INGYENES HOZZÁFÉRÉS
Jogszabályi frissítéseink megkönnyítik az Ön vállalkozását érintő legújabb változások figyelemmel kísérését. Kérje a legfrissebb szakmai cikkeinket és véleményeinket, tippjeinket, tanulmányainkat, regionális áttekintéseinket és közelgő eseményeinket, valamint a legfrissebb Accace híreket egyenesen a postafiókjába.
Tekintse meg szakmai cikkeinket a Newsroom-ban!
Csakis olyan releváns információkat küldünk Önnek, amelyek véleményünk szerint érdekelhetik, míg személyes adatait az adatvédelmi irányelveink és a GDPR nyilatkozatunknak.
Nem tud feliratkozni? Próbálja ki ezt az oldalt.
A NAV honlapján elérhetőek, miként az ONYA (Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás) felületén is a 2025. évre érvényes adóelőleg-nyilatkozatok, melyeken a magánszemélyek a kifizetők felé arról nyilatkozhatnak, hogy adókedvezményt kívánnak igénybe venni.
Az adóhatóság kiemeli, hogy célszerű még az első bérszámfejtés előtt nyilatkozni az adóalap-kedvezményekről, hogy már a januári fizetésben is érvényesíteni tudják a munkavállalók, magánszemélyek az egyes kedvezményeket.
A NAV emlékeztet, hogy az elektronikus úton kitöltött, illetve beküldött nyomtatványt a hatóság közvetlenül továbbítja a munkáltatónak figyelembe vételre.
A 25 év alattiaknak továbbra is arról kell nyilatkozniuk, ha a kedvezménnyel nem kívánnak élni, míg egyes esetekben folytatólagos nyilatkozat is tehető.
A családi kedvezmény kapcsán, mivel annak mértéke júliusban emelkedik (így tehát év közben), javasolt nem a kedvezmény összegét, hanem az eltartottak, valamint kedvezményezett eltartottak számát megadni, így nem kell majd új nyilatkozatot leadni az év közepén.
Az adóhatóság honlapján tájékoztat a január 1-jétől hatályos, a borravaló adózására vonatkozó szabályokról.
Az idei évtől már nem csak akkor adómentes a borravaló, ha a felszolgáló azt közvetlenül a vendég kapja, hanem akkor is, ha az üzemeltető osztja azt szét a dolgozóinak. Utóbbihoz azonban fontos, hogy nyilvántartást kell vezetni, melyből látszik, kinek, mikor és mekkora összeget osztottak ki borravalóként.
A változtatás eredményeként a borravalót a vendég, fogyasztó már nem csak készpénzben, hanem bankkártyával, illetve azonnali átutalással is fizetheti, azonban ekkor a vendéglátóhely üzemeltetőjének megfelelő adminisztrációja szükséges ahhoz, hogy az adómentes legyen.
A jogalkotó tisztázta a kötelező visszaváltási díj adókezelését a jövedelemadó rendszerében, melyről a NAV is tájékoztat.
Ez alapján az forgalmazó által készpénzben vagy átutalással kifizetett, az automata által utalvány formájában juttatott visszaváltási díj, valamint a magánszemély által jótékony célra felajánlott visszaváltási díj a magánszemély adómentes bevételének számít.
Akkor sem keletkezik adóköteles jövedelem, ha a magánszemély vásárolja meg a kifizetőnek (munkáltatónak pl.) a visszaváltási díjas terméket, számla ellenében, és a munkáltató/kifizető a visszaváltási díjat is megtéríti, vagy azt átengedi.
Az adóhatóság megkezdte a honlapján elérhető információs füzetek 2025. évben hatályos információkkal történő frissítését, melyek közül az elmúlt hét során az alábbiakat osztották meg:
A KSH által közzétett nemzetgazdasági átlagkereset adatai alapján a NAV is arról tájékoztat, hogy 202. január 1-jétől a 25 év alattiak, illetve a 30 év alatti anyák kedvezményének mértéke jogosultsági hónaponként 656 785 forintra emelkedett, ami adóban kifejezve 98 518 forint adómegtakarítást jelent egy hónapban.
Az adóhatóság felhívja a figyelmet, hogy a ’08-as nyomtatvány (havi adó- és járulékbevallás) nyomtatványképe, felépítése megváltozott. A 2508 nyomtatvány változásairól bővebben a NAV honlapján található tájékoztatás.
Az ÖVTJ’25 2025. január 1-jei bevezetése miatt az egyéni vállalkozóknak is aktualizálniuk kell a 2024. december 31-éig bejelentett tevékenységeiket. A főtevékenységek, és az egyértelműen átsorolható egyéb tevékenységek (ahol 1 korábbi tevékenység 1 újnak feleltethető meg) automatikus átsorolását a NAV 2025. január 31-éig elvégzi. A NAV azokat a tevékenységeket is átfordítja, amelyeknek nem változott ÖVTJ-kódja és elnevezése. A vállalkozónak nincs teendője, ha kizárólag olyan tevékenysége van, amely automatikusan átsorolható, és más adata (pl. székhely) sem módosul.
Az ÖVTJ’25-ben több kódra szétvált régi tevékenységek átfordítását az egyéni vállalkozónak kell megtennie legkésőbb 2025. július 1-jéig.
A minimálbér változásával 2025. január 1-jétől az egyszerűsített foglalkoztatásban változik a napi közteher mértéke, a filmipari statiszták napi jövedelmének maximuma és a nyugellátás számítási alapja is.
A fizetendő közteher – száz forintra kerekítve – a munkaviszony minden naptári napjára munkavállalónként:
A filmipari statiszta (ebből származó) napi nettó jövedelme nem haladhatja meg a hó első napján érvényes minimálbér 12%-át, azaz 34.900 forintot.
A nyugellátás alapja a mezőgazdasági idénymunka esetén napi 4.100 forint, míg a többi esetben napi 8.100 forint.
Fontos, hogy a közteher mértékben további változások várhatók júliustól.
Baranya megyében január 13. és 19. között
A megyei ipari parkokban, nagykereskedelmi bázisain az ellenőrzések továbbra is folyamatosak.
Nógrád megyében január 13. és 17. között az alábbi járásokban számíthatnak ellenőrzésekre a zöldség- és gyümölcskereskedők:
Jász-Nagykun-Szolnok megyében január hónapban azok az adózók számíthatnak ellenőrzésekre, ahol az elmúlt két évben az adóhatóság nem folytatott le helyszíni ellenőrzést. Emellett, a vármegyei építkezéseken kell számítani a revizorokra.
Komárom-Esztergom megyében január 13. és 17. között a pékségeket, pékáru-üzleteket ellenőrzi az adóhatóság.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében január 13. és 19. között a vendéglátók, építőipari vállalkozások számíthatnak ellenőrzésekre.
Zala megyében január 8. és 26. között azok a vállalkozások számíthatnak az adóhatóság ellenőreire, ahol a pénztárgép-adatok alapján valamilyen rendellenesség tapasztalható.