliót. Erről a NAV minden évben tájékoztató tesz közzé.
2025-ben az egyetlen ilyen érintett település Budapest.
Baranya megyében január 20. és 25. között:
Továbbra is folyamatosak az ellenőrzések a vármegye építkezésein.
Hajdú-Bihar megyében január 20. és 24. között a vendéglátók számíthatnak ellenőrzésekre, valamint a NAV ellenőrei az építkezéseken is bármikor feltüntetnek.
Komárom-Esztergom megyében 2025 január 20. és 24. között a hentesüzleteket ellenőrzik
Nógrád megébyen január 20. és 24. között az alábbi járásokban kell ellenőrzésekre számítaniuk a pizzériáknak:
Tolna megyében január 20. és 24. között az alábbi helyszíneken kell ellenőrzésekre számítani az élelmiszerboltokban:
Somogy megyében január 20. és 26. között az edzőtermeket és a szoláriumokat ellenőrzik a NAV ellenőrei